BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:20 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2007 - 15 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
جوانی به جرم تجاوز جنسی در ایران اعدام شد
 
آیت الله شاهرودی
آیت الله شاهرودی دستور توقف اجرای حکم اعدام و رسیدگی مجدد به پرونده را صادر کرده بود
حکم اعدام یک جوان بیست ساله به جرم تجاوز به عنف در سن نوجوانی در ایران به اجرا گذاشته شده است.

روز پنجشنبه، 6 دسامبر (15 آذر)، گزارش شد که حکم اعدام ماکوان مولودزاده، بیست ساله و ساکن شهر پاوه، روز چهارشنبه در زندان کرمانشاه اجرا شد در حالیکه اجرای حکم قبلی دادگاه برای اعدام این فرد پیشتر به دستور رئیس قوه قضائیه متوقف شده بود.

این پرونده براساس شکایت سه نفر به جریان افتاد که ادعا کرده بودند ماکوان هنگامی که سیزده سال سن داشت به آنان تجاوز جنسی کرده بود.

به نوشته روزنامه اعتماد ملی، چاپ تهران، قرار بود این حکم در یک پارک در شهرستان پاوه اجرا شود اما به جای آن، بدون حضور وکیل مدافع و شاکیان پرونده، در زندان کرمانشاه به اجرا در آمد.

محمود مولودزاده عموی ماکوان به بی بی سی گفت که خانواده و وکیل ماکوان هیچیک درباره اجرای حکم اعدام اطلاعی دریافت نکرده بودند.

او همچنین گفت که ماکوان شاکی نداشته و شاکیانی که به گفته او بعدا در قضیه وارد شده اند، رضایت داده و حتی به گفته او شاکیان خود اقرار کرده اند که شکایت آنها از ماکوان تحت فشار بوده است.

ماه گذشته گزارش شد که شعبه اول دادگاه کیفری کرمانشاه پس از رسیدگی به این پرونده، برای متهم حکم اعدام صادر کرد اما این حکم با اعتراض وکیل مدافع و خانواده متهم مواجه شد.

در پی ارسال نامه والدین ماکوان برای آیت الله شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، در مورد غیرقانونی بودن حکم صادره، وی این حکم را مغایر قوانین شرعی و فتاوی آیت الله خامنه تشخیص داد و دستور توقف اجرای حکم و رسیدگی مجدد به پرونده را صادر کرد.

سعید اقبالی، وکیل ماکوان مولودزاد، ضمن تایید این مطلب در گفتگویی با بی بی سی افزود که اتهام آقای مولودزاده "لواط به عنف عنوان شده، (اتهامی) که هرگز با دلایل قانونی در پرونده ثابت نشده است."

آقای اقبالی همچنین تاکید کرد که شاکیان پرونده در "جلسه دادرسی حاضر شده اند و صراحتا اعلام کردند که اظهارات سابق آنها دروغ بوده است و رضایت خود را اعلام کردند."

زیر سن قانونی

وکیل ماکوان مولودزاده در گفتگو با بی بی سی در خصوص اعتراف آقای موکل خود به تجاوز گفت: "آقای مولودزاده به هنگام دستگیری 20 ساله بوده و پس از دستگیری او را با الاغ در شهر می چرخانند که از موارد شکنجه روحی محسوب می شود. پس از آن ماکوان در اداره آگاهی می گوید زمانی که کلاس سوم راهنمایی بوده دست به این کار زده که این تنها اقرار او (در این مورد ) است و پس از آن او (این قضیه را) انکار می کند و می گوید که آن اقرار تحت فشار بوده است."

به گفته آقای اقبالی "حتی اگر بخواهیم اقرار ماکوان را مستند قرار دهیم با توجه به اینکه اقرار قابل تجزیه نیست" اقرار وی به انجام عملی در زمان طفولیت و چند سال قبل "مشمول حکم اعدام نمی شود."

به تاکید آقای اقبالی بر اساس رویه ای که در ایران و تمام دنیا وجود دارد سنی که در واقع مسئولیت کیفری بر آن بار می شود زمان زمان انجام جرم است. به گفته آقای اقبالی "بنابر این اگر شخصی به عنوان مثال در سن 14 سالگی مرتکب جرمی شود و در سن 30 سالگی آن جرم کشف شود، در واقع بهیچوجه مشمول مجازات نیست و یا حداقل از تخفیفهای زیاد مجازاتی برخوردار است."

با اینهمه، چند روز پس از صدور این دستور، پرونده برای تایید حکم اعدام به تهران ارسال شد و بدون توجه به نظر قبلی رئیس قوه قضاییه تایید و اجرا شد.

انتشار خبر اعدام این جوان ایرانی، انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر را در پی داشته است که نسبت به کثرت موارد صدور و اجرای حکم اعدام و همچنین اعدام نوجوانان در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده اند.

به گفته والدین جوان پاوه ای فرزند آنان نخست به دلیل کشیدن سیگار در ماه رمضان بازداشت شد و بعدا بر اساس شکایت چند نفر در مورد تعرض جنسی پرونده ای علیه او تشکیل یافت

دروری دایک، سخنگوی عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، در مورد اعدام این جوان ایرانی گفت "اعدام ماکوان، یک بی عدالتی فاحش است که عفو بین الملل، بی محابا آن را محکوم می کند".

آقای دایک دقت نظام قضایی ایران را زیر سوال برد و گفت باید دید که آیا آیت الله شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران، نظارت موثری بر سازمان تحت امر خود دارید یا نه.

عفو بین الملل همچین از افزایش اعدام ها، به ويژه اعدام افراد زیر سن هجده سال در ایران انتقاد کرده و گفته است که تنها از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، 290 نفر در ایران اعدام شده اند.

هنوز خبر اعدام ماکوان از سوی منابع خبری دیگر در ایران تایید نشده و مقامات قوه قضائیه نیز درباره آن اظهار نظری نکرده اند.

جمهوری اسلامی مجازات اعدام را لغو نکرده و قوانین این کشور، که مقامات دولتی آنها را منتج از احکام اسلام می دانند، برای تعداد قابل توجهی از جرایم اشد مجازات را تعیین کرده و دادگاه های جمهوری اسلامی نیز در موارد متعدد به صدور احکام مجازات اعدام، شامل سنگسار، مبادرت کرده اند که به اجرا گذاشته شده و به این ترتیب، ایران را در شمار کشورهای دارای بالاترین شمار اعدام قرار داده است.

پرونده مبهم ماکوان

روز 6 آبان، روزنامه اعتماد ملی گزارش کرد که شعبه اول دادگاه کیفری کرمانشاه یک جوان ساکن پاوه به نام ماکوان را به جرم لواط در سن سیزده سالگی به اعدام محکوم کرده است.

اعدام در ایران
جمهوری اسلامی به دلیل اجرای مجازات اعدام با انتقادهایی مواجه بوده است

به گزارش اعتماد ملی، ماکوان در مهرماه سال قبل، مصادف با ایام رمضان، و هنگامی که در پاوه مشغول کشیدن سیگار بود توسط ماموران آگاهی بازداشت شد.

این روزنامه به نقل از اعضای خانواده این جوان گزارش کرد که ماموران چند روز پس از دستگیری ماکوان، او را سوار بر الاغ در شهر گرداندند در حالیکه اعضای خانواده تصور می کردند که دلیل این مجازات، کشیدن سیگار بوده است.

به نوشته اعتماد ملی، خانواده ماکوان گفتند که چند روز بعد تعدادی جوان "به دادسرا احضار شدند" و شکایت کردند که ماکان در سن سیزده سالگی آنان را مورد تعرض قرار داده و خواسته است تا این موضوع را با کسی در میان نگذارند.

همین روزنامه در گزارشی در شماره روز 25 آبان نوشت که پس از صدور حکم اعدام، خانواده متهم طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه گفتند که حکم بدون توجه به قوانین اسلامی و موازین قانونی صورت گرفته و خواستار لغو آن شدند.

به نوشته اعتماد ملی، آیت الله شاهرودی نیز این حکم را مغایر قوانین شرع و فتاوی آیت الله خامنه ای تشخیص داد اما ظاهرا مقامات قضایی کرمانشاه با اتکا به "علم قاضی" همین حکم را به تایید دیوان عالی کشور رساندند و به اجرا گذاشتند.

به گفته والدین و وکیل مدافع ماکوان، شاکیان پرونده پس از آغاز محاکمه اظهار داشتند که شهادت آنان دروغ بوده است و همچنین، این مساله نیز مطرح است که اگر جرمی هم واقع شده باشد، هنگامی صورت گرفته که متهم سیزده سال داشته و از نظر شرعی و قانونی صغیر محسوب می شده است.

به گفته والدین ماکوان، دادگاه به منظور قانونی جلوه دادن رای خود مدعی شده بود که جرم در سن سیزده سالگی آغاز شد و همچنان ادامه داشته است اما از اعزام شاکیان به پزشکی قانونی برای مشخص شدن واقعیت این اتهام خودداری ورزید.

اعتماد ملی نوشته بود که شاکیان پرونده خود درخواست کرده بودند توسط پزشکی قانونی تحت آزمایش قرار گیرند اما این درخواست نیز اجابت نشد.

روز چهارشنبه، 5 دسامبر، دیده بان حقوق بشر، از سازمان های مدافع حقوق بشر، با صدور بیانیه ای خواستار خودداری از اجرای حکم ادعام ماکوان مولودزاده شد و گفت که نه تنها شاکیان پرونده شکایت خود را پس گرفتند بلکه متهم نیز گفته است که اعترافات او در جریان بازجویی تحت فشار اخذ شده بود.

به گفته دیده بان حقوق بشر، وکیل مدافع آقای مولودزاده روز 12 آذرماه اظهار داشت که از شعبه مربوطه در دادگاه کرمانشاه به وی اطلاع داده اند که حکم اعدام می تواند اجرا شود حتی اگر تکلیف تقاضای اعاده دادرسی هم مشخص نشود.

در حالیکه منابع قضایی جمهوری اسلامی هنوز در مورد اعدام جوان بیست ساله پاوه ای اظهار نظری نکرده اند، مشخص نیست که آیا این پرونده به مرحله دوم دادرسی رسید و در چنین صورتی، آیا ایرادهای وارد شده به مرحله اول مورد توجه قرار گرفت یا همان حکم قبلی بدون توجه به نظر رئیس قوه قضائیه صادر شد.

 
 
یکی از شرکت کنندگان در تجمع علیه اعدام در ایران علیه اعدام!
تجمع عفو بین الملل مقابل سفارت ایران در بلژیک
 
 
اعدام از دیگر رسانه ها
اعدامها در ایران برای سرکوب فعالان سیاسی
 
 
مجازات اعدام مجازات اعدام
راه حل مشکل نا امنی اجتماعی در ایران؟
 
 
مطالب مرتبط
عمادالدین باقی بازداشت شد
14 اکتبر، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران