BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:32 گرينويچ - پنج شنبه 26 آوريل 2007 - 06 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
واکنش وبلاگهای فارسی به 'مبارزه با بدحجابی'
 

 
 
برخورد با 'بدحجابی'
به نظر می رسد با کنار رفتن فرماندهان نيروی انتظامی و انتخاب فرماندهان جديد، پليس نگاهش را به آنچه مفاسد اجتماعی می خواند، تغيير داده است
بسیاری از وبلاگ نویسان داخل ایران که طرفدار گسترش آزادیهای فردی و مدنی هستند، از طرح مبارزه با بدحجابی انتقاد کرده اند.

آرش حسن نیا، در وبلاگ هنوز، این طرح را بازگشت به دهه شصت خورشیدی دانسته و نوشته در اوایل انقلاب اصرار به ترویج ارزشهای مورد تایید رهبران اسلامگرای ایران به تشکیل نهادهای متعدد تبلیغاتی و تربیتی منجر شد ولی بعد از بیست سال، نسلی به بار نشسته‌است که بازهم عده‌ای امروز بر آنند، با طرح‌هایی آشنا یک‌بار دیگر بیخ گوش آنها فریاد کند: "یا روسری، یا توسری."

محمدرضا زمردیان، نویسنده وبلاگ چهارراه گفتمان نیز این نوع برخورد را مبارزه با معلول می داند و می نویسد: "آنچه امروز در جامعه به عنوان ناهنجاری یا بی هنجاری مطرح می شود، حاصل سیاست های آموزشی و فرهنگی اشتباهی است که نه تنها روح رحمانی اسلام را در آموزش های مدرسه ای و آکادمیک به نوجوان و جوان نشناسانده که حتی پیوند او را با الگوهای ملی و افتخارات فرهنگی اش هم کم کرده."

چندین دختر وبلاگنویس که اکثرا روزنامه نگارند، در اقدامی هماهنگ زیر عنوان باید همه چادر سر کنند؟ به نقد طرح تازه نیروی انتظامی پرداخته اند. محبوبه حسین زاده از فعالان حقوق زنان در مطلب خود می پرسد: "چرا باید یک مقام مسئوول که اتفاقا مرد نیز هست در مورد پوشش همه زنان ایرانی اظهار نظر کند؟ بدیهی ترین حق هر فرد، آزادی نوع پوشش است....اعمال سلیقه های شخصی مسئولان در مورد پوشش زنان تا کجا؟ برخورد با بدحجابی یا سرکوب زنان؟"

مریم شبانی در وبلاگ روزمزه گی ها نیز طرح مبارزه با بی حجابی را با کشف حجاب رضاخان مقایسه کرده و مانند آن بی ثمر می داند. او می نویسد: "آنچه این روزها در میادین شهر خودنمایی می کند، زننده ترین نوع سرکوب فردیت شهروند ایرانی است؛ و پرسشی که با دیدن این صحنه ها در ذهن جای می گیرد: به راستی حکومت ایران مبتنی بر چه هدف و قصدی، هرساله اینچنین عریان به مبارزه با آزادی شهروندان خود برمی خیزد؟"

 در دانشگاه ها، خیابان ها، محیط های کار نگرانی های فراوانی – نه تنها برای بدحجاب ها – که برای بیشتر خانم ها به وجود آمده. خیلی معتقدند بر اساس ضرب المثل معروف، اول قطع می کنند، بعد می شمارند
 
محمد علی ابطحی، وب نوشت

محمد علی ابطحی، از مشاوران محمد خاتمی رییس جمهور سابق، در وبلاگ وب نوشته ها ابراز نگرانی اخیر رییس قوه قضاییه از این نوع برخوردها را استناد قرار داده و گفته: "ر دانشگاه ها، خیابان ها، محیط های کار نگرانی های فراوانی – نه تنها برای بدحجاب ها – که برای بیشتر خانم ها به وجود آمده. خیلی معتقدند بر اساس ضرب المثل معروف، اول قطع می کنند، بعد می شمارند."

نویسنده وبلاگ الپر نیز این نوع بگیر و ببندها را نمونه ای از رفتاری طالبانی خوانده. وی نوشته: "مگر طالبان چقدر فرق با شرایط امروز ما داشت؟ فوقش ده سانت! آنها می خواستند صورت را به زور بپوشانند (با ریش) اینها می خواهند پیش و پس سرها را به زور بپوشانند (با پارچه) زور و نفرت و تحجر و خشونت هم در این دو مشترک بود. دیگر چه فرقی می ماند؟"

در این میان نویسنده وبلاگ هیس خاطر نشان می کند که این طرح تنها به زنان محدود نمی شود و ماموران با مردانی که آرایش موی ناهنجار، لباس تن نما و چسبان و گردن بندهای غیرمتعارف و خالکوبی دارند، نیز برخورد می کنند.

تذکر به دختری جوان
 بالاخره پس از مدتها کسی به فکر مبارزه با بدحجابی افتاد. امیدوارم مسئولین ناجا طوری برنامه ریزی کرده باشن که این فعالیت مهم به ریشه کنی بدحجابی منجر شده و شیطان را از این باب خلع سلاح کنن
 
عبدالله، وبلاگ سوالهای منتظر جواب

شماری از وبلاگ نویسان محمود احمدی نژاد را به دورویی متهم کرده و نوشته اند وی در زمان مبارزه انتخاباتی اش وعده داده بود که کاری با لباس مردم نخواهد داشت و به مشکلات مهم مملکت رسیدگی خواهد کرد. نویسنده وبلاگ فرست پرینت حتی کلیپی از این سخنان را منتشر کرده است.

سمیه توحیدلو در وبلاگ بر ساحل سلامت زیر عنوان آقای رییس پلیس، من شرم می کنم، خود را زنی چادری معرفی کرده و تصمیم فرمانده نیروی انتظامی چنین گلایه کرده: "من اگر چادر می پوشم و اگر از کودکی چادر پوشیده ام نه بخاطر این است که حجاب برتر است و یا اینکه با انواع دیگر حجاب مشکل دارم. من چادر می پوشم چون هویتم با این شکل گرفته و به هیچوجه اعتقاد خودم را بر هیچکس تحمیل نمی کنم. من به حجاب اعتقاد دارم اما دوست ندارم اینگونه برداشت شود که اعتقاد من، و اعتقاد افرادی مثل من دستمایه عمل این بی خردان شده."

در این میان برخی از وبلاگ نویسان از طرح مبارزه با بدحجابی حمایت کرده اند. حمید بزم شاهی در وبلاگ بزمانه رعایت حجاب را الزامی و نص قران می داند و می گوید: ” برداشتن حجاب که پدیده‌ای طاغوتی و استعماری است در مملکت ما از زمان رضاخان و برای نابودی ریشه‌های اصیل اسلامی و ایرانی ما با زور سر نیزه وارد شد. با نابودی حجاب زودتر از همه خانواده، عنصر اصلی اجتماع نابود می‌شود و پس از آن، سایر نیازهای فطری نیز از مقر خود جابجا شده و از طرق غیر طبیعی ارضا می‌شوند و زندگی بشر همان‌گونه می‌شود که شیطان می‌خواهد.”

عبدالله در وبلاگ سوالهای منتظر جواب نیز از این طرح استقبال کرده و خواستار استمرار آن شده. او نوشته: "بالاخره پس از مدتها کسی به فکر مبارزه با بدحجابی افتاد. امیدوارم مسئولین ناجا طوری برنامه ریزی کرده باشن که این فعالیت مهم به ریشه کنی بدحجابی منجر شده و شیطان را از این باب خلع سلاح کنن."

 
 
.اجتماعی
آغاز طرح مبارزه با 'بدحجابی' در ايران
 
 
مبارزه با 'بدحجابی' در تهرانعکس
روز اول اجرای طرح مبارزه با 'بدحجابی' در تهران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران