http://www.bbcpersian.com

10:02 گرينويچ - چهارشنبه 27 ژوئن 2007 - 06 تیر 1386

آغاز خشونتبار سهمیه بندی بنزین

اعلام ناگهانی آغاز سهمیه بندی بنزین در ایران با هرج و مرج و بروز خشونت همراه بود، تا آنجا که بنابر گزارشها، هفده جايگاه توزيع بنزين در تهران به آتش کشيده شدند و به پنج جايگاه ديگر خساراتی وارد آمد.

رئيس مجلس ايران در مورد عاملان حمله به جايگاههای بنزين گفته: "ملت ایران دشمنانی دارد و آنها پول خرج می‌ کنند و عده ‌ای معدود و فریب خورده که همیشه وجود داشته و خواهند داشت، به بهانه‌ بنزین تخریبهایی به وجود می‌ آورند".

اعلام ناگهانی آغاز سهمیه بندی با درگیری بین صاحبان خودرو بر سر دریافت بنزین و اعتراض آنان به مسئولان جایگاهها همراه بود.

پس از آنکه در ساعت نه سه شنبه شب، رسانه های همگانی اعلام کردند که قانون سهمیه بندی بنزین از نیمه شب به اجرا گذاشته می شود، دارندگان خودرو به منظور تهیه و ذخیره سازی سوخت تا قبل از آغاز سهمیه بندی به جایگاهها هجوم بردند.

ببينيدنظر مردم تهران در باره سهمیه بندی بنزین

ببينيدهرج و مرج در تهران بر سر سهمیه بندی بنزین

ببينيدویدیوهای شما: ازدحام در قم

نظرات و مشاهدات شما در این زمینه

حرکت خودروهای شخصی و عمومی بسوی جایگاهها باعث ازدحام شدید در بسیاری از خیابانهای تهران و تشکیل صفهای طولانی در برابر جایگاهها شد و رفت و آمد خودروها در مسیرهای منتهی به تعدادی از جایگاهها از جمله چند خیابان اصلی تهران تقریباً متوقف شد.

به گفته شاهدان عینی، برخی از صاحبان خودرو پس از سوختگیری، محتوای مخزن سوخت خودروی خود را در ظروف قابل حمل خالی می کردند و مجدداً در صف دریافت بنزین قرار می گرفتند.

گزارش شده که در تعدادی از شهرهای دیگر ایران نیز وضع مشابهی بروز کرده است.

مقامات وزارت نفت گفته اند که جایگاهها بنزین کافی در اختیار داشته اند اما احتمالاً علت درگیری این بوده که با اعلام خبر آغاز سهمیه بندی، جایگاهداران احتیاط کردند و جایگاهها را بستند.

در مقابل، ناصر رئیسی فر، رئیس هیئت مدیره اتحادیه جایگاهداران بنزین با انتقاد شدید از نحوه اعلام خبر سهمیه بندی گفته: "آنچه در این شب بر جایگاهداران گذشت فاجعه بود و همه این ازدحام و درگیریها و خرابکاری مجموعاً بر اثر تصمیم نسنجیده بوده است".

قانون سهمیه بندی بنزین به تصویب مجلس رسیده و قرار بود از اول خرداد به اجرا گذاشته شود اما اجرای اين قانون به تعویق افتاد.

هدف دولت از مطلع کردن ديرهنگام مردم از سهميه بندی بنزين به منظور جلوگیری از ذخیره بنزين به دست مردم بود.

براساس جدول سهمیه بندی بنزین که از سوی مقامات دولتی انتشار یافته، هر اتومبیل سواری شخصی در ماه يکصد لیتر بنزین در یافت می کند و این مقدار برای تاکسیهای بنزین سوز هشتصد لیتر و برای مسافربر شخصی ششصد لیتر تعیین شده است.

این جدول، سهمیه سایر خودروهای شخصی و خدماتی و نحوه دریافت سوخت را نیز که با استفاده از کارت هوشمند صورت می گیرد تعیین کرده است.

قرار است صاحبان برخی مشاغل مانند پزشکان و دامپزشکان که به سوخت بیشتری نیاز دارند سهمیه بیشتری دریافت کنند.