BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:58 گرينويچ - يکشنبه 08 ژوئيه 2007 - 17 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
می توان رییس جمهور ساخت
 

 
 
شورای شهر تهران
"آبادگران" در شرایطی که مردم تهران با انتخابات شوراها قهر کرده بودند، با رای اندکی به شورای دوم شهر تهران راه یافتند
شوراهای اسلامی شهر تهران، که در قانون اساسی جمهوری اسلامی، جایگزین انجمن های ایالتی و ولایتی شده بوده، پس از بیست و یک سال انتظار در اردیبهشت سال ۱۳۷۸ خورشیدی تشکیل شد. شکل گیری شوراها یکی از وعده انتخاباتی محمد خاتمی رییس جمهور وقت ایران بود که در شعارهایش کاهش تصدی گری دولت و افزایش قدرت مردم را وعده داده بود.

پس از انقلاب اسلامی که تغییرات بنیادی در نظام سیاسی ایران و زیر مجموعه های آن و همچنین سازوکار سازمان های غیر دولتی به وجود آورده بود، صفت "اسلامی" به نام بسیاری از سازمان ها و نهادها اضافه شد.

از جمله این نهادها شوراهای شهر و روستا بود که در زمان حکومت پهلوی انجمن شهر و روستا نام داشت اما در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی به کوشش آیت الله محمود طالقانی تشکیل انجمن شهر و روستا به نام شوراهای اسلامی شهر و روستا به تصویب رسید.

تاخیر ۲۱ ساله

نوپایی نظام سیاسی تازه در ایران و فضای سنگین سیاسی که با موجی از ترور و نا آرامی همراه بود فرصت تشکیل شوراها را فراهم نکرد و آغاز جنگ هشت ساله عراق با ایران نیز به کلی شکل گیری این نهاد را از اولویت های دولت های وقت خارج کرد.

در سال های پایانی دولت اکبر هاشمی رفسنجانی که به دولت سازندگی شهرت یافت، اولویت های اقتصادی از جمله بازسازی خرابی های جنگ همچنان اولویت داشت اما آرام آرام شکل گیری شوراها که به معنی کاهش قدرت دولت در مدیریت شهرها و واگذاری بخش وسیعی از آن به عموم مردم بود، در سطح افکار عمومی مطرح شد.

به این ترتیب، در حالی که دولت آقای هاشمی رفسنجانی روزهای پایانی خود را سپری می کرد و مقدمات انتخابات ریاست جمهوری فرا می رسید، محمد خاتمی از نامزدهای مطرح انتخابات با شعار توسعه سیاسی که تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا از مصادیق آن بود، به سمت پنجمین رییس جمهور ایران انتخاب شد.

 اقدامات آقای قالیباف در پایتخت ایران به گفته شهروندان تهرانی، یادآور روزهای مدیریت غلامحسین کرباسچی است که تهران آلوده و بی انسجام، به شهری تمیزتر برای زندگی تبدیل شد
 

ناکامی شورای اول

آقای خاتمی که از نزدیکان فکری آیت الله محمود طالقانی محسوب می شد، شوراهای اسلامی را "اصل معطل مانده قانون اساسی" توصیف کرد و کمتر از دو سال پس از به قدرت رسیدن توانست پس از بیست و یک سال از تشکیل جمهوری اسلامی یکی از اصول قانون اساسی را عملی کند.

محمد خاتمی در دومین مراسم سالگرد انتخابش، شادمانه از انجام یکی از وعده های انتخاباتی اش سخن گفت اما منازعات سیاسی در اولین شورای شهر پایتخت که تاثیری انکار نشدنی بر دیگر شوراهای شهر و روستا در سراسر ایران داشت، این نهاد را از کارکرد خود در تهران که مدیریت منسجم شهری توسط مردم بود، خالی کرد.

اعضای اولین شورای شهر تهران را یاران محمد خاتمی تشکیل می دادند که از جمله آنها، عبدالله نوری وزیر کشور دولت وی بود که با رای مجلس شورای اسلامی، استیضاح و از وزارت برکنار شده بود. دیگر اعضای شورای شهر نیز از نزدیکان رییس جمهور وقت بودند که مشهورترین آنها سعید حجاریان مدیر روزنامه پر تیراژ صبح امروز بود که سرانجام با سوء قصدی ناکام در جلوی مقر شورای شهر، عملا از همراهی شورا به دلیل شدت جراحت و معلولیت جسمی باز ماند.

از سوی دیگر غیبت غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران که توانسته بود مدیریت شهری موفقی از خود نشان دهد، به گفته موافقان وی به دلیل تاثیر عمده در پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، در چالشی طولانی با رقبای سیاسی اش که بازنده انتخابات بودند، دادگاهی و سرانجام محکوم و راهی زندان زندان شد. غیبت آقای کرباسچی از مدیرت شهر، نزاع های طولانی اعضای شورا بر سر تعیین شهردار جدید که مدت ها به طول انجامید و تاثیری منفی بر مدیرت شهر و فعالیت های عمرانی داشت، سرانجام این شورا را با بحران های سیاسی متعددی همراه کرد.

 شورای شهر دوم با انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران، مقدمات ورود وی به کاخ ریاست جمهوری را فراهم کردند

به همراه ناکامی های فراوان، تبلیغ رقبای شورای شهر اول تهران نیز که در انتخابات شکست سنگینی متحمل شده بودند باعث ناامیدی و حتی بدبینی شهروندان تهرانی و به دنبال آن بخش وسیعی از افکار عمومی نسبت به موفقیت شوراها شد.

در چنین شرایطی عمر اولین دوره شورای شهر تهران به پایان رسید و گروه سیاسی نوظهوری که به نام "آبادگران" در شرایطی که مردم تهران با انتخابات شوراها قهر کرده بودند، با رای اندکی به شورای دوم شهر تهران راه یافتند.

مرحله گذار

آبادگران پس از مدت کوتاهی منجر به تشکیل طیف تازه ای به نام اصولگرایان درایران شدند و با انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران، مقدمات ورود وی به کاخ ریاست جمهوری را فراهم کردند.

اگر دوره مدیریت غلامحسین کرباسچی که آخرین شهردار قدرتمند انتصابی توسط دولت در تهران بود، مشهور به نوسازی تهران شد و شاهد ظهور پدیده های مدرن شهری از جمله فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی و لوازم خانگی به سبک فروشگاه های اروپایی، فروشگاه های کتاب به شکل کتابفروشی های مدرن فرانسوی به نام شهر کتاب و ساخت فرهنگسرا ها و راه اندازی روزنامه نوگرای همشهری بود.

تهران پس از طی یک دوره مدیریت شهری بی انسجام و ناکارآمد در شورای شهر اول، با مدیریت محمود احمدی نژاد رو به رو شد که از بازگشت ارزشهای دوره جنگ هشت ساله که مهمترین آن طرح دفن اجساد شهدا در میدان های تهران بود، دفاع می کرد.

در این دوره فعالیت های صرفا مذهبی در فرهنگسراها و خانه های فرهنگ رواج یافت. روزنامه همشهری به عنوان ارگان طبقه متوسط شهری ایران که آرام آرام در حال شکل گیری بود، درچرخشی از سیاست هایش، به تبلیغ دیدگاه های آقای احمدی نژاد می پرداخت و تابلو های تبلیغات شهری که به سبک تبلیغات غربی در خیابان ها و بزرگراه ها محصولات ایرانی و خارجی را معرفی می کرد، جای خود را به شعار های دولتی داد که بیشتر یاد آور روزهای سخت جنگ بود.

 محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار از بازگشت ارزشهای دوره جنگ هشت ساله که مهمترین آن طرح دفن اجساد شهدا در میدان های تهران بود، دفاع می کرد
 

شورای رییس جمهور ساز

با پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، رقیب وی در انتخابات یعنی محمد باقر قالیباف توسط شورای شهر دوم تهران به شهرداری پایتخت رسید.

آقای قالیباف پیش از این در سمت فرماندهی نیروی انتظامی، توانسته بود به اقدامات اصلاحی چشمگیری دست بزند که با استقبال افکار عمومی همراه بود. در مدت زمان ییش از پایان شورای شهر دوم تهران، عملکرد آقای قالیباف در تهران به شکلی بود که اصلاح طلبان پیروز در انتخابات شورای سوم او را گزینه ای مناسب برای شهردار منتخب خود معرفی کردند.

اقدامات آقای قالیباف در پایتخت ایران به گفته شهروندان تهرانی، یادآور روزهای مدیریت غلامحسین کرباسچی است که تهران آلوده و بی انسجام، به شهری مدرن و تمیزتر برای زندگی تبدیل شد.

اعضای شورای سوم شهر تهران که فعالیت خود را از اردیبهشت سال ۱۳۸۶ آغاز کرده اند متشکل از دو طیف اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو است. هریک از این دو طیف در فکر پیروزی در انتخابات پارلمانی و سپس ریاست جمهوری هستند.

از همین رو، چگونگی فعالیت شورای شهر سوم تهران و شهردار منتخب این شورا و موقعیت این افراد نزد افکار عمومی، تاثیری غیر قابل انکار بر آینده سیاسی ایران و همچنین فعالیت های آتی اصولگرایان، محافظه کاران و اصلاح طلبان دارد.

 
 
تهران قدیمپایتخت
تهران چگونه پایتخت شد؟
 
 
سقاخانهمذهب
چهارراه ادیان در تهران
 
 
لاله زارتهران
یه تهرون بود و یه لاله‌زار
 
 
فلامکیسرنوشت تهران
برای تهران راه نجاتی هست؟
 
 
تهران قدیمتاریخ تهران
از روستایی کوچک تا شهری بزرگ
 
 
جواناناوقات فراغت
پاتوق جوانان تهرانی
 
 
تهرانآلودگی هوا
تهران را چه رنگی می بینم؟
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران