BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:24 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2007 - 26 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تحویل سوخت اتمی به ایران آغاز شده است
 
آقای آقازاده
آقازاده تلویحا پیشنهاد روسیه برای توقف غنی سازی در ایران را رد کرده است
منابع رسمی جمهوری اسلامی تایید کرده اند تحویل سوخت هسته ای به نیروگاه بوشهر در ایران آغاز شده در حالیکه روسیه تلویحا توقف غنی سازی اورانیوم در ایران را پیشنهاد کرده است.

روز دوشنبه، 17 دسامبر (26 آذر)، غلامرضا آقازاده، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تایید کرد که روسیه ارسال سوخت برای نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز کرده و نخستین محموله سوخت هسته ای روز دوشنبه وارد ایران شده است.

آقای آقازاده به خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گفته است که انتقال سوخت ادامه خواهد یافت و تمامی سوخت ارسالی طبق برنامه زمانبندی شده به ایران خواهد رسید.

آقای آقازاده سوخت اولیه مورد نیاز نیروگاه بوشهر را حدود 80 تن اعلام داشته است.

پیش از انتشار اظهارات آقای آقازاده، منابع دولتی روسیه گفته بودند که شرکت روسی اتمزتروی اکسپورت که در زمینه صدور و تامین تجهیزات هسته ای فعالیت دارد از روز یکشنبه تحویل سوخت برای نیروگاه هسته ای بوشهر را آغاز کرده است.

در واکنش به بیانیه وزارت خارجه روسیه در مورد فراهم آمدن شرایط جدید برای توقف غنی سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است این کشور در حال احداث یک نیروگاه بومی است که به سوخت اتمی نیاز دارد

براساس این گزارش ها، شرکت روسی گفته است که تحویل سوخت به بوشهر حدود دو ماه به طول خواهد انجامید.

روز پنجشنبه هفته گذشته به نقل از سرگئی شماتکو، رئیس اتمزتروی اکسپورت، گزارش شد که این شرکت با ایران بر سر یک برنامه زمانبندی شده برای تکمیل نیروگاه هسته ای بوشهر به توافق رسیده است.

آقای شماتکو افزوده بود که تحویل سوخت شش ماه قبل از راه اندازی نیروگاه انجام می شود و وعده داده بود که جزئیات بیشتر در این زمینه را اواخر ماه جاری اعلام کند.

'تعهد ایران به روسیه'

با توجه به اظهارات آقای شماتکو، نیروگاه بوشهر قاعدتا باید تا حدود شش ماه دیگر راه اندازی شود اما مقامات ایرانی و روسی در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

همچنین وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که ایران به طور کتبی متعهد شده است که سوخت تحویل شده به نیروگاه بوشهر برای هیچ منظور دیگری مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

از واکنش احتمالی کشورهای غربی در مورد ارسال سوخت اتمی به ایران هنوز گزارشی مخابره نشده و مشخص نیست که آیا اقدام روسیه با اطلاع و توافق این کشورها صورت گرفته و آیا این اقدام به حل بحران ناشی از برنامه اتمی ایران کمک خواهد کرد یا آن را پیچیده تر خواهد ساخت

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که تحویل سوخت زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد و پسمانده سوخت نیز برای پردازش و انبار کردن به روسیه باز گردانده خواهد شد.

بر اساس این گزارش ها، وزارت خارجه روسیه گفته است که تحویل سوخت از سوی آن کشور شرایط جدیدی را پدید آورده است که به ایران امکان آن را می دهد تا برنامه غنی سازی اورانیوم برای دستیابی به سوخت نیروگاهی را متوقف کند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در نخستین گزارش خود در مورد ارسال سوخت اتمی به بوشهر از قول کارخانه تغلیظ شیمیایی نووسیبیرسک روسیه نوشته بود که روز دوشنبه شرکت روس اتم 163 کپسول اصلی حاوی اورانیوم 235 با غلظت 1.6 و 3.6 در صد را که تحت نظر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی پلمب شده بود به ایران ارسال داشته است.

به گفته ایرنا، هفده کپسول دیگر نیز به عنوان سوخت ذخیر به نیروگاه بوشهر ارسال شده است.

'شرایط جدید برای توقف غنی سازی'

این خبرگزاری به نقل از بیانیه روز دوشنبه وزارت خارجه روسیه گزارش کرد که "شرایط جدیدی ایجاد شده است که به ایران امکان آن را خواهد داد برای اعتماد سازی به برنامه های هسته ای صلح آمیز خود گام بردارد."

بوشهر
ایران و روسیه از برنامه زمانبندی شده برای تکمیل تحویل سوخت خبر داده اند

ایرنا همچنین به نقل از مشاور رئیس کارخانه نووسیبیرسک نوشت "سوخت ارسالی برای نیروگاه بوشهر در همان سطحی غنی شده که خود ایرانیان نیز قادر به آن هستند."

در واکنش به بیانیه وزارت خارجه روسیه در مورد توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، آقای آقازاده در مصاحبه با ایرنا تلویحا این نظر را رد کرده گفته است "ما یک نیروگاه بومی با ظرفیت 360 مگاوات در حال احداث داریم که این نیروگاه به سوخت نیاز دارد."

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دو قطعنامه خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در ایران شده و برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی، پاره ای تحریم های بین المللی را علیه این کشور وضع کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی دانسته و همواره بر ادامه غنی سازی اورانیوم برای تولید سوخت اتمی به عنوان حق انکارناپذیر ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای تاکید نهاده اند.

پیش از ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته بود غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

از واکنش احتمالی کشورهای غربی در مورد ارسال سوخت اتمی به ایران هنوز گزارشی مخابره نشده و مشخص نیست که آیا اقدام روسیه با اطلاع و توافق این کشورها صورت گرفته و آیا این اقدام به حل بحران ناشی از برنامه اتمی ایران کمک خواهد کرد یا آن را پیچیده تر خواهد ساخت.

در خبری دیگر در مورد روابط روسیه و ایران، خبرگزاری ایرنا گزارش کرده است که چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی ایران و روسیه اواخر هفته جاری در تهران برگزار می شود.

طبق این گزارش، وزارت دفاع ایران اعلام کرده که یک هیات بلندپایه فنی و نظامی روسیه به منظور شرکت در این جلسات و بررسی راه های گسترش مناسبات دفاعی دو کشور روز چهارشنبه هفته جاری وارد تهران خواهد شد.

 
 
نیروگاه بوشهر تحویل سوخت به ایران
روسیه نگرانیهای غرب را جدی نگرفته
 
 
سازمان سیا از دیگر رسانه ها
ارزیابی اکونومیست از فعالیت اتمی ایران
 
 
استیون هدلی جدال هسته ای
واکنش آمریکا به گزارش اطلاعاتی این کشور درباره ایران
 
 
برنامه اتمی ایران 'پیروزی عظیم'
قضاوت تاریخ نانوشته برنامه هسته‌ای ایران
 
 
جلیلی گزارش هسته ای ایران
واکنش ایران به گزارش آژانس اتمی
 
 
آرم آژانس از دیگر رسانه ها
در انتظار گزارشهای همکاری اتمی ایران
 
 
مطالب مرتبط
وزیر خارجه ایران وارد مسکو شد
13 دسامبر، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران