BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:28 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2007 - 20 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
کراک در ایران: ماده مخدری با عوارض بسیار
 

 
 
ترزیق مواد مخدر
کراک به مراتب خطرناکتر از هروئین است اما به نظر می رسد که نوجوانها و جوانهای ایران از عوارض آن بی اطلاعند
در سالهای اخیر، نام ماده جدیدی در بازار مواد مخدر ایران شنیده شد. خیلی از معتادها وقتی که برای گرفتن تریاک یا هروئین یا مواد مشابه به فروشنده های مواد مخدر مراجعه می کردند ماده جدیدی به آنها معرفی می شد که هم سریعتر عمل می کرد، هم راحتتر استفاده می شد هم پنهان کردنش آسان تر بود و مهمتر از همه ارزان قیمت بود. این ماده جدید "کراک" نام دارد.

کراکی که در ایران توزیع می شود از هروئین خالص و غلیظ شده درست می شود آنهم در آزمایشگاههای مخفی که با ناخالصی هایی همراه است که اثرات منفی آن را چندین برابر می کند.

کراک به مراتب خطرناکتر از هروئین است اما به نظر می رسد که نوجوانها و جوانهای ایران از عوارض آن بی اطلاعند.

در جشن ها و پارتی ها گاهی افرادی که از قرصهای روان گردان استفاده می کنند دچار سردرد یا عوارض دیگر این قرصها می شوند. به آنها گفته می شود که اگر از کراک استفاده کنند این عوارض در آنها از بین می رود و به آنها می گویند که کراک اعتیاد آور نیست.

این در حالی است که فرد تنها با چند بار استفاده، چنان به آن عادت می کند که کنار گذاشتن آن برایش بسیار دشوار می شود.

"فرید"، که نخواست نام واقعی اش فاش شود، نزدیک به دو سال از کراک استفاده کرده اما الان مدتی است که موفق شده که کراک را ترک کند: "اولش به عنوان تفریحی می کشیدم اما درست بعد از یک هفته فهمیدم که به آن معتاد شدم. تفریح درباره کراک وجود ندارد تفریح همانا و معتاد شدن همان".

خطرات کراک

مصرف کراک چه خطرات و عوارضی دارد؟ فرید می گوید: "کبدم خراب شد، ریه هایم عفونت کرد و خودم هم همیشه بی حال بودم. چه زمانی که می کشیدم و چه زمانی که نمی کشیدم."

در کسانی که از کراک تزریقی استفاده می کنند، رگها به شدت تخریب می شود

مصرف کراک باعث می شود که فرد هیچ دردی را احساس نکند و در نتیجه بیماریهای مختلف در بدنش به راحتی پخش می شود.

به گفته کارشناسان، کراکی که در ایران توزیع می شود اثر مخربی بر سیستم اعصاب مرکزی دارد که گاه تا آخر عمر قابل جبران نیست. کراک در حقیقت سیستم فرماندهی بدن یا مغز را از کار می اندازد. کراک، باعث کاهش وزن شدید بدن و تخریب بافتهای عضلانی می شود.

محمد علی شهرکی، مدیر اجرایی مرکز ترک اعتیاد جمعیت آفتاب در تهران، می گوید:
"کسانی که کراک مصرف می کنند به دلیل موادی که در آن وجود دارد و به دلیل نوع زندگی آنها و سوء تغدیه ای که دارند، نسبت به ابتلا به انواع بیماریهای عفونی بخصوص عفونتهای پوستی، مستعد می شوند."

گفته می شود کسانی که کراک را به شکل تزریقی استفاده می کنند، در صورتیکه مسائل بهداشتی را هم رعایت نکنند، ممکن است که در بدنشان کرم دیده شود. اخیرا فیلمهایی که در سایتهای اینترنتی گذاشته شده، افرادی را نشان می دهد که بر روی بدنشان کرم وجود دارد و یا بعد از مرگ بلافاصله، کاسه چشمشان پر از کرم بوده است.

دکتر شهرکی درباره این کرم زدگی می گوید: "کسانی که ما شاهد کرم زدگی در آنها بودیم کسانی بودند که وضعیت بهداشتی مناسبی نداشتند. آنها در محل تزریقشان عفونت ایجاد می شود. مگسهایی که در اطرافشان هست در روی این زخمها تخمگذاری می کنند و کرمی که در بدنشان دیده می شود لارو این حشرات است."

کارشناسان معتقدند، ماده مخدر کراک به شدت باعث پوسیدگی و فساد دندانها می شود. در عین حال لثه مصرف کننده کراک هم آسیب می بیند. گاهی سرطان دهان هم در آنها دیده شده. ریه معتادان به کراک به دلیل استفاده بیشتر از سیگار به شدت آسیب می بیند. افزون بر این، استفاده از کراک، شخصیت معتادان را متزلزل می کند و بار روانی آن به مراتب بیشتر از سایر مواد مخدر است. در کسانی که از کراک تزریقی استفاده می کنند، رگها هم به شدت تخریب می شود.

 کارشناسان معتقدند، ماده مخدر کراک به شدت باعث، پوسیدگی و فساد دندانها می شود. در عین حال لثه مصرف کننده کراک هم به آسیب می بیند. گاهی سرطان دهان هم در آنها دیده شده. ریه معتادان به کراک به دلیل استفاده بیشتر از سیگار به شدت آسیب می بیند.
 

کراکی که در خارج از ایران استفاده می شود، نوعی مواد مخدر است که از تصفیه کوکائین ساخته می شود. اما موادی که به نام کراک در ایران توزیع می شود از هروئین خالص و غلیظ شده درست می شود آنهم در آزمایشگاههای مخفی و بدون رعایت استانداردهای لازم و گاه همراه با ناخالصی هایی تولید می شود که ضرر آن را از مواد مخدر دیگر بیشتر می کند.

بنابراین عوارض ناشی از مصرف کراک به دلیل مواد مختلفی که در آن است در هر فرد می تواند نسبت به فرد دیگر متفاوت باشد و این در حالی است که اغلب این افراد از عواقب و عوارض خطرناک آن بی اطلاعند.

وحشتی که میان جوانان درباره استفاده از مواد مخدری مانند هروئین وجود دارد باعث می شود که طرف آن نروند ولی خیلی از آنها کراک را با روانگردانها اشتباه می گیرند و فکر می کنند که ماده ای کم خطر با میزان نشاط آوری بالاست اما بعد از شروع به مصرف مشخص می شود که کراک ماده ای بسیار اعتیاد آور است و بعد از مدتی کوتاه شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته می کند و این شروع فاجعه است.

کراک بسیار کوچک است و ارزان، و بر خلاف هروئین، تریاک یا حشیش، بو ندارد و مصرفش بسیار ساده است. چنانچه اگر یک یا دو دقیقه بعد از مصرف کسی وارد اتاق بشود متوجه مصرف آن نمی شود. شاید به دلیل همین سادگی استفاده از آن باشد که طرفداران زیادی پیدا کرده است. چون حتی در مکانهای عمومی و خودروهای شخصی هم با استفاده از فندک قابل استفاده است.

اعتیاد بدون سرخوشی

فردی که از کراک استفاده می کند در ابتدا بعد از چند ثانیه به مرحله سرخوشی می رسد اما بعد ازمدتی مصرف، دیگر، آن میزان اولیه فرد را راضی و سرخوش نمی کند و بدن به حضور این ماده عادت می کند. به همین دلیل فرد میزان مصرفش را بیشتر و بیشتر می کند.

حسین دژاکام محقق و تحلیلگر مسائل اعتیاد درباره مواد سازنده کراک می گوید: "وقتی که کراک به بازار آمد اصطلاحا به آن "یک، دو، سه" می گفتند چون با سه شماره، مصرف کننده به سرخوشی می رسید، ولی مثلا مصرف کننده تریاک، باید صد یا صد و پنجاه پُک بکشد تا به آن درجه از سرخوشی برسد."

تزریق کراک آخرین مرحله برای سرخوشی بیشتر است که عوارض جسمانی و روانی چبران ناپذیری برای معتاد به همراه دارد.

بعضی ها می گویند کراک از روسیه به ایران می آید، عده ای می گویند در ایران ساخته می شود و گروهی معتقدند از ترکیه پاکستان یا کشورهای دیگر خاورمیانه وارد ایران می شود. البته این سوال مهم است که چه کسانی با چه ملیتی و با چه هدفی، فرمول جدید کراک را ساخته اند اما مهمتر این است که مصرف این ماده، روز به روز در بین جوانهای ایرانی بیشتر می شود.

کراکی که در ایران وجود دارد یکی از قوی ترین مواد مخدر است و به شدت اعتیاد ایجاد می کند. اما به دلیل اینکه تاثیر آن بر فرد نسبت به مواد مخدر دیگر بسیار سریعتر است جوانها را به طرف خودش می کشد.

با وجود تمام مشکلات و خطراتی که ماده مخدر کراک به همراه دارد، کارشناسان می گویند معتادان به این ماده خطرناک مانند معتادان دیگر قادر به ترک کراک هستند، اما قبل از اینکه کراک عوارض جبران ناپذیر خود را به جا گذاشته باشد.

به نظر شما بهترین راه برای آگاه سازی جوانان نسبت به عوارض چنین مواد مخدری چیست؟ اگر در ایران هستید، فکر می کنید به اندازه کافی در این زمینه اطلاع رسانی شده است؟


نظرات شما:

ازوقتی دست چپ وراستم راشناختم متوجه اینکه گیاه های مانند بوته های تریاک وحشیش و.... وجود دارد شدم ودرافغانستان ازگذشته ها که حاکمیت ها تاحدی متمایل به قانون بودند نیزکشت این مواد اگرنه بوفور ولی تا جاهایی امکان آن فراهم بود وبرخورد قانونی با دست اندرکاران کامل نبوده است ولی با آنهم لیست معتادین به اندازة که درایران قبل ازانقلاب و بعد از انقلاب وجود دارد دیده نشده است. اینکه دارای معتادینی میباشد قابل انکار نیست اما نه به گستردگی ایران. حال اگرچنین نتیجه گیری کنیم که با انقلاب اسلامی در ایران مردم باساس محدودیت های تفریحی ودسترنارسی به خوش گذرانیهای شبانه و.... به چنین سرنوشتی دچارشدند؛ ولی در دوران شاهنشاهی که از این محدودیت ها خبری نبود ودرهر خیابان وکوچه آن کاباره و بساط نوشیدن وعیش ونوش و... مهیا ومساعد بنظرمیرسید که عده تاهنوز خواب وخیال شان اندیشه آن دور وزمان است درحالیکه افراد معتاد درهمان زمان نسبت به سرشماری نفوس درحال گستردة قرار داشت . اگر راه حلی را جستجوگر هستیم باید به این امر توجه نمائیم که چرا عدة ازجوانان ایران به زودی وآسانی راه اعتیاد را درپیش میگیرند که دوباره یا درنهایت سختی ها از زیربار آن قامت راست میکنند ویا اینکه ابدا نمیتوانند این لحاف سنگین را از روی دوش شان بلند نمایند. تازگی صحبت از رویکار شدن کراک است ؛ درگذشته ازقرص های دیگری شبیه به آن استفاده میشد ودرگذشته های دور نیز ازهمین قماش رونق فشرده منفی را در بین قشر جوان وعدة از اقشار عمومی به مبتلا شدن سوق داده بود. تبلیغات وآگاهی دادن در این زمینه ها همواره ازتریبون های بهداشت وصحتمندی تا نصایح واندرزهای خانوادگی رواج خودرا داشته ؛ وگاهی این هشدارها نتیجه معکوس به همراه دارد؛ آنعدة که متوجه نیستند به آن رومیآورند که بدی از بد بدتر است. نور احمد رجاء - دوشنبه (تاجیکستان)

دارم یکی از نزدیکان من که معتاد به تریاک بود و سن وسالی داشت وقتی میخواست سر موعد مقر به دود و دم مشغول شود به اطاقی میرفت و پنهان از دید دیگران مشغول میشد به دیگر سخن از بقیه خلق الله خجلت میکشید . نکته ی دوم حقیقتی است که در سیستم گذشته هروئین وجود داشت انهم در چارجوب محیط هنری همگان را امری بود نسبتا محال . با برقراری جمهوری اسلامی معیار ها بهم ریخت! صد البته جنگ ۸ ساله ی ایران و عراق وهمچنین مساله ی بیکاری جوانان را نمیتوان نادیده گرفت! بدون هیچگونه تعصبی انچه پیش روی ماست نتیجه ی رفتار این حضراتی است که تحت نام خدا و رسول خدا بر گرده ی مردم سوار شده اند! بعقیده من اکثر نسل جوان کنونی در ایران افسرده و مایوس اند .به عقیده من حتی بعد از فروپاشی این سیستم قرون وسطائی تا پنجاه سال هم نمیتوان این جامعه ی نگون بخت را صاف و صوف کرد!! شهاب

با درود واقعا فکر نکنم اینقدر که شما به این مساله اهمیت دادین دولت هم واسش مهم باشه. بهر حال ما نسل سوخته هستیم. ۵۰% تقصیر بقیه بود و ۵۰% اشتباه ما. امید - کیش

اطلاعات بسیار مفیدی بود و من با چشمانی اشکبار آنرا خواندم چون خواهرزاده ای دارم ۲۲ ساله دانشگاه را ول کرده بخاطر اعتیادش و در خانواده ای معتاد شده که شاید یک سیگاری هم ندارد و همه افراد تحصیل کرده هستند و شرممان است بگوییم معتاد داریم و واقعا دلم میخواهد هر کمکی به جوانهای ایران بشود کم است از طرفی دولت کاری نمیکند تا آگاهی کافی جوانان داشته باشند و باید پذیرفت غریزه جوانان ماجراجویی است و تا برنامه ای برای هدایت درست نباشد هیچ امیدی به بهبود نیست. ایکاش اطلاعات و آگاهی های اروپا به کشورمان ایران هم میرسید . ایکاش راهی برای درمان خواهرزاده من هم بود. لطفا اطلاعات راجع به ترک آنرا هم بنویسید. ماریا - لندن

کلا دلایل کشیده شدن جوانان ایرانی به سوی مواد مخدر بخاطر نداشتن تفریحاتی سازگار با روحیه ی آنهاست. به همین دلیل جوانان به طرف تفریحات کاذب و خطرناک سوق داده می شوند که مواد مخدر یکی از آنهاست. در جامعه ای که با یک نفر بخاطر پوشیدن چکمه ی بلند برخورد می شود و یا در بعضی از موارد برخورد فیزیکی در موردش انجام می شود، نمی توان امیدی به اصلاح جوانان داشت. طاها بذری - مشهد

به نظر من این وظیفه رسانه های عمومی است تا بطور مداوم از خطرات و عواقب آن سخن گویند و خانواده ها را هشیار کنند. ماندانا - کپنهاگ

متاسفانه در ایران مشکلات و فشار زندگی و کار آنقدر زیاد است که جوانان فکر می کنند مواد مخدر مسکنی برای آنها است . مسولین باید در این رابطه بیشتر کار کنند و رسانه ها هم باید بیشتر اطلاع رسانی کنند . و بیشتر هم اطلاع رسانی برای نوجوانان کنند. علیرضا - تهران

وسعت حوزه مناطق آلوده به مواد مخدر در مناطق پائین شهرها بیشتره به دو دلیل ۱- بیشتر جوونای بالای شهر برای مصرف مواد به خونه های پائین شهر میرن چون بضاعت افراد ساکن این مناطق ناچیزه با دراختیار گذاردن محل هم پولی گیرشون میاد هم اینکه مواد مصرفی خودشون توسط میهمانان رایگان تامین میشه ۲- بعنوان یک شغل در دسترس؛ پخش مواد مخدر هم ازاین مناطق صورت میگیره. بعلاوه بعضی از خونواده های قشر مرفه؛آزاد گذاردن بی حد و حصر جوونا رو تمدن و روشنفکری میدونن.در بین جوونای زیر ۱۸ سال رواج مواد مخدر بی اندازه زیاد شده و درگروهی اگر کسی از این مواد استفاده نکنه سوسول و بچه ننه خطاب میشه. بنظر من ایجاد صمیمت در خانواده و کنترل نامحسوس فرزندان از یک سو و مجازات سنگین برای سوداگران مرگ از سوی دیگه میتونه این مسایل رو به پائین ترین حد خودش برسونه.سالها پیش که شمار معتادان در چین رو به افزایش گذاشته بود با به دریا ریختن تمام معتادین ریشه این معضل رو برای همیشه سوزوندن. جوونا ذخیره انرژی هر مملکتی هستن و با مصرف این مواد دیگه ذهن پویائی باقی نمی مونه که بخواد در این راه قدم برداره.تموم نیروهای مردمی و دولتی باید بسیج بشن و این مشکل رو حل کنن. سارا - سوئد

بهترینها براى جلوگیرى از اعتیاد گذشته از ایجاد امکانات آموزش، کار، تفریح و ورزش برای جوانان، اطلاع رسانى هستش. من ساکن هلند هستم کشور آزادی که در آن فروش مواد مخدر سبک مثل حشیش، قانونى است و دیگر مواد مخدر هم هر کس که بخواهد بالآخره از زیر سنگ هم که شده پیدا میکنه. اما فقط کافیه در اینترنت [که بیش از ۸۰ درصد از خانواده های هلندی به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند] جستجو کنید یا به مراکز بهداشت رجوع کنید و کلی اطلاعات دراین زمینه بگیرید. مراکز بهداشت و رسانه ها سعى نمیکنند جوان ها را بترسانند یا غلو کنند و خرافه بگویند، فقط واقعیت را میگوید که این ماده مخدر چقدر مضر هست چه خاصیتی داره،... و هرعقل سلیمی وقتی از مضرات این مواد آگاه بشه، ازینها دوری میکنه، حتی اگر ارزان و در دسترس باشه. به همین علت و باز به علت درصد بالاى شاغلان، رفاه و امکانات خوب زندگى در اینجا درصد معتادان با توجه به آزادى که اینجا هست بسیار پائین هستش. من به سهم خودم از بى بى سى تشکر میکنم که این گونه موارد را منتشر میکند. اما مگر چند درصد از ایرانى ها به اینترنت و اخبار بى بى سى دسترسی دارند؟ آیا از رادیو وtv رسمى ایران این مسائل و مسائل مربوط به آن مثل آلودگى به HIV با تزریق و ... مطرح میشه؟ این ها واقعیت دنیای ما هست و ! نباید تابو باشه و پنهان بشه یا صور! مسئ له پاک بشه. بلکه به طور آشکار باید مطرح بشه تا مضرات و زشتى آن هم پنهان نمانه. شاید روزنامه های اصلاح طلب درین زمینه بتوانند بیشتر اطلاع رسانی کنند یا مردمی که آگاهی دارند، پزشکان یا حتی قربانیانی که حالا بهبود یافتند سازمان خصوصی و داوطلبانه تشکیل بدهند. هر چند این کار در وحله اول بر دوش دولت است اما اگر اونا کاری صورت نمیدهند ما مردم خودمون بهم آگاهی بدیم، به فکر هم باشیم وبهم کمک کنیم. خیلی از بدبختیها از ناآگاهیست. شیرین- آمستردام

خیلی متشکرم از اینکه این اطلاعات رو در اختیار ما گذاشتید. خیلی وقت بود که میخواستم یه مقاله ای چیزی بخونم در مورد کراک در ایران. اطلاع رسانی خوب و کافی بود. البته به نظر میرسه میتونین این رو تبدیل به یک ستون کنید و دوباره در موردش حرف بزنین. اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی مردم ایران در زمینه کراک در حد صفره. خواهش میکنم بیشتر در این مورد بنویسید. مهناز - شارلوت

چرا ایران به کراک کشیده شده است دلیلش خیلی ساده میتواند باشد.در زمان پهلوی رژیم از طریق داروخانه ها تریاک حومه را بصورت کوپنی به معتادان بیمار محتاج یا سالمندان از۶۵ سال به بالا میداد.در آن زمان درصد معتادین ایران نیز بسیار کم بود.جوانان و اصولا تمامی مردم تفریحات زیادی داشتند مانند رقص، دیسکو، قهوه خانه، رستورانهای مجلل، کاباره سالنهای ورزشی ویژه یا دولتی و غیره و ذالک.محیط نیز استرس امروز را نداشت زیرا اقتصاد ایران مداوما در حال بارورشدن بود.مشروب فروشی ها هم باز بود.بنابراین عیسی به دین خویش، موسی به دین خویش.کسی دوست داشت به مسجد میرفت، و دیگری به میخانه، و گاهی اوقات به هردو.حال نگاهی افکنیم به قاچاق مواد مخدر و حتی ضرر دولت از آن.زیرا حتی قاچاق مشروبجات یا مواد مخدر بدون پرداخت مالیات انجام میشود.ضرر جامعه نیز چند برابر شده. استرس و فقدان آزادی مردم را تشویش میکند و آنها ناآگاهانه به سوی مواد سنگین میروند.دولت بایستی تریاک را کوپنی کند، به مردم آزادی دهد و تامین مالی.مشروب فروشی ها و کاباره ها را دوباره باز کند تا ریشه ای مسئله حل شود. محسن - هلسینکی

اولا بسیار از شبکه فارسی بی بی سی تشکر می کنم که به این مسایل پرداخته فکر می کنم این از حس وطن دوستی است که نمی خواهید جوانان خوب ایرانی معتاد باشند در رابطه با سوالتون باید بگم یک کارایی داره می شه ولی هنوز کمه. انشاله روزی بیاد که هیچ جوون ایرانی دنبال موادمخدر نباشه. مرتضی - مشهد

 
 

نام
شهر
نشانی الکترونيکی
تلفن*
* اختياری
اظهار نظر
 
  
اطلاعات شخصی شما تنها برای بررسی اظهارنظرتان توسط بی بی سی استفاده خواهد شد
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران