BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:45 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2007 - 02 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روایت وزیر کشور از تخریب حسینیه دراویش
 
حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد
وزیر کشور ایران می گوید دراویش در تخریب حسینیه خود مقصر بوده اند
یک هفته پس از آنکه مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی به تخریب حسینیه دراویش گنابادی در شهر بروجرد اعتراض کرد، وزیر کشور ایران در پاسخ به وی اعلام کرد که دراویش در تخریب حسینیه خود مقصر بوده اند.

رهبر دراویش گنابادی نیز با صدور اطلاعیه ای تخریب حسینیه پیروان خود در بروجرد را برخلاف تمام موازین شرعی و قانونی اعلام کرده و انتقام این اقدام را به خداوند سپرده است.

یکشنبه یازدهم نوامبر (بیستم آبان) دراویش گنابادی در شهر بروجرد در غرب ایران اعلام کردند که حسینیه محل تجمع آنان به دست نیروی انتظامی تخریب شده است.

گزارش خبرگزاری فارس حاکی از این بود که تخریب این حسینیه در پی درگیری میان دراویش و جمعی از مردم صورت گرفته اما سخنگوی دراویش گنابادی، هرگونه اقدام تهاجمی از سوی دراویش را تکذیب کردند.

به دنبال آن، مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس و دبیرکل کنونی حزب اعتماد ملی طی نامه ای به وزیر کشور ایران نگرانی خود را از برخورد با دراویش گنابادی ابراز کرد و از وزیرکشور پرسید: "تخریب حسینیه دراویش در بروجرد و تحریک احساسات کسانی که مکرر وفاداری خود را به جمهوری اسلامی اعلام نموده اند و به یگانگی خداوند اقرار و خود را مسلمان و شیعه می دانند، با چه انگیزه و هدفی صورت می پذیرد و چه کسانی در نهان به تحریک نیروهای مذهبی می‌ پردازند؟"

مصطفی پورمحمدی، وزیرکشور ایران در پاسخ به آقای کروبی ماجرای تخریب حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد را این گونه روایت کرده است: "به دنبال آسیب ‌رسیدن به درب ورودی مکانی متعلق به دراویش، عده‌ ای از اهالی مورد تعرض دراویش قرار گرفته و مضروب می ‌شوند و چند ساعتی نیز به گروگان درمی ‌آیند که با وساطت مسئولان امنیتی رها می‌ گردند، به دنبال این ماجرا اهالی در مسجد محل تجمع نموده و اعتراض می ‌کنند و ضرب و شتم و هتک حرمت چند نفر از اهل مسجد و امام جماعت آن را بر نمی ‌تابند و اصرار بر تعطیلی مکان موصوف و برخورد با متخلفان می ‌نمایند".

نورعلی تابنده
 صاحب اصلی حسینیه خود می داند که نسبت به بانیان و محرکین و عوامل این گونه اهانتها چه کند
 
نورعلی تابنده

در ادامه روایت آقای پورمحمدی آمده است: "مسئولان مربوطه از ابتدای حادثه با حضور فعال در بین دو طرف و گفت‌ و گو با آنان طرفین را دعوت به آرامش و رسیدگی قانونی می ‌نمایند که متأسفانه نتیجه ‌بخش نبوده و بر تجمع مردم افزوده شده و به مسئله ‌ای خبری و بزرگ و تحریک کننده تبدیل می ‌گردد، نکته قابل توجه اینکه به دنبال صحبتها و مذاکراتی که با دو طرف صورت می‌ گیرد قرار می ‌شود مجتمعین در مسجد و مکان موصوف متفرق و امنیت آنجا به مأموران انتظامی واگذار شود تا رسیدگی کامل از مجاری قانونی صورت گیرد که عده‌ ای هم محل را ترک می‌ نمایند ولی متأسفانه با تحریکات انجام شده بخصوص از مجاری بالاتر آن گروه [دراویش] افراد باقی ‌مانده در آن مکان حاضر به ترک محل نشده و متفرقین نیز مجدداً مراجعت می‌ نمایند".

به نوشته وزیرکشور ایران، "پس از این شرایط دراویش موصوف اقدام به جمع ‌آوری سنگ و چوب در محل خود نموده و جمعیت نیز در اطراف آنان و در محل مسجد تجمع می ‌نمایند که متأسفانه با سنگ‌ اندازی گسترده و برخورد طرفین حادثه اوج می گیرد و منجر به زخمی شدن تعداد وسیعی از اهالی محل می ‌شود که این وضعیت منجر به حمله اهالی به مکان موصوف و تخریب و آتش‌ گرفتن بخشی از آن می‌ گردد که به دنبال این امر مأموران نسبت به تأمین کامل محل و پاکسازی آن اقدام می‌ نمایند".

وزیرکشور ایران در حالی دراویش گنابادی را در ایجاد درگیری و فراهم آوردن موجبات تخریب حسینیه خود مقصر دانسته که دراویش می گویند به دستور قطب (رهبر) خود از هرگونه شرکت در درگیری پرهیز کرده اند.

نورعلی تابنده، ملقب به مجذوبعلیشاه، قطب دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی اطلاعیه ای صادر کرده و طی آن با ابراز تأسف از تخریب حسینیه این دراویش در بروجرد نوشته که صاحب اصلی حسینیه، یعنی خداوند "خود می داند که نسبت به بانیان و محرکین و عوامل این گونه اهانتها چه کند".

طی حمله به حسینیه دراویش گنابادی دهها نفر زخمی و 180 نفر بازداشت شدند که آن گونه که وزیرکشور ایران در نامه خود آورده، دستگیرشدگان از هر دو طرف (حمله کنندگان و دراویش) بوده و به مقامات قضائی معرفی شده اند.

 تخریب حسینیه دراویش در بروجرد و تحریک احساسات کسانی که مکرر وفاداری خود را به جمهوری اسلامی اعلام نموده اند و به یگانگی خداوند اقرار و خود را مسلمان و شیعه می دانند، با چه انگیزه و هدفی صورت می پذیرد؟
 
مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس ایران

پیروان سلاسل مختلف درویشی و تصوف در دوران حکومت جمهوری اسلامی پیوسته با برخوردها و محدودیتهایی از جانب مراجع حکومتی مواجه بوده اند اما در دو سال اخیر دراویش گنابادی با دور تازه ای از محدودیت و فشار مواجه بوده اند.

در فوریه سال گذشته (بهمن 1384) حسینیه دراویش گنابادی در شهر قم هدف حمله قرارگرفت و تخریب شد و عده ای از دراویش بازداشت و محاکمه شدند که طی آن حتی برای وکلای مدافع دراویش هم مجازاتهایی در نظر گرفته شد.

آقای تابنده، رهبر دراویش گنابادی نیز سال گذشته که بنابر عادت ساليانه، ماه رمضان را در شهرک بيدخت در نزديکی گناباد می گذراند، فرمانداری گناباد به او اعلام کرد که بايد اين شهرستان را ترک گويد و به دنبال خودداری آقای تابنده از عمل به خواسته فرمانداری، مأموران انتظامی و امنيتی محل سکونت او را تحت محاصره درآوردند تا اینکه پس از مذاکراتی ميان مسئولان فرمانداری و آقای تابنده، محل را ترک گفتند و وی نیز از گناباد خارج شد.

پیروان شاه نعمت الله ولی

سابقه سلسله نعمت اللهی به شاه نعمت الله ولی از عرفای قرن نهم هجری (پانزدهم ميلادی) باز می گردد که در ماهان کرمان مدفون است.

پيروان اين سلسله طريقت در قرن نوزدهم به سه شاخه ذوالرياستينی (منورعليشاهی)، گنابادی (سلطانعليشاهی) و صفی عليشاهی (صفائی) تقسيم شدند که شاخه گنابادی در شيوه های خود تفاوتهايی با دو شاخه ديگر دارد و به اهل شريعت نزديکتر است، تا آنجا که مکانهای تجمع اين سلسله به جای خانقاه حسينيه ناميده می شود و مشايخ آن به جای اخذ اجازه ذکر، اجازه اقامه نماز دريافت می کنند.

 
 
مطالب مرتبط
تبعید شیخ دراویش گنابادی از قم
22 سپتامبر، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران