BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 07:45 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2008 - 15 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نخستین کاوشگر فضایی ایران پرتاب شد
 
بازدید رئیس جمهور - ایسنا
در جریان بازدید رئیس جمهور یک فروند موشک کاوشگر به فضا پرتاب شد
منابع خبری ایران از ساخت نخستین سامانه فضایی بومی این کشور و پرتاب یک موشک کاوشگر به فضا خبر داده اند.

روز دوشنبه، 4 فوریه (15 بهمن) گزارش شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، از نخستین سامانه (سیستم) بومی این کشور شامل یک ماهواره تحقیقاتی به نام "امید"، موشک ماهواره‌ بر و تاسیسات و تجهیزات زمینی پرتاب و هدایت ماهواره دیدن کرد.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارشی در مورد این بازدید نوشته است که آقای احمدی نژاد در جریان بازدید از تاسیسات هوافضایی ایران، فرمان پرتاب راکت کاوشی به نام "کاوشگر یک" را به پایگاه فضایی کشور صادر کرد.

به گفته این خبرگزاری، پرتاب اینگونه راکت ها مرحله مقدماتی از پرتاب ماهواره به فضاست و ماموریت آن شناسایی محیط پروازی قبل از پرتاب ماهواره و همچنین انجام برخی تحقیقات فضایی است.

خبرگزاری ایسنا محل پرتاب موشک را بیابان های سمنان گزارش کرده است.

مراسم بازدید آقای احمدی نژاد و پرتاب موشک کاوشگر که "سفیر" نام داشته از شبکه تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ماهواره امید، نخستین ماهواره بومی ایرانی، یک ماهواره تحقیقاتی و پیشرفته است که توسط دانشمندان ایرانی ساخته شده است.

این خبرگزاری می افزاید که این ماهواره در آینده نزدیک در سال آینده توسط یک ماهواره بر (موشک حامل ماهواره) ساخت ایران به فضا پرتاب خواهد شد و در مدار ارتفاع پایین قرار خواهد گرفت.

سامانه ای که روز دوشنبه توسط آقای احمدی نژاد افتتاح شد همچنین شامل ایستگاه هدایت و کنترل ماهواره است.

به گزارش ایرنا، آقای احمدی نژاد ضمن بازدید از عملیات صورت گرفته از موشک ماهواره بر نیز که قرار است سال آینده ماهواره امید را در مدار زمین قرار دهد بازدید کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گفته است که ایران یازدهمین کشوری است که توانایی ارسال ماهواره به فضا را یافته و ماهواره امید و سامانه پرتاب آن کاملا توسط کارشناسان داخلی ساخته شده است.

در بازدید آقای احمدی نژاد از تاسیسات فضایی جمهوری اسلامی، جمعی از نمایندگان مجلس، وزیران دفاع، دادگستری، علوم و تحقیقات فن آوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فن آوری اطلاعات،، رئیس سازمان ملی جوانان و رئیس ستاد مشترک نیز حضور داشتند.

این بازدید در روزهای موسوم به "ایام فجر" صورت گرفته که هرساله به یادبود ده روز بین ورود آیت الله خمینی به ایران در 1 فوریه سال 1979 (12 بهمن 1357) تا سقوط رژیم سلطنتی در روز 11 فوریه در جمهوری اسلامی برگزار می شود.

'خبر خوش فضایی'

روز یکشنبه خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان "خبر خوش هوافضا فردا اعلام می شود" گفت که وزیر دفاع پیشتر گفته بود که این خبر با بخش دفاعی کشور نیز مرتبط است اما در این زمینه توضیح دیگری در دست نیست.

آرم شرکت آویا اکسپورت روسیه
معلوم نیست آیا ماهواره امید با قرارداد ماهواره زهره با شرکت آویا اکسپورت روسیه ارتباطی دارد

در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، اخبار دیگری هم از جمله راه اندازی تجهیزات غنی سازی اورانیوم به عنوان "خبر خوش" به اطلاع مردم ایران رسیده بود.

موضوع ساخت و پرتاپ ماهواره زهره در سال 1977 (1356) در دستور کار دولت ايران قرار گرفت ولی اجرای آن بعد از انقلاب ۱۹۷۹ متوقف شد.

در دهه 1990، مجددا موضوع ساخت ماهواره مطرح شد و سرانجام، در اوایل سال 2003 از قول معاون فن آوری وزارت علوم اعلام شد که ماهواره ای به نام مصباح به دست کارشناسان ایرانی ساخته و تا دو سال دیگر به فضا پرتاب خواهد شد.

خبر دستاورد جدید هوافضای جمهوری اسلامی ممکن است باعث نگرانی برخی کشورها به خصوص اسرائیل در این مورد شود که احتمال دارد ایران در صدد بهره برداری نظامی از توانایی موشکی خودد برآید

در سال 2005 نیز گزارش شد که وزارت ارتباطات و فن آوری قراردادی را با یک شرکت روسی به نام آویا اکسپورت برای ساخت و پرتاب ماهواره ای به نام زهره امضا کرده است.

این قرارداد پس از سه سال مذاکره با این شرکت به امضا رسید و گفته شد که این ماهواره تا دو یا سه سال دیگر به فضا پرتاب خواهد شد.

امضای این قرارداد بحث هایی را درباره اقتصادی بودن پرتاب ماهواره ای با ظرفیت بالا درمیان کارشناسان در پی آورد و همچنین برخی نمایندگان مجلس ششم نسبت به توانایی فنی شرکت روسی طرف قرارداد ابراز تردید کردند.

در خبرهای مربوط به بازدید آقای احمدی نژاد از تاسیسات هوافضایی جمهوری اسلامی آمده است که ماهواره امید و ماهواره بر سفیر توسط کارشناسان ایرانی طراحی شده و ساخته خواهد شد.

در نتیجه، معلوم نیست که آیا این طرح با قرارداد ساخت و پرتاب ماهواره زهره توسط شرکت روسی ارتباط دارد یا اینکه آن قرارداد به طور جداگانه و در موازات فعالیت کارشناسان ایرانی ادامه یافته است.

خبرگزاری های غربی در گزارش خبر بازدید آقای احمدی نژاد از تاسیسات فضایی ایران، گفته اند که جمهوری اسلامی پیش از این گهگاه آزمایش موفقیت آمیز انواع موشک های نظامی دوربرد را اعلام داشته بی آنکه جزییات کاملی در این مورد انتشار داده باشد.

این خبرگزاری ها اظهار نظر کرده اند که خبر دستاورد جدید هوافضای جمهوری اسلامی ممکن است باعث نگرانی برخی کشورها به خصوص اسرائیل در این مورد شود که احتمال دارد ایران در صدد بهره برداری نظامی از توانایی موشکی خود برآید.

واکنش آمریکا

کاخ سفید روز دوشنبه نسبت به پرتاب کاوشگر فضایی ایران ابراز تاسف کرد.

دینا پرینو سخنگوی کاخ سفید گفت این اقدام ایران تنها به انزوای بیش از پیش این کشور منجر خواهد شد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت این نوع فناوریها مشابه فناوری هایی است که ایران برای موشک های بالستیک دوربرد خود نیاز دارد.

وی گفت شورای امنیت نسبت به توسعه موشک های بالستیک دوربرد و میانبرد ایران عمیقا ابراز تاسف کرده است.

شان مک کورمک افزود این نگرانی ها مرتبط با فعالیت های ایران در زمینه غنی سازی اورانیم است که می تواند در تولید سلاح اتمی بکار گرفته شود.

ایران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد و همواره اعلام کرده بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است.

 
 
موشک ویدیو
پرتاب نخستین ماهواره ساخت ایران
 
 
کاوشگر ایرانی نظرات شما
پرتاب نخستین کاوشگر ایرانی به فضا
 
 
مطالب مرتبط
ايران به باشگاه ماهواره داران پيوست
27 اکتبر، 2005 | اقتصاد و بازرگانی
قرارداد ساخت ماهواره زهره امضا شد
31 ژانويه، 2005 | اقتصاد و بازرگانی
تغيير در برنامه ساخت ماهواره زهره
گرينويچ 29/07/2003 | اقتصاد و بازرگانی
زهره در پرده ابهام
گرينويچ 10/06/2003 | اقتصاد و بازرگانی
مجوز ساخت ماهواره مصباح صادر شد
گرينويچ 01/02/2003 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران