http://www.bbcpersian.com

17:14 گرينويچ - چهارشنبه 25 آوريل 2007 - 05 اردیبهشت 1386

درگيری بر سر تقسيمات کشوری، اين بار در اقليد

تصميم گيريهای دولت ايران در زمينه تقسيمات کشوری بار ديگر حادثه آفريد و اين بار شهر اقليد در استان فارس صحنه درگيريهايی شد که آن گونه که در گزارشها آمده، به برخورد پليس با معترضان و برقراری حکومت نظامی در اين شهر انجاميد.

دامنه درگيری در اقليد به جايی رسيده که نماينده اين شهرستان در مجلس به مردم شهر توصيه کرده که تحت هيچ شرايطی از خانه خارج نشوند و مستقيماً از آيت الله خامنه ای رهبر ايران تقاضای کمک کرده است.

وزارت کشور ايران اخيراً دهستان خسرو و شيرين را از شهرستان اقليد جدا و به شهرستان آباده در مجاورت آن ملحق کرد، اما اين جابجايی باعث شد که شماری از مردم شهرستان اقلید دست به تجمع اعتراض آميزی بزنند که آن گونه که در گزارشها آمده، با گذشته يک هفته همچنان ادامه دارد.

اين تظاهرات در پنج روز نخست با آرامش برگزار شده اما از دو روز پيش به خشونت گراييده و طی آن برخوردهايی ميان پليس و معترضان رخ داده، مأموران انتظامی با استفاده از گاز اشک‌‏آور به متفرق کردن معترضان پرداخته اند و در اين ميان، چند مدرسه، پنج بانک و همچنين ادارات تأمين اجتماعی، آموزش پرورش و فرمانداری اقليد هدف حمله قرار گرفته و خسارت ديده است.

عده ای از تظاهرکنندگان نيز با آتش زدن حلقه‌‏ های لاستیک در بلوار مطهری که فرمانداری اقلید در آن قرار دارد، اعتراض خود را ابراز کردند و عده ای نيز با سردادن شعار خواهان استعفای فرماندار شدند.

اين درگيريها باعث شده که برخی از مدارس، ادارات، اماکن عمومی و همچنين بازار و مغازه ها در شهر تعطيل شود.

گزارشها حاکی از اين است که پنج نفر طی اين نا آراميها زخمی شده اند و پلیس عده ای را دستگير کرده است اما مسئولان محلی دستگيری افراد را تکذيب می کنند.

استاندار فارس، فرماندار شيراز را به نمايندگی از خود برای گفتگو با معترضان و آرام ‌کردن اوضاع به اقليد فرستاده است.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران هشت روز پيش به شهر اقليد سفر کرد و احمد نيکفر، نماينده اين شهرستان در مجلس طی سخنرانی خود که در حضور آقای احمدی نژاد در جمع گروهی از مردم ايراد شد گفت: "دهستان خسرو شیرین، پاره تن اقلید و منطقه سرحد چاردانگه است و مردم اقلید و جمعی از اهالی این روستا مصرانه تقاضا دارند موضوع الحاق آن به آباده برای همیشه منتفی شود".

وی در اين سخنرانی در عين حال اذعان کرد که تصميم مسئولان برای جدايی دهستان خسرو و شيرين از اقليد بر اساس تقاضای مردمی انجام گرفته اما تصريح کرد: "شما می ‌دانید اگر تقاضای مردم مبنای تصمیم ‌گیری باشد، سنگ روی سنگ بند نمی ‌شود".

پس از وقوع درگيری در شهر اقليد، آقای نيکفر در نطق پيش از دستور خود در مجلس شورای اسلامی گفت که هنگام سفر آقای احمدی نژاد به اقليد از او خواسته بوده که موضوع جدايی دهستان خسرو و شيرين از اين شهرستان را مطرح نکند اما گويا آقای احمدی نژاد اين توصيه را ناديده گرفته و موضوع را مطرح کرده که سبب اعتراض مردم شده است.

آقای نيکفر خطاب به نمايندگان مجلس گفته است: "پس از طرح این موضوع توسط رئیس جمهور مردم را به خویشتنداری دعوت کردم اما مردم در شروع راهپیمایی آرام خود هیچ حرف شنوی از من نداشتند و شعارهایی علیه من و دیگر مسئولان استان سردادند اما پس از موضعگیری برخی مسئولان علیه من، مردم حساس شدند و شعارهای خود را به نفع من برگرداندند اما به ناحق مسئولان تهمت تحریک مردم را به من زدند".

وی به نوبه خود برخی مسئولان محلی را به بی تدبيری متهم کرده و گفته: "متأسفانه مردمی را که با تمام وجود در خدمت انقلاب بودند به خاک و خون کشیدند و مغرورانه در شهر حکومت نظامی برقرار کردند".

تغييرات در تقسيمات کشوری تاکنون بارها در ايران حادثه آفريده و به درگيريهای خونين انجاميده است.

يکی از بارزترين نمونه های اين درگيريها به شهرستان سميرم در مجاورت شهرستان اقليد باز می گردد که در استان اصفهان واقع است و دهستان خسرووشيرين نيز با اين شهرستان هم مرز است.

چهار سال پيش، تصميم دولت به جدايی دهستان وردشت از سميرم و الحاق آن به شهرستان تازه تأسيس دهاقان باعث درگيری ای در سميرم شد که هشت نفر، از جمله دو مأمور نيروی انتظامی در آن جان باختند و دست کم يکصد وپنجاه نفر طی آن زخمی شدند.

يکی از دلائل عمده اعتراضاتی که به تغيير در تقسيمات کشوری در ايران انجام می گيرد، وابستگيهای قومی و طايفه ای است.

دهستان خسرو و شيرين همچون شهرستان سميرم که چهار سال پيش صحنه درگيری شد بافتی عشايری دارد و از سکونتگاههای ايل قشقائی است.

اراضی دهستان خسرو و شيرين که از لحاظ زيبائی طبيعی شهرت دارد، از مراتع ييلاقی ايل قشقائی به شمار می رود.