BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 01:38 گرينويچ - جمعه 26 اکتبر 2007 - 04 آبان 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اعلام شد
 
رایس
گفته می شود این تحریم ها سخت ترین تحریم هایی است که بعد از انقلاب ایران بر حکومت این کشور اعمال شده است
دولت آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد تحریم های گسترده جدیدی علیه وزارت دفاع ایران، سپاه پاسداران و تعدادی از بانک های مهم این کشور اعمال می کند.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، که روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با هنری پالسن، وزیر خزانه داری، شرکت کرده بود گفت این تحریم ها به دلیل حمایت حکومت ایران از سازمان های تروریستی در عراق و خاورمیانه، خرید و فروش موشک و فعالیت های هسته ای طراحی شده است.

خانم رایس گفت: "متاسفانه حکومت ایران همچنان پیشنهاد مذاکرات را که از جانب ما ارائه شده رد می کند، و در عوض با پیگیری دستیابی به تکنولوژی هسته ای، ساخت موشک های بالستیک خطرناک، حمایت از شبه نظامیان شیعه در عراق و حمایت از تروریست ها در عراق، افغانستان و لبنان، و انکار وجود یکی از اعضای سازمان ملل متحد و تهدید به محو کردن اسرائیل از نقشه، صلح و امنیت را به خطر می اندازد."

خانم رایس این تحریم ها را، که به عقیده بعضی کارشناسان سخت ترین تحریم هایی است که بعد از انقلاب سال 1979 ایران به حکومت این کشور تحمیل شده است، بخشی از سیاستی همه جانبه برای مقابله با رفتارهای تهدیدآمیز ایران خواند.

با این حال خانم رایس اعلام کرد که آمریکا کماکان از "یک راه حل دیپلماتیک" استقبال می کند.

خبرنگار بی بی سی در تهران می گوید تحریم های اعلام شده بسیار شدیدتر از آن چیزی است که انتظار می رفت.

هنری پالسن نیز بعد از سخنان خانم رایس اعلام کرد بیست سازمان ایرانی از جمله چند بانک دولتی ایرانی مشمول این تحریم ها خواهند بود.

انتقاد تند از چین و روسیه

همزمان نیکلاس برنز، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، روسیه و چین را به کمک به نیروهای مسلح ایران - از طریق فروش سلاح و سرمایه گذاری - متهم کرده است.

اما وی در گفتگویی با بی بی سی گفت که هنوز امیدوار است شورای امنیت سازمان ملل تحریم های تازه ای را بر ایران تحمیل کند. بحث بر سر تحریم های تازه به خاطر مخالفت روسیه تا ماه نوامبر عقب افتاده است.

واکنش ایران
 اتخاذ اينگونه تصميمات از سوی دولتی كه خود توليد كننده سلاحهای كشتار جمعی و غيرمتعارف است و گروهک های تروريستی بسياری را ايجاد و آنان را تحت حمايت خود قرار داده نمي‌تواند اختلالی در راه پيشرفت، توسعه و آبادانی ملت ايران و موسسات مشروع كشورمان بوجود آورد
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز پنجشنبه پرسید که چرا آمریکا باید وضعیت را، به گفته او، با اعمال تحریم های تازه بر ایران بدتر کند، درحالی که در عوض باید شیوه های مسالمت آمیز را دنبال کند همانگونه که با کره شمالی کرده است.

سپاه پاسداران ایران و نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه، نیز از جمله سازمان های مشمول تحریم هستند.

دولت آمریکا سپاه پاسداران را "اشاعه دهنده سلاح های کشتار جمعی" دانسته و نیروی قدس این سپاه را "حامی تروریسم" اعلام کرده است.

آمریکا نیروی قدس را متهم می کند که در آموزش و رساندن سلاح به شورشیان در عراق و افغانستان و نیز آنچه آمریکا گروه های تروریستی در لبنان می خواند، نقش دارد.

آقای پالسن از بانک های ملی، ملت و صادرات به عنوان بانک های تحریم شده نام برد. پیش از این دولت آمریکا بانک سپه را در لیست سازمان های مشمول تحریم قرار داده بود.

آقای پالسن گفت نظام بانکی ایران سالانه میلیون ها دلار از پول سازمان های تروریستی را جابجا می کند.

آقای پالسن همچنین خطاب به شرکت هایی که با ایران روابط تجاری دارند گفت: "وقتی شما با ایران داد و ستد می کنید، کاملا محتمل است که در واقع در حال داد و ستد با سپاه پاسداران ایران باشید."

واکنش ایران

بر اساس این تحریم ها دارایی های این سازمان ها در آمریکا مسدود می شوند و اتباع آمریکا اجازه نخواهند داشت با این سازمان ها داد و ستد کنند.

خانم رایس نیز گفت این تحریم ها "مانعی جدی" در برابر شرکت های غیر آمریکایی خواهد بود که با ایران داد و ستد دارند.

ایران در واکنش به این تحریم ها آنها را فاقد ارزش خوانده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: "سياست های خصمانه آمريكا عليه ملت شريف و نهادهای مردمی و قانونی جمهوری اسلامی ايران مغاير با موازين بين‌المللی، فاقد ارزش و اثر و همچون گذشته محكوم به شكست است."

محمد علی حسينی افزود: "اتخاذ اينگونه تصميمات از سوی دولتی كه خود توليد كننده سلاحهای كشتار جمعی و غيرمتعارف است و گروهک های تروريستی بسياری را ايجاد و آنان را تحت حمايت خود قرار داده نمي‌تواند اختلالی در راه پيشرفت، توسعه و آبادانی ملت ايران و موسسات مشروع كشورمان بوجود آورد."

پیشتر کاظم جلالی، مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته بود آمریکا با این تحریم ها در امور داخلی ایران دخالت می کند.

آقای جلالی به خبرگزاری فرانسه گفت: "این کار دیوار بی اعتمادی بین ایران و امریکا را روز به روز بلندتر می کند و راه را بر گفتگو می بندد."

 
 
رئیس جمهور و فرمانده سپاه پاسداران ایرانویدیو
سپاه پاسداران و اقتصاد ایران دربرابر تحریم
 
 
پرچم های ايران و آمريکاتحریم سپاه
نگرانی دموکرات ها پس از اعمال تحریم های تازه
 
 
عضو سپاه پاسدارانایران و آمریکا
بحث ها در مورد علل تمرکز واشنگتن بر سپاه
 
 
آرم سپاهاز دیگر رسانه ها
آمریکا و "تروریست" نامیدن سپاه پاسداران
 
 
سپاه پاسدارانویدیو
آمریکا 'سپاه پاسداران را تروریست می خواند'
 
 
سپاه پاسداراناز دیگر رسانه ها
"سپاه در اقتصاد ایران"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران