BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:29 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2008 - 24 دی 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
شفاف سازی سیاست آمریکا در برابر ایران
 

 
 
 جورج بوش
جورج بوش ایران را عامل بی ثباتی در خاورمیانه و تهدیدی علیه کشورهای جهان دانست
سخنان شدید اللحن جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی بازتاب بسیار وسیعی در سطح بین‌المللی داشته است.

آقای بوش که در حال دیدار از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس است، در ابوظبی مرکز امارات عربی متحده، ایران را بزرگترین دولت حامی تروریسم و تهدیدی علیه همه کشورهای جهان دانست و از عزم خود برای تشکیل ائتلافی جهانی به منظور مقابله با "خطر ایران" پیش از آنکه خیلی دیر شود، تاکید کرد.

مقام‌ های دولت ایران، سخنان آقای بوش را تلاشی در جهت سرپوش گذاشتن بر شکست سیاست آمریکا در خاورمیانه دانسته ‌اند و برخی از ناظران سیاسی در ایران نیز در سخنان رئیس جمهور آمریکا نکته تازه‌ای کشف نکرده‌اند.

هر چند که مضمون سخنان آقای بوش در باره "تهدید ایران علیه جهان" تکرار مواضع اعلام شده دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی است، اما زمان و مکان سخنرانی و بخصوص لحن وی از هر جهت قابل توجه و اهمیت به نظر می ‌رسد.

جورج بوش درزمانی ایران را عامل بی ثباتی در خاورمیانه و تهدیدی علیه کشورهای جهان دانست که بسیاری از تحلیلگران تصور می ‌کردند که موضع دولت آمریکا در برابر ایران پس از انتشار گزارش سازمان‌های امنیتی آمریکا در باره برنامه هسته ‌ای جمهوری اسلامی، نرمتر شده است.

آقای بوش در واقع با سخنان شدید اللحن خود در صدد برآمد تا بویژه به متحدان خود در خاورمیانه اعلام کند که انتشار گزارش سازمان‌های امنیتی آمریکا، از نگرانی کاخ سفید نسبت به سیاست‌های دولت ایران نکاسته و این گزارش به زعم وی تنها سبب شفاف سازی تهدید ایران شده است.

 تاکید قاطع آقای بوش بر ادامه سیاست پیشین آمریکا در برابر ایران، در زمانی که تصور ایجاد روزنه‌هایی در جهت بهبود روابط تهران – واشنگتن در سطح جهانی پدید آمده بود، از موضع دولت جورج بوش در برابر جمهوری اسلامی ابهام زدایی می‌ کند
 

بنابراین تاکید قاطع آقای بوش بر ادامه سیاست پیشین آمریکا در برابر ایران، در زمانی که تصور ایجاد روزنه‌هایی در جهت بهبود روابط تهران – واشنگتن در سطح جهانی پدید آمده بود، از موضع دولت جورج بوش در برابر جمهوری اسلامی ابهام زدایی می‌ کند.

مکانی که آقای بوش برای سخنرانی خود علیه جمهوری اسلامی در نظر گرفته بود نیز بی علت به نظر نمی ‌رسد.

امارات متحده عربی کشوری است که هزاران ایرانی در آنجا مشغول کار و تجارت هستند و افزون بر این، دوبی به عنوان یکی از امارت ‌های هفتگانه امارات متحده عربی نقش بزرگی در صادرات محصولات ایرانی به جهان خارج و واردات کالا از سایر کشورها به ایران بازی می ‌کند.

بدین سبب، نبض بازار داخلی ایران تا اندازه قابل توجهی متاثر از فضای روانی حاکم بر دوبی از وضعیت اقتصادی ایران است و هر گونه نگرانی تجار مقیم امارات از ثبات و آینده اقتصادی ایران به بازار داخلی ایران منتقل می ‌شود.

امارات متحده عربی تاکنون به رغم اختلافش با ایران بر سر سه جزیره ابوموسی و تنب‌های کوچک و بزرگ، به روابط تجاری پرسود خود با ایران ادامه داده است، اما آقای بوش با سخنرانی خود به طور غیر مستقیم به زمامداران آن کشور تفهیم کرد که زمان پیوستن کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس و از جمله امارات به زنجیره تحریم اقتصادی ایران فرا رسیده است.

 نبض بازار داخلی ایران تا اندازه قابل توجهی متاثر از فضای روانی حاکم بر دوبی از وضعیت اقتصادی ایران است و هر گونه نگرانی تجار مقیم امارات از ثبات و آینده اقتصادی ایران به بازار داخلی ایران منتقل می ‌شود
 

همین نکته در واقع از راز لحن شدید جورج بوش در مقابل ایران نیز پرده بر می ‌دارد.

آقای بوش با لحن قاطع خود در واقع تمایل شدید کشورش را به پیوستن کشورهای عربی منطقه برای تحت فشار گذاشتن جمهوری اسلامی نشان داد.

کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس مانند اغلب کشورهای عرب در خاور میانه از گسترش نفوذ ایران در منطقه و نقشی که این کشور در عراق، لبنان و فلسطین بازی می ‌کند، نگران به نظر می ‌رسند و از سیاست کنترل و محدود سازی ایران حمایت می ‌کنند.

با این حال، کشورهای فوق ترجیح می ‌دهند که سیاست محدودسازی ایران توسط آمریکا دنبال شود و آنان نقشی علنی در این زمینه بازی نکنند زیرا آنگونه که گفته می‌ شود از انتقامجویی ایران بیم دارند.

کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس در عین حال خواهان استفاده از ابزارهای غیر نظامی از طرف آمریکا برای مقابله با ایران هستند و از بروز جنگ تازه‌ای در خاورمیانه ابراز نگرانی می ‌کنند.

 کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس مانند اغلب کشورهای عرب در خاور میانه از گسترش نفوذ ایران در منطقه و نقشی که این کشور در عراق، لبنان و فلسطین بازی می ‌کند، نگران به نظر می ‌رسند
 

قاعدتا این نوع رویکرد کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس مورد رضایت آمریکا نیست. از نظر دولت آمریکا اگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس از سیاست ایران در منطقه نگرانند باید به سهم خود برای اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی با آمریکا شریک شوند.

در حقیقت، سخنرانی آقای بوش در ابوظبی اعلام علنی این سیاست آمریکاست که اگر کشورهای منطقه خواهان کنترل ایران از راهی غیر از جنگ هستند، لازم است با تحریم اقتصادی این کشور همراه شوند.

به عبارت دیگر، آقای بوش همان سیاستی را در مورد ایران دنبال می‌ کند که پیش از این نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه آن را به صراحت اعلام کرده است و آن اینکه "اگر از دستیابی ایران به چرخه سوخت هسته ‌ای و تسلط این کشور بر خاورمیانه نگرانید و در عین حال جنگ را هم راه حل مناسبی نمی‌دانید، پس به ائتلاف غرب برای تشدید فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی بپیوندید."

 
 
بوش تلاش آمریکا
جلب حمایت بین المللی علیه ایران سخت شده؟
 
 
پرچم ایران و آمریکا زمانی برای مذاکره
آیا شرایط برای توافق هسته ای هموارتر شده؟
 
 
جورج بوش بوش در خاورمیانه
تلاش برای جلب حمایت اعراب در قبال ایران
 
 
نقشه ایران رویدادهای سال
2007، سالی پر فراز و نشیب برای ایران
 
 
گفتگوهای ایران و آمریکا ایران و آمریکا
حرکت در مسیری نو؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران