BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 06:33 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2007 - 03 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سخنرانی محمود احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا
 
محمود احمدی نژاد  - سخنرانی در دانشگاه کلمبیا
احمدی نژاد دیدگاههای خود در مورد مسایل دینی و سیاسی را در دانشگاه کلمبیا بیان داشت
رییس جمهور ایران در میان اعتراضاتی نسبت به حضور وی در دانشگاه کلمبیا، نیویورک، دیدگاههای خود را در جلسه ای در این دانشگاه بیان داشته و همزمان دولت آمریکا احتمال وضع تحریم های جدید علیه ایران را مطرح کرده است.

جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ آقای احمدی نژاد، که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، روز دوشنبه برگزار شد و به طور گسترده در رسانه های همگانی آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر انعکاس یافت.

آقای احمدی نژاد به دعوت دانشکده روابط بین الملل دانشگاه کلمبیا در این جلسه حضور یافت و به گزارش خبرگزاری ها، هنگام ورود و سخنرانی رییس جمهور ایران، تظاهراتی علیه او در خارج از دانشگاه برگزار شده بود.

تظاهر کنندگان برخی از سیاست های جمهوری اسلامی و اظهارات آقای احمدی نژاد به خصوص در مورد انکار کشتار یهودیان در جنگ دوم جهانی - هولوکاست - را محکوم می کردند و علیه آنها شعار می دادند.


پیش از آغاز اظهارات رییس جمهور ایران، لی بولینجر، رییس دانشگاه کلمبیا که با وجود برخی مخالفت ها از حضور آقای احمدی نژاد در این دانشگاه دفاع کرده بود، در سخنانی به معرفی آقای احمدی نژاد پرداخت.

وی از تصمیم خود و دانشگاه برای عمل به اعتقادات خود در زمینه آزادی بیان ستایش به عمل آورد.

رییس دانشگاه در بخشی از اظهارات خود خطاب به محمود احمدی نژاد گفت "آقای رییس جمهور، شما دارای تمامی نشانه های یک خرده دیکتاتور سنگدل هستید" و آقای احمدی نژاد را متهم کرد که یا عمدا سخنان تحریک آمیز بر زبان می راند یا اینکه از دانش بی بهره است.

آقای بولینجر با اشاره به اظهارات رییس جمهور ایران در مورد کشتار یهودیان، گفت که وجود هولوکاست بر مدارک گسترده تاریخی استوار است و همچنین دولت ایران را به حمایت از تروریسم، کمک به شورشیان در عراق و خودداری از عمل به ضوابط بین المللی ناظر بر لزوم اطلاع رسانی در مورد برنامه های اتمی این کشور متهم کرد.

اظهارات 'اهانت آمیز'

آقای احمدی نژاد این اظهارات را "اهانت آمیز و نادرست" خواند و آن را ادعاهایی توصیف کرد که تحت تاثیر مطبوعات و سیاستمداران مخالف جمهوری اسلامی ایراد شده است.
.

لی بولینجر
رییس دانشگاه: شما دارای تمام نشانه های یک خرده دیکتاتور سنگدل هستید

آقای احمدی نژاد بخش مهمی از این سخنرانی را به ابراز دیدگاه های خود در مورد نقش دین و علم و همچنین شرح سیاست های جمهوری اسلامی اختصاص داد.

در خاتمه سخنرانی رییس جمهور ایران، حاضران در این جلسه سئوالات خود را مطرح کردند.

یکی از سئوال کنندگان از آقای احمدی نژاد پرسید که آیا شخص او یا دولت او خواستار نابودی اسرائیل است؟

رییس جمهور ایران در این مورد گفت "ما همه ملت ها را دوست داریم" و با شرح وضعیت یهودیان در ایران، دیدگاه های خود در مورد حل بحران خاورمیانه از طریق رجوع به همه پرسی و لزوم اعاده حقوق فلسطینیان را مطرح کرد که با استقبال گروهی از حاضران در جلسه مواجه شد.

در مورد هولوکاست، آقای احمدی نژاد گفت که حتی اگر کشتار میلیون ها یهودی به دست آلمان نازی درست هم باشد، دلیل نمی شود که از این حادثه برای نقض حقوق فلسطینیان بهره برداری شود.

از آقای احمدی نژاد سئوال شد که آیا همجنسگرایان در جمهوری اسلامی اعدام می شوند، و او گفت که در ایران مانند کشورهای غربی همجنسگرایی وجود ندارد اما این اظهارات واکنش تمسخر آمیز برخی از حاضران در جلسه را در پی آورد.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به سئوالی در مورد انگیزه در درخواست بازدید از محل برج های دوقلو نیویورک گفت که مایل بوده است با حضور در این محل، همدردی خود را با قربانیان عملیات انتحاری یازدهم سپتامبر سال 2001 ابراز دارد.

در عین حال، وی گفت که لازم است در مورد ریشه های واقعه یازدهم سپتامبر، نحوه وقوع و عوامل و دست اندرکاران واقعی آن تحقیقات بیشتری صورت گیرد و افزود که نتیجه چنین تحقیقاتی می تواند برای حل مسایل عراق و افغانستان مورد استفاده قرار گیرد.

سیاستهای ایران و تحریم جدید آمریکا

در مورد ایران، آقای احمدی نژاد تاکید کرد که برنامه هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است و قدرت های جهانی را به دلیل تلاش برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به فن آوری هسته ای مورد انتقاد شدید قرار داد.

تظاهرات علیه احمدی نژاد
مخالفان حضور محمود احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا علیه او دست به تظاهرات زدند

سخنرانی رییس جمهور ایران در دانشگاه کلمبیا واکنش هایی را در ایالات متحده به همراه داشته است.

جورج بوش، رییس جمهور آمریکا، با تکرار اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی در تروریسم، سخنرانی محمود احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا را نشانه ای از وجود آزادی بیان در ایالات متحده دانست و گفت که برگزاری این جلسه برای دانشجویان دانشگاه آموزنده بوده است.

قرار است آقای احمدی نژاد روز سه شنبه در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند در حالیکه مخالفان حضور وی در این جلسه تظاهراتی را در نیویورک تدارک دیده اند.

به گفته ناظران، رییس جمهور ایران در نظر دارد با استفاده از فرصت سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت افکار عمومی جهان را از مواضع جمهوری اسلامی کسب کند.

همزمان، کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، احتمال وضع تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی را اعلام داشته است.

به گفته خانم رایس، دولت آمریکا موضوع تحریم هایی علیه نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را در دست بررسی دارد.

مقامات آمریکایی پیش از این نیروی قدس را به آموزش و تجهیز شورشیان مخالف حضور نظامی خارجی در عراق متهم کرده اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را نادرست خوانده است.

 
 
محمود احمدی نژادویدیو
سخنان احمدی نژاد پیش از سفر به نیویورک
 
 
کاریکاتور هفته نامه "کنر آنشنه"از دیگر رسانه ها
دکتر استرنج لاو فرانسوی!
 
 
نمایی از وبسایت فاکس نیوز جنگ رسانه ای
انتقاد از فاکس به دلیل نحوه پوشش خبری ایران
 
 
مطالب مرتبط
'محال است با ایران جنگ کنند'
02 سپتامبر، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران