BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:45 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2007 - 07 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اعتراض احمدی نژاد به رفع اتهام جاسوسی از موسویان
 
محمود احمدی نژاد
احمدی نژاد می گوید تصمیمی که در مورد پرونده حسین موسویان گرفته شده نمونه اعمال نفوذ برخی افراد در مقابل اجرای عدالت است
رفع اتهام جاسوسی از حسین موسویان، عضو پیشین هیئت مذاکره کنندگان هسته ای ایران اعتراض محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور را هم برانگیخت.

یک روز پس از اعلام خبر رفع این اتهام، آقای احمدی نژاد پس از جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در تهران گفته که تصمیمی که در مورد پرونده حسین موسویان گرفته شده نمونه اعمال نفوذ برخی افراد در مقابل اجرای عدالت است.

وی به خبرنگاران گفت: "اتفاقی افتاده، مطالبی منتقل شده است و کسانی که در نقطه مقابل ما هستند از اطلاعات آگاهی دارند، از این رو شایسته است متن اطلاعاتی که داده شده منتشر شود تا ملت بدانند ما نگران چه هستیم و چه اطلاعاتی به دیگران؛ یعنی به غیر از ملت ایران داده شده است تا ملت ایران نیز از این اطلاعات مطلع شوند".

به گفته آقای احمدی نژاد، حسین موسویان ده پانزده جلسه ملاقات با "بیگانگان" داشته و در این ملاقاتها حرفهایی زده و اطلاعاتی منتقل کرده است.

وزارت اطلاعات حسین موسویان را متهم کرده بود که اطلاعاتی محرمانه در مورد فعالیت اتمی ایران را در اختیار سفارت بریتانیا در تهران قرار داده و به نظر می رسد اظهارات آقای احمدی نژاد در مورد گفتگوی حسین موسویان با بیگانگان اشاره به مکالماتی است که وی احتمالاً با دیپلماتهای بریتانیایی داشته است.

اما در کیفرخواستی که علیه حسین موسویان تنظیم شده، این اتهامات که او اسناد و اطلاعات محرمانه را به صورت غیرقانونی نگهداری می کرده و چنین اطلاعاتی در اختیار بیگانگان قرار داده رفع شده و وی تنها به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم گردیده که در مورد آن نیز تنها مجازات تعلیق از خدمات دولتی برای وی درخواست شده، در حالی که چنین اتهامی در صورت اثبات می تواند مجازات حبس به همراه داشته باشد.

غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفته که وزارت اطلاعات همچنان اعتقاد دارد که حسین موسویان اطلاعات محرمانه در اختیار بیگانگان گذاشته و در صورتی که این اتهام در دادگاه رسیدگی نشود، به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد.

 کسانی که سالهاست انقلاب و کشور را مدیون خود می‌ دانند گویا این بار فروختن اطلاعات محرمانه کشور را به مصلحت نظام دانسته ‌اند
 
دانشجویان بسیجی

حسین موسویان که سابقه مسئولیتهای مهمی همچون سفیر ایران در آلمان را داشته، از افراد تحت حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و مجلس خبرگان به شمار می رود.

او در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی به عنوان معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی، عضو هیئت مذاکرات هسته ای ایران بود و شش ماه پیش که به مدت هشت روز بازداشت شد، معاونت مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت را به عهده داشت.

پرونده حسین موسویان و منسوب بودن او به آقای هاشمی رفسنجانی در هفته های گذشته به مسئله ای سیاسی تبدیل و محوری برای جبهه گیری هواداران محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی در مقابل یکدیگر شده است.

اشاراتی که محمود احمدی نژاد به اعمال نفوذ افراد قدرتمند سیاسی و اقتصادی در پرونده حسین موسویان می کند، از دید ناظران، مستقیماً به آقای هاشمی رفسنجانی باز می گردد.

روز گذشته نیز پس از آنکه سخنگوی قوه قضائیه از رفع اتهام جاسوسی علیه حسین موسویان خبر داد، جمعی از دانشجویان بسیجی در اعتراض به این تصمیم در مقابل ساختمان قوه قضائیه دست به تجمع زدند و در بیانیه و سخنرانیهای خود عباراتی به کار بردند که به آقای هاشمی باز می گشت.

این گروه از بسیجیان که هواداران محمود احمدی نژاد به شمار می روند، از حامیان حسین موسویان با عنوان افرادی "بسیار ساده لوح‌" یاد کردند که سالهاست انقلاب و کشور را مدیون خود می‌ دانند و "گویا این بار فروختن اطلاعات محرمانه کشور را به مصلحت نظام دانسته ‌اند" و "ناشیانه ملت رشید ایران را از هیولای خطرناک بودن وضعیت کشور می‌ ترسانند".

عبارت "ترساندن" مردم ایران از "هیولای خطرناک بودن وضعیت کشور" می تواند اشاره به یکی از سخنرانیهای اخیر آقای هاشمی رفسنجانی باشد که وضعیت ایران را ويژه توصیف کرده بود.

یکی از دانشجویان که در جمع تجمع کنندگان به سخنرانی پرداخت گفت: "ملت ما هزینه ‌های بسیاری برای آرمانها و بحث هسته‌ ای پرداخته ولی فردی که در رابطه با پرونده هسته ای به بیگانگان اطلاعات می‌ دهد، بدین گونه و بسادگی تبرئه می ‌شود و از سوی دیگر در حالی که همچنان پرونده‌ در جریان است، در کنار یکی از عالیترین اشخاص مملکت می‌ نشیند و عکس می‌ اندازد، پس پرونده‌ چه شده است؟"

یکی دیگر از دانشجویان بسیجی که به سخنرانی پرداخت گفت: "باید مشخص شود قاضی پرونده‌ موسویان طی هفته‌ گذشته با چه کسانی ملاقات داشته و تحت تأثیر چه کسانی حکم صادر کرده است، ما اعلام می ‌کنیم این تجمعات ادامه خواهد داشت ولی این بار تجمع تنها در مقابل قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نخواهد بود بلکه مقابل خانه ‌های افراد مفسد رفته، آنها را از خانه ‌هایشان بیرون خواهیم کشید".

 
 
نشان روزنامه جمهوری اسلامیمهم یا بی اهمیت؟
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمدی نژاد
 
 
حسين موسويانبازداشت موسويان
دستگيری اسرارآميز
 
 
اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاداحمدی‌نژاد - رفسنجانی؛
سرانجام مبهم یک منازعه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران