BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:33 گرينويچ - جمعه 16 مارس 2007 - 25 اسفند 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پیش نویس قطعنامه ایران تسلیم شورای امنیت شد
 
شورای امنیت
تحریم ها احتمالا شامل ممنوعیت فروش تسلیحات توسط ایران خواهد بود
اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان تنها پس از سه هفته رایزنی بر سر مجموعه ای که چگونگی گسترش تحریم ها علیه ایران را تشریح می کند به توافق رسیده و در آستانه تصویب سومین قطعنامه علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور قرار گرفته اند.

متن پیش نویس اکنون میان کلیه اعضای شورای امنیت توزیع شده است.

همزمان مقام های سازمان ملل متحد خبر داده اند که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران رسما درخواست شرکت در جلسه شورای امنیت هنگام رای گیری در مورد این پیش نویس را داده است.

این پیش نویس تنها 22 روز پس از به سر آمدن مهلت ایران برای عمل به خواسته های قطعنامه قبلی شورای امنیت که مهمترین آنها تعلیق غنی سازی اورانیوم بود آماده می شود.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، پس از دور نهایی گفتگوها گفت "بله، به توافق رسیده ایم".

به این ترتیب اتخاذ تدابیر تازه جهت گسترش تحریم ها علیه ایران توسط 15 عضو شورای امنیت قطعی می نماید. رای گیری احتمالا هفته آینده انجام خواهد شد.

آلهاندرو وولف، کفیل نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، گفت: "این یک گام تدریجی خوب و متوازن است." در واشنگتن کاخ سفید گفت که رئیس جمهور آمریکا اظهار امیدواری کرده است پیش نویس "به زودی" به رای گذاشته شود.

دومینیک دو ویلپن، نخست وزیر فرانسه که روز پنجشنبه از سازمان ملل دیدن می کرد، به خبرنگاران گفت که تهران بین "تعهدات بین المللی اش در مورد غنی سازی" یا تحریم باید یکی را انتخاب کند.

ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش (ان پی تی) از حق دستیابی به چرخه سوخت هسته ای از جمله غنی سازی اورانیوم برخوردار است، اما شورای امنیت از ایران می خواهد برای اعتماد سازی فعلا این فعالیت ها را متوقف کند.

در تهران علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در مسائل خارجی، هشدار داد که "بطور قطع هر گونه قطعنامه ای علیه ایران در شورای امنیت بی پاسخ نخواهد ماند."

وی توضیح بیشتری در مورد پاسخ احتمالی ایران نداد.

محمود احمدی نژاد نیز که شعله حملات لفظی خود علیه غرب به خصوص آمریکا را اخیرا بار دیگر بالا کشیده است ساعاتی پیشتر در روز پنجشنبه گفت: "پیام قدرتهای بیمار فقط و فقط كینه، تجاوز، اشغال و غارتگری است."

وی تلویحا استدلال کرد که تحریم های آمریکا بر علیه ایران در سه دهه گذشته به نفع کشورش و به ضرر تحریم کنندگان تمام شده است: "شما 28 سال در مقابل ملت ما ایستاده ‌ايد اما چیزی جز بدنامی و رسوایی و منزوی شدن در دنیا و عزت و سرافرازی برای ملت ایران به دست نیاوردید."

سفر احمدی نژاد

همزمان آقای احمدی نژاد که شورای امنیت را ابزار قدرت ها "برای زورگویی به دیگر ملت ها" توصیف کرده است، خواستار حضور در جلسه شورای امنیت شده است.

دومیسانی کومالو، سفیر آفریقای جنوبی و رئیس دوره ای شورای امنیت گفت که رئیس جمهور ایران رسما درخواست کرده است هنگام به رای گذاشته شدن پیش نویس قطعنامه در شورای امنیت حاضر باشد.

وی پس از مطلع شدن از موضوع توسط محمد جواد ظریف، سفیر ایران در سازمان ملل، گفت: "وی (احمدی نژاد) می خواهد هنگام تصویب قطعنامه اینجا باشد."

آقای کومالو گفت که درخواست ایران را به سایر اعضای شورای امنیت داده است.

محمود احمدی نژاد
 شما 28 سال در مقابل ملت ما ایستاده ‌ايد اما چیزی جز بدنامی و رسوایی و منزوی شدن در دنیا و عزت و سرافرازی برای ملت ایران به دست نیاوردید
 
محمود احمدی نژاد

سخنگوی دولت و وزارت خارجه ایران سه روز پیشتر اعلام کرده بودند که آقای احمدی نژاد قصد دارد با سفر به نیویورک از حقوق هسته ای ایران دفاع کند. با این حال وی تاکنون شخصا درباره این سفر چیزی نگفته است.

بر اساس پیش نویس تازه، اعضای دایم شورای امنیت از ایران خواسته اند تا "بدون هیچ گونه تاخیری" اقدامات خواسته شده از آن کشور از سوی آژانس بین الماللی انرژی اتمی را انجام دهد.

پیش نویس قطعنامه از کشورها می خواهد تا در خصوص سفر و عبور افرادی از (ایران) که بطور مستقیم با فعالیتهای هسته ای ایران در ارتباط هستند با دقت بیشتری عمل کنند و در این خصوص محدویتهایی اعمال نمایند.

بخشی دیگر از پیش نویس قطعنامه از کشورها می خواهد که وارد تعهدات جدید مالی با ایران نشوند، مگر در موارد کمکهای بشردوستانه.

این پیش نویس خواستار گزارش دیگری از رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ظرف 60 روز آینده است مبنی بر اینکه آیا ایران به تعهدات خود در خصوص "تعلیق کامل و مداوم" فعالیتهای (غنی سازی اورانیوم و فعالیتهای حساس اتمی) خود و دیگر موارد مندرج قطعنامه 1731 اقداماتی انجام داده است یا نه.

منصور فرهنگ، استاد دانشگاه در آمریکا، به بی بی سی گفت اگرچه این پیش نویس در خصوص موارد اقتصادی تفاوت چندانی با قطعنامه تصویب شده قبلی ندارد، اما از نظر سیاسی مسلما فشار زیادتری را بر ایران اعمال خواهد کرد.

جزئیات

پیش نویس قطعنامه جدید دامنه مجازات های علیه ایران را گسترش می دهد.

بر اساس سند تدوین شده دارایی های تعداد بیشتری از مقام های ایرانی و موسسات داخلی که گفته شده با برنامه هسته ای و موشکی ایران ارتباط دارند مسدود خواهد شد.

فرماندهان ارشد نیروهای مسلح ایران به ویژه سپاه پاسداران و موسسه های متعلق به آن یکی از اهداف اصلی قطعنامه جدید است.

در متن این سند نام 7 مقام ایرانی از جمله محمد باقر ذوالقدر، معاون وزیر کشور و یکی از فرماندهان سپاه پاسداران، و محمد حجازی، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، به چشم می خورد.

محمد باقر ذوالقدر
نام 7 مقام ایرانی از جمله محمد باقر ذوالقدر، معاون وزیر کشور در پیش نویس قطعنامه به چشم می خورد

شورای امنیت این اشخاص را ممنوع السفر نکرده اما خواستار اعمال محدودیت های اختیاری دولت ها بر مسافرت های خارجی آنها و نیز مسدود شدن دارایی های آنها در خارج شده است.

این در حالیست که بانک سپه ایران و نیز موسساتی مانند گروه صنعتی سامان، شرکت کاوشیار و شرکت انرژی نوین که گفته شده با برنامه های هسته ای و موشک های بالستیک ایران ارتباط دارند به فهرست تحریم ها اضافه شده اند.

پیش نویس قطعنامه جدید شورای امنیت همچنین انتقال یا صدور تسلیحات متعارف ایران را به خارج از آن کشور ممنوع خواهد کرد.

اما این قطعنامه به اصرار روسیه تنها به دولت ها توصیه کرده به طور اختیاری از فروش سلاح های سنگین به ایران خودداری کنند.

شورای امنیت همچنین از سازمان های مالی بین المللی خواسته از سرمایه گذاری جدید در ایران یا ارائه وام به دولت ایران به غیر از موارد بشر دوستانه، خودداری کنند.

با این همه اعضای دائم این شورا با یکی از درخواست های اصلی آمریکا یعنی قطع اعتبارات مالی بین المللی به شرکت هایی که به ایران کالا صادر می کنند موافقت نکرده اند.

سومین قطعنامه

این سومین قطعنامه شورای امنیت در مورد برنامه های اتمی ایران خواهد بود.

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان در مقایسه با دفعات پیشین با سرعت بسیار زیادی در مورد ایران به توافق رسیده اند.

این کشورها بار قبل برای توافق بر سر پیش نویس و تصویب قطعنامه 1737 نزدیک به چهار ماه وقت صرف کردند درحالی که این بار تنها طی سه هفته به اجماع رسیده اند.

اتفاق نظر بر سر قطعنامه 1696 نیز که در پایان ژوئیه 2006 تصویب شد ماه ها به طول انجامیده بود. آن قطعنامه یک ماه به ایران مهلت می داد بخش های حساس برنامه اتمی اش را معلق سازد اما شامل تحریم نمی شد.

اما قطعنامه 1737 تحریم هایی را علیه این کشور وضع کرد.

ایران می گوید هدف برنامه اتمی اش مطلقا صلح آمیز است اما اعضای شورای امنیت به ویژه آمریکا مظنون هستند ایران قصد دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی را دارد.

 
 
محمود احمدی نژادایران
افزایش بی سابقه فشارهای بین المللی
 
 
خاتمینظرات شما
نگرانی خاتمی از روند پرونده هسته ای ایران
 
 
جنگنده اف شانزدهاز چاله به چاه
'حمله نظامی، ایران را به سمت بمب اتم هل می دهد'
 
 
قطار و نشان انرژی اتمیبیم قطار بی ترمز
افزایش فشار برای توقف برنامه هسته ای ایران
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران