http://www.bbcpersian.com

17:54 گرينويچ - سه شنبه 24 ژوئيه 2007 - 02 مرداد 1386

حمله هکرهای ایرانی به پرشین بلاگ

چند روز پس از هک شدن پرشین بلاگ توسط گروهی که خود را عراقی می خواندند، اکنون بار دیگر این سایت و این بار توسط یک گروه ایرانی هک شده است.

گروه ایرانی هک کننده سایت پرشین بلاگ در پیامی که بر روی سایت هک شده قرار داده اند، نوشته اند که در اعتراض به امنیت پایین این سایت، آن را هک کرده اند.

این گروه از هکرها همچنین در همین پیام متذکر شده اند که به تلافی هک شدن پرشین بلاگ توسط گروهی که خود را عراقی معرفی کرده بود، سایت هکرهای فوق الذکر را نیز هک کرده اند.

هکرهای ایرانی که ظاهرا از نوع هکرهای "کلاه سفید" هستند، با هک کردن سایت پرشین بلاگ در واقع قصد داشته اند تا توجه مسئولان این سایت را به فقدان امنیت این سایت جلب کنند.

هکرهای کلاه سفید، هکرهایی هستند که معمولا به قصد نشان دادن ضعف امنیتی و یا جلب توجه بطور موقت اقدام به هک سایت ها می کنند.

بعضی هکرهای دیگر به قصد خرابکاری یا تبلیغات سیاسی دست به هک کردن سایت ها می زنند.

هفته گذشته مسئولان پرشین بلاگ اعلام کرده بودند که هکرهایی که خود را عراقی می خواندند، به دامنه سایت حمله کرده و قصد ربودن آن را داشته اند که هویت سارقان کشف و از طریق مراجع بین المللی درحال پیگیری موضوع هستند.

هکرهایی که خود را عراقی معرفی کرده بودند در پیام خود بر روی پرشین بلاگ شعارهای نژادپرستانه و توهین آمیزی علیه ایرانیان در سایت منتشر کرده بودند.

پرشین بلاگ پس از یک روز وقفه، به تدریج توانست فعالیت خود را از سر بگیرد اما اکنون این سایت توسط یک گروه از هکرهای ایرانی مورد حمله قرار گرفته است.

هم اکنون دسترسی به حدود هشتصد هزار وبلاگ پرشین بلاگ از طریق سرور قبلی آن مقدور نیست و پرشین بلاگ ناچار شده است دامین دیگری را ثبت و وبلاگ ها را به روی آن منتقل کند.

پرشین بلاگ، اولین سرویس دهنده وبلاگ فارسی در ایران و میزبان صدها هزار وبلاگ فارسی است.

در سالهای اخیرنیز رقبای دیگری چون بلاگفا و میهن بلاگ وارد این بازار شده اند که گفته می شود هم اکنون میزبان وبلاگهای بیشتری از پرشین بلاگ هستند.

برخی از کارشناسان تخمین می زنند که بیش از یک و نیم میلیون وبلاگ به زبان فارسی وجود دارد و ایران در کنار چند کشور دیگر، از جمله آمریکا و چین، یکی از کشورهایی است که بیشترین وبلاگ نویسان جهان را داراست.