BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 01:03 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2007 - 04 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
حمله مجدد احمدی نژاد به غرب در مجمع عمومی
 
محمود احمدی نژاد
آقای احمدی نژاد خواستار حاکم شدن نظامی مذهبی بر جهان شد
محمود احمدی نژاد برای سومین سال متوالی پس از آغاز دوران ریاست جمهوری خود در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی و عمدتا شکایات و اتهامات سال های گذشته علیه غرب و در راس آن آمریکا را تکرار کرده است.

بخش بزرگی از سخنرانی 38 دقیقه ای آقای احمدی نژاد که حوالی ساعت پنج بعد از ظهر سه شنبه به وقت نیویورک ایراد شد، صرف طرح و بیان آموزه های دینی و نصیحت قدرت های بزرگ برای "بازگشت به راه انبیاء" شد.

وی عمدتا به همان نکاتی پرداخت که در سال های 2005 و 2006 در مجمع عمومی سازمان ملل ادا کرده بود که از جمله شامل حمله به آمریکا به عنوان "قدرتی زورگو" و دفاع از برنامه اتمی ایران می شد.

هنگام معرفی آقای احمدی نژاد به مجمع عمومی، منوچهر متکی وزیر خارجه این کشور، با اشتیاق زیاد برای وی کف زد.

کرسی های نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در جریان این سخنرانی خالی بود.

دولت آمریکا در این روزها عمدتا با پرهیز از اظهار نظر درباره سفر جنجال آفرین آقای احمدی نژاد به نیویورک آشکارا سعی کرده است نشان دهد اهمیت زیادی برای سفر وی قائل نیست.

آقای احمدی نژاد سخنرانی خود را با دعا برای ظهور هرچه سریعتر امام دوازدهم - که شیعیان امام غایب می دانند - آغاز کرد.

حمله به قدرت ها

وی که با گذشت دو سال از دوران ریاست جمهوری هنوز با مشکلات عمیق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دست و پنجه نرم می کند در ابتدای سخنرانی خود سازمان های بین المللی و قدرت ها را ناتوان از حل مسائل و مشکلات جهان توصیف کرد و گفت قصد دارد در این سخنرانی راه خروج از این وضع را نشان دهد.

آقای احمدی نژاد به روال سخنرانی سال های قبل به طور غیرمستقیم آمریکا را به نقض گسترده حقوق بشر، تروریسم و اشغالگری متهم کرد.

وی گفت: "امروز متاسفانه حقوق بشر به طور وسیع توسط برخی قدرت ها به ویژه از ناحیه مدعیان انحصاری آن مورد تعرض قرار می گیرد."

شورای امنیت
 متاسفانه شرایطی ایجاد کرده اند که برخی قدرت ها با حق ویژه و انحصاری در شورای امنیت، چه شاکی باشند و چه متهم، همزمان دادستان، قاضی و مجری حکم هم هستند. بسیار طبیعی است که کشورها و ملت های مورد تعرض آنان امید نداشته باشند از طریق آن شورا حقوق خود را تادیه کنند
 
محمود احمدی نژاد

رئیس جمهور ایران سعی کرد اتهامات دولت آمریکا علیه ایران دایر بر نقض حقوق بشر را مستقیما به آن بازگرداند.

وی از جمله از "برپایی زندان های مخفی"، "ربایش افراد"، "شنود گسترده مکالمات" و "بازگشایی نامه ها" توسط برخی قدرت ها نام برد که آشکارا اشاره ای بود به برخی اتهامات علیه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در زمینه مبارزه با تروریسم.

سیا به خصوص از سوی اروپایی ها متهم به ایجاد زندان های مخفی برای نگاهداری مظنونان تروریستی و انتقال آنها به کشورهای ثالثی که در آنها شکنجه مرسوم است، شده است.

او همچنین در اشاره ای تلویحی به محاکمه تعدادی از منکران هولوکاست (قتل عام میلیون ها یهودی به دست نازی ها) در غرب آن را نمونه دیگری از نقض حقوق بشر دانست. وی گفت غربی ها "با اعلام نظر دانشمندان و مورخان در موضوعات مهم جهانی مخالفت و آنها را محاکمه و زندانی می کنند."

دیوید اروینگ، نویسنده و مورخ بریتانیایی، سال گذشته به اتهام انکار واقعه هولوکاست در اتریش محاکمه و برای 13 ماه زندانی شد. انکار قتل عام یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم در بسیاری کشورهای غربی جرم است.

محمود احمدی نژاد همچنین بار دیگر آمریکا را متهم کرد پس از حمله به عراق با ایجاد "ناامنی و اختلاف" بهانه ای برای ادامه اشغال آن کشور درست کرده است.

ریشه مشکلات جهان

آقای احمدی نژاد با حمله به نظام کنونی جهان بارها نشان داد که ریشه بسیاری معضلات را ناشی از غرب و نظام "برآمده پس از جنگ جهانی دوم" می داند.

رئیس جمهور ایران همچنین دلخوری عمیق خود از عملکرد شورای امنیت را بار دیگر به نمایش گذاشت. وی گفت شورای امنیت سازمان ملل در راس "سازمان های ناکارآمد" بین المللی قرار دارد.

برنامه هسته ای
 ملت ایران به این نتیجه رسیده است که دغدغه اين قدرت ها انحراف احتمالی فعاليت های هسته ای ايران نيست بلكه اين بهانه ای برای جلوگيری از پيشرفت علمی او است و اگر (این) روند ادامه يابد تا 20 سال بعد هم احتمال برخورداری از حقوقش وجود ندارد
 
محمود احمدی نژاد

این شورا تاکنون طی دو قطعنامه، رشته تحریم هایی را به خاطر خودداری ایران از تعلیق بخش های حساس برنامه اتمی اش بر این کشور تحمیل کرده است.

احمدی نژاد گفت: "متاسفانه شرایطی ایجاد کرده اند که برخی قدرت ها با حق ویژه و انحصاری در شورای امنیت، چه شاکی باشند و چه متهم، همزمان دادستان، قاضی و مجری حکم هم هستند. بسیار طبیعی است که کشورها و ملت های مورد تعرض آنان امید نداشته باشند از طریق آن شورا حقوق خود را تادیه کنند."

او در این سخنرانی یکی از چالش های عمده جهان را "نادیده گرفتن ارزش های متعالی و ترویج فریب و دروغ" دانست و آن را نیز به "برخی قدرت ها" نسبت داد.

او در جایی دیگر یکی از علل عمده مشکلات جهان را "روی گردانی برخی از قدرت های بزرگ از اخلاق، ارزش های الهی و آئين پيامبران و ناديده گرفتن دستورات خدای حكيم و همچنين حاكميت انسان های ناصالح" دانست.

احمدی نژاد علنا خواستار برقراری نظامی مبتنی بر ارزشهای مذهبی در سازمان ملل شد: "خداپرستی، عدالت و عشق به انسان ها باید بر همه ارکان سازمان ملل حاکم شود."

موضوع هسته ای

رئیس جمهوری اسلامی در یکی از معدود بخش های سخنرانی خود که جنبه اخلاقی و طرح مسایل کلی نداشت، به دفاع از برنامه اتمی کشورش پرداخت و آن را "صلح آمیز و کاملا شفاف" خواند.

وی گفت: "حدود پنج سال برخی از همان قدرت هايی كه ذكر كردم با فشار سنگين بر آژانس بين المللی انرژی هسته ای تلاش كردند از بهره مندی ملت ايران از حقوق خود جلوگيری كنند."

وی گفت ایران به این نتیجه رسیده است که "دغدغه اين قدرت ها انحراف احتمالی فعاليت های هسته ای ايران نيست بلكه اين بهانه ای برای جلوگيری از پيشرفت علمی او است و اگر (این) روند ادامه يابد تا 20 سال بعد هم احتمال برخورداری از حقوقش وجود ندارد."

کشورهای غربی می گویند که با یک برنامه صلح آمیز هسته ای در ایران مخالفتی ندارند اما استدلال می کنند نمی توان در مورد چرخه سوخت هسته ای به ایران اطمینان کرد مبادا "بمب اتمی تولید کند."

آقای احمدی نژاد در ادامه گفت که ايران علیرغم مخالفت غرب اکنون "به عنوان دارنده چرخه توليد صنعتی سوخت هسته ای با كاربرد صلح آميز شناخته می شود."

او بار دیگر گفت: "من رسماً اعلام می كنم كه از نظر ما موضوع هسته ای ايران خاتمه يافته و به يک امر عادی در آژانس بدل شده است."

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان هم اکنون سرگرم بحث درباره افزایش تحریم ها بر ایران به خاطر خودداری از تعلیق غنی سازی اورانیوم هستند.

 
 
احمدی نژادويديو
احمدی نژاد، ميهمان جنجال برانگیز نيويورک
 
 
احمدی نژادویدیو
سخنزانی احمدی نژاد و واکنشها
 
 
احمدی نژادنطق دانشگاه کلمبیا
تلاش احمدی نژاد برای ارائه یک چهره تازه؟
 
 
نیویورکآلبوم عکس
تجمع در جریان سخنرانی احمدی نژاد در نیویورک
 
 
احمدی نژادسفر جنجالی
احمدی نژاد در نیویورک به دنبال چیست؟
 
 
احمدی نژادگزارش دو سال پیش
اولین گزارش احمدی نژاد از برنامه چهارم توسعه
 
 
مطالب مرتبط
'محال است با ایران جنگ کنند'
02 سپتامبر، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران