BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:31 گرينويچ - سه شنبه 31 ژوئيه 2007 - 09 مرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اتهامات دو روزنامه نگار کرد محکوم به اعدام
 
عدنان حسن پور (چپ) و عبدالواحد بوتیمار
عدنان حسن پور (چپ) در هفته نامه ئاسو قلم می زده و عبدالواحد بوتیمار مسئول نشریه انجمنی به نام سبزچیا بوده است
سخنگوی قوه قضائیه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران تأیید کرد که دو روزنامه نگار کرد ایرانی به اعدام محکوم شده اند و از آنان با عنوان "محارب" یاد کرد، یعنی کسی که علیه حکومت اسلامی دست به اسلحه ببرد.

خبر صدور حکم اعدام برای عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار (معروف به هیوا) دو هفته پیش به صورت غیررسمی منتشر شد و فعالان حقوق بشر صدور این حکم را بشدت محکوم کردند.

عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار ساکن شهر مریوان در استان کردستانند، عدنان حسن پور عضو تحریریه هفته نامه ئاسو بوده که به دو زبان کردی و فارسی منتشر می شود و عبدالواحد بوتیمار، نشریه انجمنی به نام سبزچیا (کوه سبز) را منتشر می کرده که در مریوان به فعالیتهای زیست محیطی می پردازد.

دادگاه انقلاب اسلامی مریوان، این دو را در ارتباط با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی، مجرم شناخته با قلمداد کردن آنان به عنوان محارب، برایشان حکم اعدام صادر کرده است.

 عدنان حسن پور اعتراف کرده که از پایگاههای نظامی در غرب ایران تصویر و نقشه تهیه کرده و به یکی از احزاب مخالف جمهوری اسلامی انتقال داده که در کردستان عراق استقرار دارد، همچنین دو نفر را که در ارتباط با اقدامات خرابکارانه در جنوب ایران تحت تعقیب قرار داشته اند به کردستان عراق فراری داده است
 
محمدصالح نیکبخت، وکیل عدنان حسن پور

این حکم برای اجرا باید به تأیید دیوان عالی کشور برسد اما سخنگوی قوه قضائیه مشخص نکرده که آیا این حکم هنوز تأیید شده است یا نه.

وکالت عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار را محمد صالح نیکبخت به عهده دارد که خود کرد است و سابقه وکالت شماری از فعالان مطرح اصلاح طلب و روزنامه نگار را دارد.

آقای نیکبخت می گوید که موکلان او بنابر اتهامات مطبوعاتی یا فعالیت مدنی و دفاع از حقوق بشر دستگیر و محاکمه نشده اند.

به گفته آقای نیکبخت، عدنان حسن پور در توضیحاتی بیش از 140 صفحه ای اعتراف کرده که با دستگاهی که از جانب افرادی در کردستان عراق در اختیار وی قرار داده شده بوده، از پایگاههای نظامی در غرب ایران تصویر و نقشه تهیه کرده و به یکی از احزاب مخالف جمهوری اسلامی انتقال داده بوده که در کردستان عراق استقرار دارد.

وی همچنین اعتراف کرده که با فردی در وزارت خارجه آمریکا ارتباط برقرار کرده و از او خواسته بوده است تا این وزارتخانه دفتری در زمینه امور ایران در کردستان عراق برپا کند تا کسانی که می خواهند با دولت آمریکا تماس برقرار کنند ناچار به پرداخت هزینه گزاف سفر به دوبی نشوند.

از جمله دیگر اعترافات عدنان حسن پور، آن گونه که آقای نیکبخت می گوید، این بوده که دو نفر را که در ارتباط با اقدامات خرابکارانه در جنوب ایران تحت تعقیب قرار داشته اند به کردستان عراق فراری داده است.

 عبدالواحد بوتیمار اعتراف کرده که 563 گلوله جنگی و 55 گلوله آر پی جی را همراه با مقادیر دیگری مهمات که از دیگران خریداری کرده بوده، به گروه پژاک انتقال داده است
 
محمدصالح نیکبخت، وکیل عبدالواحد بوتیمار

آقای نیکبخت می گوید که موکل او علاوه بر اعترافات کتبی، در گفتگوهایی که با وی داشته نیز این اعترافات را بیان کرده است.

به گفته آقای نیکبخت، پرونده دیگری در دادگاهی دیگر در ارتباط با فعالیت مطبوعاتی او نیز جریان دارد که وکالت او را در این پرونده نیز وی به عهده دارد اما دادگاه هنوز وارد رسیدگی به این پرونده نشده است.

در مورد عبدالواحد بوتیمار، وکیل او، محمدصالح نیکبخت می گوید که وی اعتراف کرده که در پایگاهی متروکه در غرب ایران تعداد 563 گلوله جنگی و 55 گلوله آر پی جی پیدا کرده که مهماتی قابل استفاده بوده و آنها را همراه با مقادیر دیگری مهمات که از دیگران خریداری کرده بوده، از طربق برادرش به فردی در مریوان تحویل داده تا به گروه پژاک برساند.

پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) با جمهوری اسلامی مبارزه مسلحانه می کند و برادر آقای بوتیمار از فعالان این گروه است.

محمدصالح نیکبخت در مورد موکلانش می گوید: "دائم از طرق مختلف تبلیغ می شود که آنان هیچ اسلحه ای جز قلمشان نداشته در حالی که در پرونده ایشان اصلاً بحث قلم وجود ندارد ... توصیه من به روشنفکران عزیز این است که اجازه دهند ما به عنوان حقوقدان و وکیل از مجاری قانونی از آنها دفاع کنیم وگرنه تبلیغاتی که برایشان می شود متأسفانه به ضرر آنها تمام خواهد شد".

 ایران کشوری قانونمدار نیست و عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار نیز در دادگاهی با شرایط عادلانه محاکمه نشده اند و هیچ اعترافی در دادگاههای جمهوری اسلامی قابل قبول نیست
 
رضا معینی از گزارشگران بدون مرز

محمد صالح نیکبخت می گوید با وجود اعترافاتی که عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار کرده اند، در چارچوب قانون مجازات اسلامی ایران، نباید مجازاتی در حد اعدام برای آنان در نظر گرفته شود، چراکه عنوان "محارب" که دادگاه برای این دو در نظر گرفته به فردی مربوط می شود که با تشکیلاتی که برای براندازی حکومت اسلامی مبارزه مسلحانه فعالیت می کنند رابطه سازمانی داشته باشد و چنین رابطه ای در مورد عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار به اثبات نرسیده است.

با اینکه اتهاماتی که به صدور حکم اعدام برای عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار انجامیده، ماهیت مطبوعاتی و روزنامه نگاری ندارد اما از جمله تشکلهایی که برای لغو حکم اعدام این دو بیانیه صادر کرده و اتهامات مطرح شده علیه آنان را واهی خوانده، سازمان گزارشگران بدون مرز، مستقر در پاریس است.

رضا معینی، از فعالان این سازمان در گفتگو با بی بی سی گفت که ایران کشوری قانونمدار نیست و عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتیمار نیز در دادگاهی با شرایط عادلانه محاکمه نشده اند و هیچ اعترافی در دادگاههای جمهوری اسلامی برای سازمان گزارشگران بدون مرز قابل قبول نیست.

وی می گوید اتهاماتی همچون حمل سلاح یا دیگر اتهاماتی که ربطی با روزنامه نگاری ندارد پیش از این نیز علیه فعالان مطبوعاتی و سیاسی ایران صادر شده و چنین افرادی پیشتر نیز محارب شناخته شده اند اما این اتهامات هیچوقت در دادگاه به اثبات نرسیده است.

به گفته رضا معینی، افرادی که با فعالیتهای انجمن سبزچیا مخالف بوده اند و وی از آنان عنوان مافیا یاد می کند نیز در پرونده ای که علیه عبدالواحد بوتیمار تشکیل شده نقش داشته اند.

آقای معینی می گوید تشکل سبزچیا به پاکسازی بخشی از دریاچه زریوار مریوان و نهالکاری در اطراف آن پرداخته و افرادی که از فروش چوب کسب درآمد می کرده اند مخالف فعالیت این انجمن بوده اند.

آقای معینی بخشی از پرونده ای که علیه عبدالواحد بوتیمار تشکیل شده را ناشی از تلاش این افراد می خواند که از آنان با عنوان مافیا یاد می کند.

 
 
مطالب مرتبط
'يکی از سران پژاک کشته شد'
27 فوريه، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران