BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:20 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2007 - 11 آبان 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
توافق گروه 1 + 5 بر تدوین قطعنامه تازه ای علیه ایران
 
وزارت خارجه بریتانیا
گروه 1 + 5 در نشست خود در لندن تصمیم گرفت جلسه بعدی خود را نوزدهم نوامبر تشکیل دهد
پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراهی آلمان که درگیر مناقشه اتمی ایرانند پس از برگزاری نشستی در لندن تصمیم گرفتند قطعنامه تازه ای برای تصویب در شورای امنیت علیه ایران تدوین کنند.

بنابر تصمیمی که در این نشست گرفته شد، در صورتی که رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نتیجه مثبتی از تلاشهای اخیر برای حل دیپلماتیک مسئله اتمی ایران گواهی نکنند، با تصویب این قطعنامه تحریمهای تازه ای بر این کشور اعمال خواهد شد.

این نشست در سطح معاونان وزیرخارجه این شش کشور که به گروه 1 + 5 مشهورند برگزار شد.

شرکت کنندگان نشست همچنین از خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستند که دیداری با سعید جلیلی، مسئول مذاکرات اتمی ایران ترتیب دهد و نتیجه آن را به دولتهای 1 + 5 اعلام کند.

شرکت کنندگان نشست تصمیم گرفتند در نوزدهم نوامبر (28 آبان) گردهم آیند و به بررسی نتیجه دیدار خاویر سولانا و سعید جلیلی و همچنین گزارش تازه ای بنشینند که قرار است آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت اتمی ایران ارائه دهد تا بر پایه نتایجی که این دو مرجع به آن دست یافته اند برای اتخاذ گام تازه ای در قبال ایران تصمیم گیری شود.

نتایج نشست لندن در واقع تأکیدی دوباره بر توافقی است که دولتهای 1 + 5 در نشستی که 28 سپتامبر (ششم مهر) گذشته در سطح وزیران خارجه تشکیل دادند به آن دست یافته بودند.

بنابر این توافق که با فشار روسیه و چین حاصل شد، گروه 1 + 5 برای اتخاذ موضع در قبال تحریم بیشتر ایران باید به انتظار گزارش تازه ای از آژانس بین المللی انرژی اتمی بنشیند که در آن مشخص شود که آیا ایران به تعهد خود مبنی بر رفع ابهاماتی که در مورد فعالیت اتمی ایران برای آژانس وجود دارد عمل کرده است یا نه.

با توجه به اظهاراتی که مقامات آژانس طی هفته های اخیر درباره همکاری ایران با آژانس بیان کرده اند، ایران نسبت به مثبت بودن گزارش آتی آژانس خوشبین است و رئیس جمهور ایران نیز یک روز پیش از نشست لندن طی سخنرانی در مراسم افتتاح طرح پتروشیمی اوره و آمونیاک غدیر در تأسیسات نفتی عسلویه در جنوب ایران گفت: "در حال حاضر آژانس بصراحت اعلام کرده که فعالیتهای هسته ‌ای ایران صلح آمیز است و نشانه‌ ای از انحراف نیست".

 گزارش آژانس بتنهایی برای جلوگیری از اعمال تحریم بیشتر بر ایران کافی نیست
 
نیکلاس برنز

اما همزمان با این اظهارات، نیکلاس برنز، معاون سیاسی وزیرخارجه آمریکا که در مذاکرات لندن نیز نمایندگی ایالات متحده را به عهده داشت گفت که گزارش آژانس بتنهایی برای جلوگیری از اعمال تحریم بیشتر بر ایران کافی نیست.

آقای برنز که پس از گفتگو با رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش با خبرنگاران سخن می گفت افزود که ایران باید ظرف دو هفته آینده که گزارش آژانس منتشر می شود به قطعنامه پیشین شورای امنیت عمل کرده، غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، وگرنه آمریکا از سویی برای صدور قطعنامه تازه ای در این شورا به منظور تحریم بیشتر ایران خواهد کوشید و از سوی دیگر، اتحادیه اروپا را تشویق خواهد کرد که به تحریم ایران بپردازد.

ولی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود به دولتهای اروپایی هشدار داده است که بیش از آنکه ایران به آنها احتیاج داشته باشد، آنها به ایران احتیاج دارند و می دانند که اگر ایران چرخشی جدی در ارتباطات اقتصادی اش با کشورهای اروپایی داشته باشد، چه اتفاقی می افتد.

آقای احمدی نژاد با اشاره به گزارش آتی آژانس گفته است: "ممکن است قبل از این گزارش آژانس مباحث یا اشتباهاتی مطرح می‌ شد و بر اساس آن اشتباهات، مطالب و اقداماتی صورت می‌ گرفت اما اکنون با توجه به گزارش صریح آژانس مبنی بر اینکه نشانه ‌ای از انحراف در فعالیتهای صلح آمیز هسته‌ای ایران نیست اگر این کشورها [دولتهای اروپایی] بخواهند با دشمن ما [آمریکا] همراهی کنند دیگر ما نمی ‌توانیم این رفتار آنها را ناشی از اشتباه قلمداد کنیم و بگوییم اشتباه بوده است ... آنها بدانند که ایران در برابر رفتارهای آنها واکنش متقابل نشان خواهد داد و سکوت نخواهد کرد."

گروه 1 + 5 بر سر اعمال تحریم بیشتر بر ایران دچار اختلاف درونی است، آمریکا خواهان افزایش تحریمهاست و اخیراً بتنهایی تحریمهای بیشتری بر ایران اعمال کرده، اما روسیه و چین با تحریم بیشتر ایران و اعمال تحریمهای یکجانبه مخالفت ورزیده اند، فرانسه نیز که اخیراً موضع سختگیرانه تری نسبت به ایران اتخاذ کرده از دولتهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرده که خارج از چارچوب شورای امنیت تحریمهای سخت تری علیه ایران درنظر بگیرند، این درخواست موافقت بریتانیا را در پی داشته اما دیگر دولتهای عضو اتحادیه اروپا یا با این درخواست مخالفت ورزیده یا در قبال آن سکوت اختیار کرده اند.

به گفته نیکلاس برنز، روسیه و چین تا به حال از صدور قطعنامه تازه ای برای تحریم بیشتر ایران در شورای امنیت جلوگیری کرده اند و بدین ترتیب از 24 مارس (چهارم فروردین) گذشته که قطعنامه پیشین شورای امنیت صادر شد تاکنون برای ایران فرصتی مغتنم برای پیشبرد فعالیت اتمی اش فراهم آورده اند.

 
 
احمدی نژاد، پوتینسفرهای اسرارآمیز
روس ‌ها چه نقشی در پرونده ایران دارند؟
 
 
برنامه هسته ‌ای ایران واکنش ایران
کدام اطلاعات مغایر اظهارات برادعی؟
 
 
نیکلاس برنزدیدگاه آمریکا
'تحریم برای تقویت دیپلماسی'
 
 
سعید جلیلی و محمود احمدی نژادمذاکرات رم
سنگلاخ تازه‌ ای در گفتگوهای ایران و اروپا؟
 
 
محمد البرادعیاز دیگر رسانه ها
'ایران 3 تا 8 سال با بمب اتمی فاصله دارد'
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران