BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:27 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2007 - 02 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمدی نژاد: مهم یا بی اهمیت؟
 

 
 
صفحه نخست روزنامه جمهوری اسلامی سی ام آبان 1386
روزنامه جمهوری اسلامی اغلب آقای رفسنجانی را نیز مدافع خط مشی تندروانه خود معرفی می کند و از این زوایه به دفاع از وی برمی خیزد
روزنامه جمهوری اسلامی که توسط مسیح مهاجری از روحانیون نزدیک به مقامهای بلندپایه ایران اداره می شود، در تازه ترین انتقاد خود از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، خواستار رسیدگی قوه قضائیه به آنچه این روزنامه "اتهام زنی" آقای احمدی نژاد علیه افراد نامید شد و تلویحاً درخواست مجازات او را مطرح کرد.

انتقاد بی سابقه روزنامه جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد در حالی صورت می گیرد که شماری از روحانیون محافظه کار عضو جامعه روحانیت مبارز تهران نیز در جهت حمایت از اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران به انتقاد از رئیس جمهور ایران برخاسته اند.

با این حال، حمله تند روزنامه جمهوری اسلامی به آقای احمدی نژاد که در سرمقاله روز چهارشنبه (سی ام آبان) این روزنامه صورت گرفت، در محافل سیاسی ایران بازتاب بسیاری داشته است.

با آنکه انتقاد از سیاستهای آقای احمدی نژاد در محافل سیاسی و رسانه ای ایران کم و بیش رایج است اما حمله بی پروای روزنامه جمهوری اسلامی به وی نشانه ای از عمق یافتن نارضایتی بخشهایی از هیئت حاکمه ایران از رئیس جمهور تلقی می شود.

تلقی فوق بیش از آنکه به مضمون انتقادهای روزنامه جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد وابسته باشد، به جایگاه مبهم و اسرارآمیز این روزنامه در آرایش سیاسی نظام جمهوری اسلامی مربوط می شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در اوائل پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران به عنوان ارگان حزب جمهوری اسلامی و تحت مدیریت میرحسین موسوی نخست وزیر سابق ایران آغاز به انتشار کرد.

 برخی از تحلیلگران ایرانی چنین می پندارند که انتقاد بی پروای روزنامه جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد، به مفهوم چراغ سبز رهبری نظام جمهوری اسلامی برای تحت فشار گذاشتن رئیس جمهور است، به نظر می رسد این نوع تحلیلها با واقعیت بیگانه باشد
 

حزب جمهوری اسلامی تشکلی سیاسی بود که اکثر مقامهای بلندپایه نظام اسلامی از جمله محمد بهشتی، علی خامنه ای، عبدالکریم موسوی اردبیلی، اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و محمدجواد باهنر عضو آن بودند.

پس از آنکه رهبران حزب جمهوری در اوائل دهه ۱3۶۰ ارکان قدرت در نظام جمهوری اسلامی را به کنترل خود در آوردند، آیت الله خمینی که ظاهراً از تفرقه در صفوف حزب و برخی از فعالیتهای سران آن ناراضی بود، از رهبران حزب خواست "فتیله حزب را پایین بکشند".

با منحل شدن حزب جمهوری اسلامی در سال 1366 ارگان آن یعنی روزنامه جمهوری اسلامی به انتشار خود تحت سرپرستی مسیح مهاجری و با مدیرمسئولی آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور وقت ادامه داد.

شناسنامه رسمی روزنامه جمهوری اسلامی و بی پروایی گردانندگان آن، در واقع این تصور را در بین خوانندگان آن پدید آورد که این روزنامه سخنگوی غیررسمی متنفذترین نهادهای حاکم بر ایران است.

توزیع شمارگان اندک روزنامه جمهوری اسلامی در دوایر دولتی و نهادهای انقلابی به تصور فوق دامن زد، بخصوص اینکه مسئولان روزنامه خود را تنها مفسر ارزشها و اصول ناب انقلاب ۵۷ معرفی می کردند.

با توجه به این سابقه، درخواست روزنامه جمهوری اسلامی از قوه قضائیه ایران برای بررسی ادعاهای آقای احمدی نژاد علیه سایر مقامهای ایرانی، اهمیت ویژه ای در محافل سیاسی ایران پیدا کرده است.

در حقیقت، برخی از تحلیلگران ایرانی چنین می پندارند که انتقاد بی پروای روزنامه جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد، به مفهوم چراغ سبز رهبری نظام جمهوری اسلامی برای تحت فشار گذاشتن رئیس جمهور است.

 تندتر شدن انتقادهای روزنامه جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد را نمی توان به تغییر دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی نسبت به رئیس جمهور نسبت داد اما می توان آن را نشانه بالا گرفتن تشنج در روابط رئیس مجلس خبرگان و رئیس جمهور دانست
 

به نظر می رسد این نوع تحلیلها با واقعیت بیگانه باشد چراکه در آنها نسبت به نقش روزنامه جمهوری اسلامی و جایگاه آن در دستگاه سیاسی ایران بشدت اغراق می شود.

به عبارت دیگر، تصور اینکه روزنامه جمهوری اسلامی دیدگاههای رهبری نظام اسلامی را منعکس می کند، بسیار مشکل است چراکه این روزنامه در سالهای اخیر، ضمن حمایت بی دریغ از هر نوع افراطگرایی در سیاست خارجی، دیدگاههای اعتقادی کم و بیش متفاوتی با جریان مدافع رهبری در جمهوری اسلامی مطرح کرده است.

در واقع روزنامه جمهوری اسلامی در نظام جمهوری اسلامی پدیده منحصر به فردی است که با اتخاد مواضع ناهمگون معمولاً مخاطبان خود را به اشتباه می اندازد.

البته تردیدی نیست که روزنامه جمهوری اسلامی مدافع سرسخت آقای هاشمی رفسنجانی است اما تصویری که این روزنامه از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ترسیم می کند بسیار تندروانه تر از خط مشی واقعی آقای رفسنجانی است.

به سخن دیگر، روزنامه جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی و همچنین سیاستهای فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی مواضع بسیار تند و سرسختانه ای دارد به گونه ای که حتی می توان گفت از این جهات از دولت آقای احمدی نژاد نیز تندروتر است.

با این حال، روزنامه جمهوری اسلامی اغلب آقای رفسنجانی را نیز مدافع خط مشی تندروانه خود معرفی می کند و از این زوایه به دفاع از وی برمی خیزد.

به هر صورت، تندتر شدن انتقادهای روزنامه جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد را نمی توان به تغییر دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی نسبت به رئیس جمهور نسبت داد، اما می توان آن را نشانه بالا گرفتن تشنج در روابط رئیس مجلس خبرگان و رئیس جمهور دانست.

در واقع درخواست روزنامه جمهوری اسلامی برای رسیدگی قضائی به اظهارات آقای احمدی نژاد به مفهوم آن است که رئیس جمهور ایران در منازعه با رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام حتی نتوانسته است برخی از تندروترین نیروهای سیاسی را به سمت خود جلب کند و این مسئله قاعدتاً موضع او را ضعیفتر و طرح انتقادهای شدید از وی را برای دیگر محافل آسانتر می کند.

 
 
اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاداحمدی‌نژاد - رفسنجانی؛
سرانجام مبهم یک منازعه
 
 
رفسنجانی و احمدی نژادمصلحت نظام؟
انتقاد بی سابقه احمدی نژاد از هاشمی رفسنجانی
 
 
رفسنجانی و احمدی نژادخبر روز
'خبر خوش اتمی ايران' و پيشدستی رفسنجانی
 
 
رفسنجانیسياست هسته ای
ديدارهای اخير رفسنجانی در قم و اظهارات او تحرک تازه ای را رقم می زند؟
 
 
محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانیاحمدی نژاد و منتقدانش
زوايايی تازه از جمهوری اسلامی در برابر ديدگان ايرانيان
 
 
هاشمی رفسنجانیآينده سياسی هاشمی
آيا رفسنجانی در 'سرای قدرت' باقی می ماند؟
 
 
اکبر هاشمی رفسنجانیديدگاه
هاشمی رفسنجانی؛ 'سوء تفاهمی' که بر طرف شد
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران