BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:12 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2008 - 28 دی 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
دفاع احمدی نژاد از اوضاع اقتصادی در گفتگو با الجزیره
 
محمود احمدی نژاد
اکنون دو سال و نیم از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد می گذرد
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در گفتگو با شبکه خبری الجزیره این موضوع را که شعار اصلی او در انتخابات ریاست جمهوری بهبود وضع اقتصادی بوده است رد کرده و از عملکرد دولت خود دفاع کرده است.

وی در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی الجزیره در مورد وجود مشکلات گسترده اقتصادی در ایران گفت: "در انتخابات ریاست جمهوری هشت نفر نامزد شدند و من کمترین سخنرانی را در زمینه اقتصادی داشتم."

یکی از شعارهای انتخاباتی آقای احمدی نژاد در انتخابات دو سال و نیم قبل آوردن درآمد نفت سر سفره مردم و عدالت اقتصادی بود و بسیاری از کسانی که به او رای دادند از طبقه کم درآمد جامعه بودند و به تغییر اوضاع اقتصادی توسط او چشم امید بسته بودند.

دولت آقای احمدی نژاد ظاهرا در راستای همین شعار مقدار زیادی از درآمد نفتی را مستقیما - از طریق مصرف درآمد نفت - به اقتصاد کشور تزریق کرده است که باعث افزایش شدید نقدینگی شده و به گفته کارشناسان مشکلات زیادی از جمله تورم شدید را به دنبال داشته است.

وی در مصاحبه با الجزیره در مورد شعارهای انتخاباتی خود گفت: "سخنان من بیش از هر چیز دیگری مربوط به عزت و کرامت و پیشرفت عمومی ملت ایران، قدرت ملی، تحقق عدالت و دفاع از حقوق ملت در صحنه های جهانی و نیز درباره دفاع از اصول الهی و انسانی بود."

او افزود: "ملت مرا انتخاب کردند و من همین موضع را در داخل و خارج ادامه دادم و طبیعتا اگر بحث های اقتصادی داشته باشیم می توانیم با آمار و ارقام ثابت کنیم که ملت ایران حرکت سازنده ای به سوی جلو در اقتصاد داشت و هر روز شاهد آن هستیم که ملت ایران یک گام بلند در عرصه های اقتصادی و علمی و فنی و پزشکی برمی دارد."

 اما اکنون جای بحث راجع به اقتصاد ایران نیست، اگر افرادی مثل آقای بوش تصور می کنند با تکیه بر این مفاهیم می توانند بر اراده ملت ایران تاثیر داشته باشند، در اشتباه هستند همچنانکه در گذشته هم در اشتباه بودند
 
محمود احمدی نژاد

افزایش تورم، از جمله در بخش مسکن، و بالا ماندن نرخ بیکاری عمده ترین مشکلات اقتصادی است که دولت آقای احمدی نژاد علیرغم دو سال و نیم حکومت در رفع آنها موفقیتی نداشته است.

با این حال وی در گفتگو با الجزیره از عملکرد اقتصادی خود دفاع کرد: "گزارش پیشرفت های ایران هر روز منتشر می شود. در سال گذشته رشد اقتصادی به میزان 7 درصد بود و میزان بیکاری هم با سرعت زیاد درحال کاهش است."

رشد اقتصادی ایران درحالی هفت درصد باقی مانده است که درآمد نفتی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به دلیل افزایش شدید بهای نفت در این چند سال نسبت به دوره های قبل چند برابر شده است.

در جریان مصاحبه با الجزیره به نظر نمی رسید که آقای احمدی نژاد از سوال مربوط به اوضاع اقتصادی خشنود باشد.

وقتی این سوال بلافاصله پس از پرسشی درباره اظهارات اخیر جورج بوش درباره ایران، مطرح شد، وی گفت: "من متوجه نشدم ارتباط پیام آقای بوش با شرایط داخلی ایران چیست".

و در پاسخ به توضیحات خبرنگار الجزیره با حالتی طعنه آمیز گفت: "به خاطر این توجه شما به ملت ایران تشکر می کنم."

وی پس از دفاع از عملکرد دولت خود گفت: "اما اکنون جای بحث راجع به اقتصاد ایران نیست، اگر افرادی مثل آقای بوش تصور می کنند با تکیه بر این مفاهیم می توانند بر اراده ملت ایران تاثیر داشته باشند، در اشتباه هستند همچنانکه در گذشته هم در اشتباه بودند."

برنامه های اقتصادی دولت احمدی نژاد از همان ابتدا با انتقاد گزنده گروه هایی از کارشناسان و اقتصاددانان همراه بود و اخیرا حتی بخشی از محافظه کاران نیز به جمع منتقدان او در این زمینه پیوسته اند.

از جمله احمد توکلی، نماینده محافظه کار مجلس، آبان ماه گذشته دولت را به نداشتن برنامه ای روشن در عرصه اقتصاد متهم کرد و گفت: " برخی تصمیم های اشتباه دولت باعث شده آثار ناهنجار آن در رشد شدید واردات و بیدار کردن غول تورم پدیدار شود."

براساس آمارهای رسمی در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی نرخ تورم از حدود 12 درصد به مرز 16 درصد رسید. کارشناسان نرخ واقعی تورم را بیش از این رقم می زنند.

برنامه های دولت احمدی نژاد برای کاهش بیکاری نیز علیرغم هزینه کردن هزاران میلیارد تومان در برنامه های "زودبازده" بی اثر گزارش می شود.

انتخابات آمریکا
 به نامزدهای انتخابات آمریکا توجه کنید، نامزدهایی که سخنان صلح آمیز بیان می کنند رای بیشتری دارند و آنها که از جنگ سخن می گویند رای پایین تری دریافت می کنند
 
محمود احمدی نژاد

علیرغم موضعگیری آقای احمدی نژاد در گفتگو با الجزیره و انکار ضعف عملکرد اقتصادی، دولت وی با ارائه طرحی به مجلس برای مهار تورم که محور آن "واردات کالاهای یارانه ای" است عملا به مشکل شدید گرانی اذعان کرده است.

رئیس جمهور ایران در ادامه مصاحبه مفصل با الجزیره همچنین از برنامه هسته ای ایران دفاع کرد و بار دیگر گفت "موضوع هسته ای از نظر ما پایان یافته است زیرا همه متوجه شدند که در اشتباه بودند."

او همچنین با اظهارات خود نشان داد که انتخابات مقدماتی آمریکا را دنبال می کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به منطقه گفت: "تعجب می کنم چرا آقای بوش و دوستانش متوجه نیستند که ملت آمریکا امروز خواهان تغییر ریشه ای و انتقال از ادبیات جنگ طلبی و تحقیر ملت هاست."

"به نامزدهای انتخابات آمریکا توجه کنید، نامزدهایی که سخنان صلح آمیز بیان می کنند رای بیشتری دارند و آنها که از جنگ سخن می گویند رای پایین تری دریافت می کنند."

جورج بوش در هفته جاری به چند کشور منطقه خاورمیانه سفر کرد که یکی از اهداف عمده آن تلاش برای منزوی کردن ایران بود.

آقای احمدی نژاد در این مورد و روابط ایران و همسایگانش گفت: "... ما هزاران سال در کمال دوستی و برادری با هم زندگی کردیم. دین و کتاب و پیامبر و خدا و قبله ما یکی است و دلیلی وجود ندارد از وجود تشنج سخن بگوییم."

رئیس جمهور ایران در این مصاحبه از اظهار نظر درباره شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری بعدی که یک سال و نیم دیگر برگزار خواهد شد خودداری کرد.

 
 
بوش و احمدی نژاد از دیگر رسانه‌ها
'احمدی نژاد تنها برنده سفر بوش به خاورمیانه'
 
 
محمود احمدی نژاد نقض حقوق بشر
دولت احمدی‌نژاد و مجلس هفتم در معرض فشار
 
 
دریای خزر تقسیم خزر
مشکلی تازه برای دولت احمدی نژاد
 
 
روزنامه رسانه ها
نشریه جدید دولت ایران و دو نشریه دیگر
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران