BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:50 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2008 - 09 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
قطعنامه ایران 'تا چندین هفته' به رای گذاشته نمی شود
 
شورای امنیت - عکس آرشیوی
این نخستین دیدار کل اعضای شورا برای بحث درباره پیش نویس تازه قطعنامه تحریم های ایران بود
در پی نخستین نشست کلیه 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث درباره تحریم های تازه علیه ایران در روز دوشنبه، شواهد حاکی از آن است که چنین قطعنامه ای حداقل تا چند هفته دیگر تصویب نخواهد شد.

پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان پیش نویس طرح های خود برای تشدید تحریم های ایران را روز جمعه گذشته تسلیم اعضای غیردائم شورای امنیت کرده بودند.

اما علیرغم فشار آمریکا برای تصویب هرچه سریع این قطعنامه، اظهارات دیپلمات ها نشان می دهد که عجله ای برای این کار به خصوص در میان برخی اعضای غیردائم احساس نمی شود.

برخی از این اعضا بر لزوم پیشه کردن صبر تاکید کرده اند چرا که مایلند ابتدا نتیجه گیری گزارش بعدی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های اتمی ایران را که انتظار می رود حدود یک ماه دیگر آماده شود، بشنوند.

متن تازه خواستار انسداد دارایی های برخی مقام های دست اندر کار برنامه اتمی ایران، ممنوعیت سفر های بین المللی آنها و زیر نظر گرفتن فعالیت های بانک های ایرانی می شود. قطعنامه قبلی شورای امنیت، تصمیم گیری درباره منع سفر دست اندرکاران برنامه اتمی ایران به کشورهای خارجی را به دولت هر کشور سپرده بود.

تازه ترین واکنش ایران به تنظیم پیش نویس تازه در شورای امنیت این است که چنین قطعنامه ای "عواقب جدی" خواهد داشت.

شورای امنیت در گذشته به ظن آنکه هدف برنامه اتمی ایران ساخت سلاح هسته ای باشد دو رشته تحریم ها را علیه آن وضع کرده است. از زمان تصویب آخرین تحریم ها حدود 10 ماه می گذرد. رشته تحریم های اول حدود 13 ماه پیش وضع شد.

منوچهر متکی
 اگر قطعنامه ای تصویب شود... پیامدهای جدی و منطقی خواهد داشت که بعدا اعلام خواهیم کرد
 
منوچهر متکی

روز دوشنبه پنج عضو دائم شورای امنیت و 10 عضو غیرثابت آن پشت درهای بسته در دفتر نمایندگی بریتانیا ملاقات کردند.

لیو ژنمین، معاون نمایندگی چین در سازمان ملل، پیش از این نشست در مورد زمان به رای گذاشتن پیش نویس تازه به خبرنگاران گفت: "شاید چند هفته وقت بگیرد" و در پاسخ به این سوال که آیا مشکلی را در این زمینه پیش بینی می کند افزود: "گفتنش آسان نیست. این تنها شروع فرآیند است."

اما اظهار نظر یک عضو غیردائم شورای امنیت که در گذشته نیز تنها پس از چانه زنی راضی به حمایت از قطعنامه ایران شده است گویاتر بود.

دومیسانی کومالو، سفیر آفریقای جنوبی، گفت: "من می خواهم بشنوم که چرا آنها (طراحان پیش نویس) در این مقطع قصد این کار را دارند."

وی سپس بر "اهمیت" دریافت گزارش آژانس بین المللی آژانس اتمی در مورد مساله تاکید کرد زیرا به گفته وی "آنها هستند که در این زمینه تخصص دارند."

گزارش بعدی آژانس درباره ایران قرار است اواخر ماه آینده آماده شود.

سفیر اندونزی نیز موضع کم و بیش مشابهی اتخاذ کرد: "نگرانی عمده ما این است که بتوانیم در این زمینه اطمینان خاطر پیدا کنیم که این همان نوع گام هایی است که لازم است شورا در این مقطع بردارد."

سایر دیپلمات ها نیز پیش بینی می کنند تصویب این پیش نویس "چندین هفته" به طول انجامد.

در مقابل منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نسبت به "عواقب جدی" تصویب چنین قطعنامه ای هشدار داده اما از ارائه جزئیات خودداری کرده است.

'لزوم اقدام'
 قطعنامه 1747 خواستار تعلیق می شد و واقعیت این است که تعلیقی صورت نگرفته است. به عقیده ما این وضع اقدامات شورای امنیت را لازم می آورد
 
سخنگوی آمریکا در سازمان ملل

وی در یک کنفرانس خبری در تهران گفت: "اگر قطعنامه ای تصویب شود... پیامدهای جدی و منطقی خواهد داشت که بعدا اعلام خواهیم کرد."

ایران قبلا در واکنش به قطعنامه های شورای امنیت، اجرای پروتکل الحاقی "ان پی تی" (پیمان منع اشاعه) را متوقف کرده است که به گفته مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تحقیق درباره ماهیت واقعی برنامه اتمی ایران اثر منفی گذاشته است.

انتظار می رود محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در هفته سوم ماه فوریه گزارش تازه خود درباره میزان همکاری ایران با درخواست های آژانس و شورای امنیت را تسلیم این شورا کند.

آژانس روز 13 ژانویه اعلام کرد که ایران موافقت کرده است سوالات باقی مانده درباره برنامه اتمی اش را ظرف یک ماه پاسخ گوید.

آمریکا می گوید قطعنامه تحریم های تازه باید هر چه سریعتر وضع شود.

ریچارد گرِنِل، سخنگوی دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، گفت که قطعنامه 1747 که در ماه مارس سال گذشته تصویب شده بود در صورت ادامه غنی سازی اورانیوم از سوی ایران خواستار تشدید این تدابیر ظرف 60 روز می شد.

وی گفت: "قطعنامه 1747 خواستار تعلیق می شد و واقعیت این است که تعلیقی صورت نگرفته است. به عقیده ما این وضع اقدامات شورای امنیت را لازم می آورد."

 
 
. دیدگاه رسانه ای
سرمقالات روزنامه های آمریکا درباره ایران
 
 
تاسیسات اتمی ایران ارزیابی اطلاعاتی
تردیدهای تازه عامل گزارش جدید ایران
 
 
نطنز گزارش هسته‌ای ایران
تغییر دیدگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران
 
 
جان بولتون سفیر جنجالی
گفتگو با بولتون درباره ایران و کتاب جدیدش
 
 
جلیلی گزارش هسته ای ایران
واکنش ایران به گزارش آژانس اتمی
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران