BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 02:53 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2007 - 29 شهریور 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
منع احمدی نژاد از بازدید از محل حادثه 11 سپتامبر
 
محمود احمدی نژاد
رئیس جمهور ایران گفت که در ایران امکان دیکتاتوری وجود ندارد
مقامهای شهر نیویورک درخواست محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران را برای بازدید از محل حملات 11 سپتامبر 2001 در این شهر رد کرده اند.

پل براون، سخنگوی پلیس نیویورک گفته که این محل به علت عملیات ساختمانی به روی بازدیدکنندگان بسته است و علاوه بر این، درخواست آقای احمدی نژاد برای بازدید از محل برجهای مرکز تجارت جهانی که در جریان حادثه یازدهم سپتامبر فروریخت به دلایل امنیتی هم رد خواهد شد.

جورج بوش، رئیس جمهورآمریکا گفته که مخالفت مقامات نیویورک با بازدید آقای احمدی نژاد از محل حادثه یازدهم سپتامبر برای او قابل درک است: "می توانم بفمهم که آنها چرا نمی خواهند کسی که کشوری را اداره می کند که دولتش حامی تروریسم است، در آنجا بپذیرند".

رئیس جمهور ایران قرار است روز یکشنبه برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند، او تنها رئیس جمهور ایران است که از زمان رسیدن به ریاست جمهوری هر ساله در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت و سخنرانی می کند.

پلیس و سرویسهای مخفی آمریکا مسئولیت حفاظت از سران کشورها در بازدید از مقر سازمان ملل در نیویورک را به عهده دارند.

پیشتر در روز چهارشنبه ریموند کلی، کمیسر پلیس، گفته بود که نیویورک درخواست آقای احمدی نژاد را برای بازدید از محل حادثه یازدهم سپتامبر بررسی می کند، اما سخنگوی پلیس نیویورک گفته که ریموند کلی به اشتباه سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهارات آقای کلی فریاد اعتراض سیاستمداران و برخی خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر را بلند کرده بود.

محوطه ای که برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی زمانی در آن قرار داشتند با حصاری سیمی محصور است و تماشای محوطه از پشت حصار برای کلیه رهگذران ممکن است.

بنابراین تصور می شود آقای احمدی نژاد قصد داشته از خود محوطه دیدن کند که اکنون با آن مخالفت شده است.

در یازدهم سپتامبر 2001 بر اثر برخورد دو هواپیمای مسافربری در حملات انتحاری به این ساختمانها و فروریختن آنها حدود سه هزار نفر جان باختند.

محل سابق برج های دوقلو در نیویورک
محوطه ای که زمانی محل استقرار برج های دوقلو بود اکنون محصور شده است

درخواست بازدید از محل حملات 11 سپتامبر از سوی رئیس جمهور کشوری که در تخاصم شدید با ایالات متحده به سر می برد با خشم و گاه ابراز شگفتی برخی مقامهای این کشور روبرو شده است.

ایران و آمریکا که از ابتدای دوران انقلاب اسلامی و پس از گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران در مورد مسائل مختلف از جمله تروریسم اختلافات شدیدی داشته اند اکنون در ارتباط با برنامه اتمی ایران و امنیت عراق با یکدیگر سرشاخ هستند.

گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه گفت که بازدید آقای احمدی نژاد از محل حملات 11 سپتامبر در نیویورک "مساله ای است که به مقام های شهر نیویورک مربوط می شود، اما چنین درخواستی از سوی رئیس جمهور کشوری که دولت آن حامی تروریسم است خیلی خیلی عجیب است."

رودی جولیانی، شهردار نیویورک در زمان آن حملات، و نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه با صدور بیانیه ای این درخواست را مایه "انزجار" توصیف کرد.

وی نوشت: "این مردی است که آمریکا و اسرائیل را تهدید کرده است، به پسر بن لادن و سایر رهبران القاعده پناه داده است، برای شورشیان عراقی سلاح می فرستد و در پی دستیابی به سلاح اتمی است. کمک به احمدی نژاد برای دیدار از محل حملات 11 سپتامبر - محلی مقدس برای همه آمریکایی ها - مایه انزجار است."

ایران این اتهامات از جمله پناه دادن به اعضای القاعده، حمایت از تروریسم و کمک به شورشیان عراق را رد می کند.

زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در سازمان ملل، نیز به گزارشگران گفت کشورش با استفاده از محل حملات 11 سپتامبر که تعداد کثیری از مردم جانشان را در آن از دست داده اند برای گرفتن "عکس تبلیغاتی" مخالف است.

رودی جولیان در خیابان های نیویورک در روز حملات
 کمک به احمدی نژاد برای دیدار از محل حملات 11 سپتامبر - محلی مقدس برای همه آمریکایی ها - مایه انزجار است
 
شهردار سابق نیویورک

وی افزود: "ایران می تواند جدیت خود درباره نگرانی ها نسبت به تروریسم را با اقدامات ملموس مثلا با قطع حمایت از گروه پیکارجوی حزب الله لبنان و تعلیق غنی سازی اورانیوم به نمایش بگذارد".

پیشتر یکی از نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری 2008 خواستار ممانعت از ورود آقای احمدی نژاد به نیویورک شده بود.

میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست، از دبیر کل سازمان ملل خواسته بود دعوتنامه آقای احمدی نژاد را باطل کند. بان کی مون در واکنش گفت جلسات مجمع عمومی به روی همه اعضا باز است.

آقای احمدی نژاد این هفته در مصاحبه ای با سیمای جمهوری اسلامی پیام ایران برای مردم آمریکا را صلح و برادری دانسته بود.

وی که طی دو سال دوران ریاست جمهوری خود از هر فرصتی برای حمله به غرب خصوصا آمریکا استفاده کرده است همچنین گفته بود: "غربی ها با من لجبازی می ‌کنند ولی مهم نیست چون آنها با هرکسی که برای پیشرفت ایران کار و تلاش کند همین کار را می ‌کنند."

 
 
برج های تجارت جهانینظرات شما
مخالفت با دیدار احمدی نژاد از محل حملات ۱۱ سپتامبر
 
 
روزنامه گاردیناز دیگر رسانه ها
گاردین: بی اعتنایی ایران و افزایش فشار خارجی
 
 
پرچمهای ایران و آمریکااز دیگر رسانه ها
هشدار در مورد جدی شدن خطر حمله به ایران
 
 
محمود احمدی نژادایران و آمریکا
احمدی نژاد:جنگ نمی خواهیم
 
 
محمود احمدی نژاد افزایش تنش ایران و آمریکا
'ما خواهان درگیری نیستیم'
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران