http://www.bbcpersian.com

17:21 گرينويچ - شنبه 26 مه 2007 - 05 خرداد 1386

اعتراض فعالان حقوق بشر به برخورد با 'بدحجابی'

کانون مدافعان حقوق بشر ایران از برخوردهای اخیر با زنان و فعالان دانشجویی انتقاد کرده و روش های در پیش گرفته شده را 'ناسازگار با موازین حقوق بشری' خوانده است.

این کانون اعلام کرده که برخوردهایی که در خیابان ها با زنان تحت عنوان 'بدحجابی' دیده می شود " با روش و منطق اصولی سازگار نيست چراكه نيروی انتظامی فقط مجری و ضابط قضايی است و در جايگاه تصميم‌‏گيری قرار ندارد."

در طول ماه گذشته خورشیدی نیروهای انتظامی ایران به اجرای طرحی با نام 'مبارزه با بدحجابی' مبادرت کرده اند که به بازداشت موقت شمار زیادی منجر شده و در برخی موارد نیز با خشونت هایی همراه بوده است.

این برخوردها اعتراض هایی را در پی داشته اما برخی مذهبیون و مسئولان جمهوری اسلامی از این اقدام نیروی انتظامی دفاع کرده و خواهان برخورد با آنچه 'پوشش غیر اسلامی'، 'غربی'، یا 'مغایر با موازین شرع' می نامند، شده اند.

با این حال طرح موسوم به 'مبارزه با بدحجابی' از آغاز با انتقاد ضمنی رئیس قوه قضائیه ایران همراه شد که به نیروی انتظامی هشدار داد "برخوردهای خشن در مبارزه با آسیب های اجتماعی نتیجه عکس می دهد."

برخورد با فعالان دانشجویی

کانون مدافعان حقوق بشر ایران همچنین به انتقاد از برخوردهای اخیر با فعالان دانشجویی پرداخته و بازداشت و محروميت از تحصيل و تعليق آنها در كميته ‌‏های انضباطی را "رخدادهایی نگران‌‏‏كننده برای مدافعان حقوق بشر" خوانده است.

سخنگوی این کانون، خواهان 'آزادی و توقف برخورد با دانشجويان' شده و نوشته است: "عدم اجازه برای ملاقات وكلا و والدين دانشجويان بازداشت‌ ‏شده با آنها، امری ضد حقوق شهروندی و خلاف مصرحات قانون اساسی است."

هفته گذشته، در پی نا آرامی هایی که در دانشگاه علامه طباطبائی تهران بر سر لغو مجوز انجمن اسلامی این دانشگاه و جلوگیری مسئولان از برگزاری انتخابات آن رخ داد، سه دانشجو بازداشت شدند و از ورود تعدادی دیگر به کلاس های درس جلوگیری شد.

برخی فعالان دانشجویی، دولت محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران را متهم می کنند که در قالب برنامه ‌ای حساب شده، در حال انحلال و يا پيش ‌گيری از تجديد انتخابات در بين انجمن‌ های اسلامی دانشگاه ها است تا بدين وسيله روند فعالیت های دانشجویی مختل شود.

اما هواداران دولت گروه های دانشجویی را به تلاش برای ایجاد نا آرامی و 'سیاسی کردن دانشگاه' متهم کرده و برخورد با برخی دانشجویان - .و بعضا استادان - را در راستای 'پاکسازی' دانشگاه ها می دانند.