BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:30 گرينويچ - پنج شنبه 24 مه 2007 - 03 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
البرادعی: مسئله اتمی ایران وخیمتر می شود
 
لاریجانی و محمد البرادعی
لاریجانی گزارش محمد البرادعی را نشانه قانونی بودن فعالیت هسته ای ایران دانسته است
در حالی که چند تن از مقامات ایرانی گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعاليت اتمی ايران را مثبت ارزیابی کرده اند، وی در مورد مسیر پروند هسته ای این کشور ابراز نگرانی شدید کرده است.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سخنانی در حاشیه اجلاسی در باره پیمان منع گسترش سلاحهای اتمی در لوکزامبورگ، وضعیت پرونده هسته ای ایران را "رو به وخامت" توصیف کرد و در مورد امکان بروز رویارویی هشدار داد.

به گفته وی شرايط در مسیری پيش می رود که ممکن است ايران به سطحی از دانش و توانايی هسته ای دست يابد که ماهیت آن برای آژانس قابل کشف نباشد و پیشروی در این زمینه به رويارويی سختی منجر می شود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در عین حال با رويارويی نظامی با ايران ابراز مخالفت کرد و گفت نمی توان با بمب راه امنيت را هموار کرد.

آقای البرادعی با اشاره به اظهارات برخی منابع غربی در مورد تلاش ایران برای تولید اسلحه اتمی گفت اگر فرض را بر صحت گفته های مقامات آمريکايی بگذاريم که ايران به دنبال دستيابی به سلاح اتمی است، برخورداری ايران از چنين قابليتی سه تا هشت سال طول خواهد کشيد.

همزمان، رئيس جمهوری ايران بار ديگر تاکيد کرد که با وجود تهديد در مورد فشار بيشتر بین المللی بر این کشور، برنامه اتمی ایران متوقف نخواهد شد.

روز چهارشنبه مدیرکل آژانس گزارشی حاکی از سرپيچی ايران از اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم به اين شورا عرضه کرده بود.

در واکنش نسبت به این گزارش، تا کنون آمريکا و فرانسه خواستار صدور قطعنامه ای تازه شامل اعمال تحريمهای موثرتر علیه ايران شده اند.

همکاری آمریکا و روسیه

اجلاس لوکزامبورگ به منظور همکاری آمریکا و روسیه در جلوگیری از دستیابی کشورها به فناوری ساخت تسلیحات اتمی برگزار شده است.


براساس پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای، آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین کشورهای برخوردار از تسلیحات اتمی محسوب می شوند و تعهد کرده اند از کمک به سایر کشورها برای تولید این نوع اسلحه خودداری ورزند.

سایر کشورهای امضاکننده پيمان نيز متعهد به خودداری از تولید تسلیحات اتمی متعهدند اما حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دارند.

آقای البرادعی در اجلاس لوکزامبورگ از کشورهای اتمی جهان خواست تا برای تشويق سایر دولت ها به خودداری از دستيابی به سلاح اتمی، خود نيز سلاحهای هسته ای شان را از بين ببرند.

نطنز
بنابر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، صدها دستگاه سانتريفوژ برای غنی اورانيوم در تأسيسات نطنز در حال فعاليتند

کنفرانس لوکزامبورگ در حالی برگزار می شود که روابط روسیه و آمریکا به دلایل گوناگون به سردی گراییده و دو کشور درباره نحوه برخورد با برنامه هسته ای ایران نظرات یکسانی ابراز نداشته اند.

به گفته کارشناسان، ممکن است این اجلاس با تأکید بر مسئولیت جهانی این دو کشور، که قدرتهای هسته ای اصلی جهان محسوب می شوند، زمینه مساعدتری برای تفاهم آنها در مورد فعالیت اتمی ایران فراهم آورد.

تصویب قطعنامه جدید و شدیدتر شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی بدون حمایت روسیه، به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت، امکانپذیر نخواهد بود.

روسیه دارای روابط نزدیک با ایران و فراهم آورنده اصلی فناوری اتمی برای اين کشور است.

واکنش ايران به گزارش اخير البرادعی

در پی انتشار گزارش اخير محمد البرادعی از فعاليت اتمی ايران، علی لاریجانی، سرپرست مذاکرات هسته ای ايران، اين گزارش را نشان دهنده آن دانسته بود که ایران در چارچوب حقوق بین المللی خود حرکت می کند و آژانس می تواند در سایه همکاری ایران به راستی آزمایی فعالیت های این کشور ادامه دهد.

وی دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات هسته ای ایران را حاکی از عمل این کشور به تعهدات حقوقی خود توصیف کرده بود.

همچنین، علی سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که گزارش مدیرکل آژانس سندی در تأیید آن است که فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی بسوی هدفهای نظامی منحرف نشده است.

محمد سعیدی، معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران نیز در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش اخیر مدیرکل آژانس را حاکی از قانونی بودن فعالیت اتمی ایران توصیف کرده و خواستار آن شده که پرونده ایران از شورای امنیت به آژانس بازگردانده شود تا مسیری "روشنتر و توأم با مقررات بین المللی" برای حل مسائل مربوط به فعاليت اتمی ايران پيدا شود.

اين در حالی است که گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می کند که ايران به قطعنامه شماره 1747 شورای امنیت عمل نکرده است.

قطعنامه های مصوب شورای امنیت از ایران خواسته است تا برخی از فعالیت های هسته ای خود به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد، اما جمهوری اسلامی این قطعنامه ها را غیرقانونی توصیف کرده و غنی سازی اورانیوم را حق قانونی خود به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی خوانده است.

قطعنامه 1747 ضمن وضع برخی تنبیه های بین المللی دو ماه به ایران مهلت داده بود تا به خواست های مندرج در این قطعنامه عمل کند اما جمهوری اسلامی ضمن ادامه فعالیت خود در زمینه غنی سازی اورانیوم که فناوری لازم برای غنی سازی اورانيوم و توليد سوخت اتمی در مقياس صنعتی را کسب کرده است.

این قطعنامه روز 24 مارس سال جاری به تصویب رسید و در آن از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته شده بود تا ظرف شصت روز گزارشی از نحوه عمل ایران به خواست های مندرج در این قطعنامه را تهیه و به شورای امنیت تسلیم کند.

این گزارش روز چهارشنبه، 23 مه، در اختیار شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت.

 
 
شورای امنیت ویدیو
رویارویی بیشتر بر سر پرونده هسته ای
 
 
محمد البرادعی ویدیو
آیا تحریمها علیه ایران کارساز است؟
 
 
تظاهرات هسته ای در ایران از دیگر رسانه ها
برنامه اتمی ایران در مقاله نیویورک تایمز
 
 
نشان آژانس انرژی اتمی عقبگرد هسته ای
تجدید نظر ایران در همکاری با آژانس اتمی
 
 
احمدی نژاد 'خبر خوش هسته ای'
پیشرفت تازه یا تکرار سخنان گذشته؟
 
 
مطالب مرتبط
قطعنامه تحريم ايران تصويب شد
24 دسامبر، 2006 | ايران
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران