BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:46 گرينويچ - شنبه 09 ژوئن 2007 - 19 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
کارفرمای ایرانی، حامی حزب کارگر
 
محمود خيامی
محمود خيامی فروشگاههای زنجیره ای کوروش را به راه انداخت که پس از انقلاب مصادره شد و به قدس تغيير نام داد و سالها بعد ورشکسته شد
کمک یک میلیون پوندی محمود خیامی به حزب کارگر بریتانیا این صنعتگر قدیمی ایرانی را در صدر خبرسازان اين هفته قرار می دهد.

آقای خیامی در کنار برادر بزرگترش احمد از بنیانگذاران صنعت اتومبیل سازی در ایران است که هنوز محصول صنعتی آنها یعنی اتومبیل پیکان در خیابانهای ایران بوفور دیده می شود.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

هفته نامه آبزرور که روزهای یکشنبه در بریتانیا منتشر می شود، این هفته خبر داده بود که محمود خیامی میلیونر ایرانی ساکن انگلستان با هدف حمایت مالی از حزب کارگر مبلغ یک میلیون پوند به اين حزب اهدا کرده است.

به نوشته آبزرور اهدای این پول در زمانی صورت می گیرد که حزب کارگر با بحران جدی مالی و بدهی بيست میلیون پوندی روبروست و از سوی دیگر با اتهام فروش القاب و عناوین به تاجران بانفوذ مواجه شده است.

تونی بلر که آخرین روزهای خود را در سمت نخست وزیری بریتانیا می گذراند، از آقای خیامی به خاطر اهدای چنین پول سخاوتمندانه ای به حزب کارگر و نیز برای آنچه حمایت از ارزشهای رونق اقتصادی و عدالت اجتماعی سپاسگزاری کرده است.

آقای خیامی مبلغ 530 هزار پوند نقد به حزب کارگر تحویل داده و متعهد شده مابقی یک میلیون پوند را در آینده نزدیک اهدا کند.

به این ترتیب محمود خیامی دومین حامی مالی حزب کارگر پس از لرد سینزبری سرمایه دار بریتانیایی محسوب می شود.

آقای خیامی می گوید که در طول ده سال گذشته برایش مایه افتخار بوده است که از حزب کارگر به رهبری تونی بلر حمایت کند و این جمله به آن معناست که یک میلیون پوند اولین کمک وی به حزب کارگر نبوده است.

خیامی ها کیستند؟

نام آقای خیامی با مؤسسه ایران ناسیونال (ایران خودروی فعلی) عجین است.

وی برادر کوچکتر احمد خیامی است که دقیقاً چهل سال پیش در چنین روزهايی کارخانه اتومبیل سازی خود را در تهران افتتاح کرد.

روز شنبه 24 ارديبهشت 1346 کارخانه ايران ناسیونال در حضور شاه و شهبانو، اسدالله علم وزیر دربار و اردشیر زاهدی و چند چهره سياسي و اقتصادي وقت ایران با سرمايه ای در حدود چهل ميليون تومان به صورت زمين، اعتبار بانکی و ماشين آلات نو وکهنه افتتاح شد و فقط قادر بود روزانه ده دستگاه اتومبيل سواری پیکان و هفت دستگاه اتوبوس و کاميون مونتاژ کند.

محمود خیامی چند سالی پیش از تأسیس کارخانه ایران ناسیونال، به درخواست برادرش مدیریت تعميرگاه "برادران خيامی" در مشهد را رها کرد و به همراه چند تفر از کارگران تعمیرگاه که به نظرش متخصص و قابل اعتماد بودند به تهران رفت.

شغل تازه وی در تهران مدیریت "شرکت تضامنی برادران خیامی" بود تا برادرش احمد بتواند سفر به دور دنیا را برای پیدا کردن اتومبیل مناسبی برای ساخت در ایران آغاز کند.

در آن زمان شرکت برادران خیامی قطعه زمینی میان جاده مخصوص کرج و اتوبان تهران - کرج به قیمت متری یک تومان خریده و برای ساخت اتاقهای اتوبوس که آن زمان در ایران بسیار متداول بود، آماده کرده بود.

درمدت زمانی کوتاه ساخت صندلی راحت برای اتوبوسهای بین شهری هم به کارها اضافه شد اما این زمین مدت کوتاهی پس از بازگشت احمد خیامی از سفر اروپا سرنوشت دیگری یافت.

صاحب چند 'اولینها' در ایران

کارگاه ساخت صندلی به اولین کارخانه تولید مبل در ایران به نام مبلیران تبدیل و به محلی دیگر انتقال یافت و کارخانه اتوموبيل آرو از محصولات کارخانه اتوموبيل سازی روتس بریتانیا که احمد خیامی برای مونتاژ در ایران انتخاب کرده بود در همین قطعه زمین تشکیل شد.

روتس در آن زمان کارخانه ورشکسته ای بود که ظاهراً بر اساس سیاست محمدرضا شاه پهلوی در کمک به کشورهای دوست ایران که ناشی از بالارفتن قیمت نفت بود، این محصول برای کارخانه در شرف تأسیس آقای خیامی سفارش شد.

در شرایطی که امید چندانی برای رونق فروش این اتومبیل در ایران وجود نداشت، احمد خیامی با انتخاب نام ايران ناسيونال با آرم گردونه ای باستانی که به وسيله اسب کشيده می شد، کار تازه خود را آغاز کرد.

ایران ناسیونال ترکیبی از نام کشور و همچنین حزب ملی گرای "ایران" بود که خود آقای خیامی عضو آن بود و ناسیونال که کلمه ای فرانسوی به معنای "ملی" و مناسب برای نام شرکتی با افکار مدیر بلندپروازش بود.

نام اتومبیل آرو هم که در فارسی به معنی تير يا خدنگ است به پیکان ترجمه شد.

استقبال از اتومبیل ایرانی و موفقیت احمد و البته محمود خیامی که نقش اساسی در مدیریت کارخانه داشن باعث شد هفت سال پس از تأسیس، سرمایه چهل میلیون تومانی ایران ناسیونال به 579 ميليون و 125 هزار دلار برسد.

ایران ناسیونال که پس از انقلاب اسلامی مصادره و از مؤسسه ای خصوصی به دولتی تبدیل شد به ایران خودرو تغییر نام داد، محمود خیامی مالک کارخانه هم به لندن آمد و مدیریت فروش خودروهای مرسدس بنز را به عهده گرفت.

از دو سال پیش که ایران خودرو با پیکان وداع کرده، آرم شرکت نیز به کله اسب تبدیل شده و نشان به ظاهر چندانی از روزهای مالکیت آقای خیامی در آن به جا نمانده است اما ایران خودرو اینک در سوریه، الجزایر و ونزوئلا هم دست به تأسیس کارخانه تولید اتومبیل زده و رؤیای آقای خیامی شکلی گسترده و البته بسیار ثروتمند به خود گرفته است.

محمود خیامی متولد شهر مشهد در ایران اینک دهه هشتم زندگی خود را بریتانیا تجربه می کند.

او در سالهای جوانی در ایران بانک صنعت و معدن را تأسیس کرد و فروشگاههای زنجیره ای کوروش را به راه انداخت که پس از انقلاب مصادره شد و به قدس تغيير نام داد و سالها بعد ورشکسته شد.

آقای خیامی اینک در دوره ای دیگر از زندگی، مؤسسه ای به نام بنیاد خیامی تأسیس کرده که فعالیتهای خیریه از جمله تلاش برای گفتگوی ادیان از طریق برگزاری جلسات و کنفرانسها دارد.

چهره خبرساز این هفته ما از حامیان اصلی برنامه آکادمی شهری دولت بریتانیا نیز محسوب می شود.

آقای خیامی که حالا مهمترین حامی مسلمان حزب کارگر به حساب می آید، قصد دارد از طریق بنیادی آموزشی به ریاست لرد کری، سراسقف سابق کانتربری از ساخت دو آکادمی جدید شهری در بر پایه موازین مسیحی حمایت مالی کند.

... و چند چهره خبرساز ديگر

خبرسازترین میهمان و میزبان:

آنگلا مرکل، اولین بانوی صدراعظم آلمان این هفته در بندر هايلیگندام کشورش میزبان سران هشت کشور صنعتی جهان شد.

خانم مرکل همزمان میزبان جورج بوش رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بود که با اختلاف نظر اساسی و حتی دلخوری بر سر استقرار سیستم دفاع ضدموشکی آمریکا به هايلیگندام سفر کرد.

آقای پوتین یا استقرار سيستم دفاع موشکی در جمهوی چک به طور جدی مخالف است و می گوید که جورج بوش به شیوه های دوره جنگ سرد رو آورده است.

از سوی دیگر آقای بوش می گوید که استقرار این سیستم تهدیدی علیه روسیه نیست و تنها برای بازدارندگی از خطراتی است که کاخ سفید محتمل می داند.

جمهوری چک در کمتر از دو دهه پیش که در پیوند با اسلواکی در جبهه سوسیالیسم قرار داشت، تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی سابق بود و روسیه اینک همراهی چکها را با غرب تا جایی که پذیرای سیستم دفاع ضدموشکی آمریکا باشند تاب ندارد.

در چنین شرایطی آنگلا مرکل وضعیتی دشوار برای میزبانی از این دو مهمان سرسخت داشت.

خبرسازترین بیمار

وقتی تصوير فیدل کاسترو رهبر کوبا بر صفحه تلويزيون ظاهر شد که رهبر حزب کمونیست ویتنام را در آغوش می کشيد، قدیمی ترین رهبر کمونیست جهان پس از چهار ماه غیبت مشاهده شد.

فيدل کاسترو بیش از یک سال است که قدرت را به برادرش رائول سپرده و خود برای عمل جراحی و گذراندن دوره نقاهت و بیماری، به استراحت نشسته است، اوت امسال هشتاد و یکمین سالگرد تولد آقای کاسترو است.

خبرسازترین کتابخوان

گوردون براون وزیر خزانه داری بریتانیا تا چند هفته ديگر جانشین تونی بلر می شود و به عنوان نخست وزیر راهی خانه شماره ده خيابان داونينگ لندن می گردد.

در شرایطی که ساکنان جزیره بريتانيا در پی شناخت بیشتر نخست وزیر آینده خود هستند، اعلام شده آقای براون بجز انتظار برای شروع دوره نخست وزیری اش، بی صبرانه منتظر انتشار آخرین جلد از ماجراهای هری پاتر نوشته جی کی رولینگ، هم میهن اسکاتنلندی ثروتمندش است.

به این ترتیب کودکان و نوجوانانی که در انتظار هری پاتر جدیدند و بسیاری از آنها، کتاب را پیش خرید کرده اند تا زودتر از کتابفروشيها به دستشان برسد، نخست وزیر آينده بریتانیا را در کنار خودشان می بینند.

 
 
علی دایی و مقتدی صدرچهره های هفته
از بشار اسد و مقتدی صدر تا علی دايی
 
 
چهره هامرور هفته
چهره ها و خبرها در هفته ای که گذشت
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران