http://www.bbcpersian.com

15:23 گرينويچ - سه شنبه 01 ژانويه 2008 - 11 دی 1386

الهام: دولت نقشی در طرح امنیت اجتماعی ندارد

سخنگوی دولت ایران بار دیگر تاکید کرد طرح امنیت اجتماعی، که نیروی انتظامی در حال اجرای آن است، ربطی به دولت ندارد و نباید به حساب دولت گذاشته شود.

غلامحسین الهام در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران گفت نیروی انتظامی دو شان قضایی - انتظامی و اجرایی - امنیتی دارد و دولت در بخش قضایی - امنیتی آن ورود نمی کند.

آقای الهام در این باره گفت: "اگر پلیس تعریفش این است که با ناهنجاری های مجرمانه برخورد می کند، باید با نظر و مدیریت دستگاه قضایی عمل کند. رئیس این بخش قوه قضائیه، دادستان است و دولت هم دخالتی ندارد."

آقای الهام ادامه داد: "اگر نیروی انتظامی می خواهد کار اجرایی کند، باید با دولت هماهنگ کند ... رئیس جمهور از وزیر کشور خواسته که از نیروی انتظامی بخواهد که طرح خود را ارائه کند، ولی هنوز طرحی ارائه نشده است."

بشنويدگزارش رادیویی پرتو پروین؛ برنامه جام جهان نما

آقای الهام پیش از این نیز طرح امنیت اجتماعی را مربوط به دولت ندانست و گفت این طرح نباید "به پای آقای احمدی نژاد نوشته شود." او همچنین در یادداشتی که در یکی از روزنامه های ایران منتشر شد، این نظر خود را با تفصیل بیشتر تکرار کرد.

این اظهارات آقای الهام با واکنش هایی از سوی نیروی انتظامی و قوه قضائیه مواجه شد.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، در پاسخ به انتقادات آقای الهام گفت: "تا کنون حداقل 3 مرتبه در جلسات مختلف طرح ارتقاء امنیت اجتماعی با حضور رئیس جمهور تشریح شده است و من نمی دانم علت انتقادات اخیر برادرم الهام چیست. اما به دنبال فرصتی هستم تا به طور حضوری در این باره از او سوال کنم."

آقای احمدی مقدم همچنین تاکید کرد که در این باره نامه نگاری هایی نیز بین دولت و ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) صورت گرفته که در صورت نیاز منتشر خواهد شد.

آقای احمدی مقدم در پایان تاکید کرد که شخص رئیس جمهور موافق اجرای این طرح است.

پیش از آقای احمدی مقدم، یکی از معاونان او نیز با لحنی تندتر از اظهارات آقای الهام انتقاد کرده و با اشاره به هماهنگی های انجام شده بین دولت و نیروی انتظامی درباره اجرای این طرح گفته بود: "در صورتی كه نياز به انتشار اسناد و اطلاعات مربوط به اين هماهنگی ها باشد، به زودی اين كار خواهد شد تا همه بدانند تفاوت مواضع علنی با آنچه در نشست ها و مكاتبات اظهار می شود، تا چه اندازه است."

اما یکی از تندترین انتقادات از آقای الهام را محسن اسماعیلی از حقوقدانان شورای نگهبان مطرح کرد.

آقای اسماعیلی بدون نام بردن از آقای الهام گفت: "من مجبورم از برخی سیاسی کاری ها ابراز تاسف کنم. چرا که در این چند سالی که من در شورای نگهبان بوده ام مشاهده کرده ام که در آستانه برگزاری هر انتخابات برخی افراد برای جلب نظر مردم هر نوع مطالبی را مطرح می کنند."

غلامحسین الهام، علاوه بر سخنگویی دولت، عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز هست.