BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:11 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2008 - 19 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
موضعگیری انتخاباتی فرمانده سپاه پاسداران
 
سرلشگر جعفری
هیچیک از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران تاکنون بصراحت سرلشگر جعفری مستقیماً به حمایت از جریان خاصی در انتخابات نپرداخته بودند
فرمانده کل سپاه پاسداران ایران آشکارا به حمایت از جریان سیاسی موسوم به اصولگرا پرداخته و حمایت از این جریان را ضرورتی قطعی و اجتناب ‌ناپذیر و تکلیفی الهی خوانده است.

به نظر می رسد این نخستین بار باشد که مهمترین مقام نظامی ایران این چنین آشکارا به جبهه گیریهای جناحی در صحنه سیاسی ایران پیوسته باشد.

اظهارات سرلشگر محمدعلی جعفری در جمع مسئولان بسیج دانشجویی یکصد دانشگاه ایران ایراد شد که در همایشی با عنوان "دانشجو، انتخابات، مشارکت حداکثری و اتحاد ملی" در دانشگاه تربیت معلم در تهران گردآمده بودند.

سرلشگر جعفری در این همایش به بسیجیان که بخشی از نفرات تحت امر او در سپاه پاسداران به شمار می روند رهنمودهایی در مورد نحوه فعالیتشان در قبال انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی داد و گفت: "امروز مرزبندیهای سیاسی گذشته به هم ریخته است؛ به گونه ‌ای که در هر مقطع از انتخابات شاهد تغییر و تحولات عمده‌ ای در کشور هستیم، زمانی صحبت از چپ و راست، زمانی دیگر صحبت از جبهه ارزشی و غیرارزشی بوده و امروز می‌ بینیم این تقسیمبندی، تقسیمبندی کاملتری و به جریانی به نام جریان اصولگرایی رسیده است که به نوعی می ‌توان گفت انقلابی در انقلاب، توسط مردم و بسیجیها بود".

جریان اصولگرا که فرمانده سپاه از آن با عنوان انقلاب مردم و بسیجیها یادکرده در واقع عنوانی است که محافظه کاران و مخالفان جریان سیاسی اصلاح در ایران از اواخر دوره ریاست جمهوری محمدخاتمی برخود گذاشتند و در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری نیز به موفقیت دست یافتند.

سرلشگر جعفری نیز در سخنانش با اشاره به اینکه جریان اصولگرا اکنون دو قوه از سه قوه کشور، یعنی قوه مجریه و قوه مقننه را در کنترل خود دارد گفت: "البته قوه قضائیه حسابش جداست و ان‌ شاء الله همین اصولگرایی را دنبال کند ... اگر بسیج می ‌خواهد در این رابطه کاری کند، ابتدا باید از این جریان مراقبت و در حفظ ، توسعه و پیشرفت آن و برطرف کردن نقاط ضعفش تلاش کند".

وی از بسیجیان خواست برای حفظ وحدت بین اصولگرایان تلاش کنند و در مورد نحوه برخورد با اصلاح طلبان نیز به آنان این گونه توصیه کرد: "جریانی که مقابل جریان اصولگرایی قرار دارد اکنون برای شما خیلی شفافتر از گذشته است اما این موضوع برای اقشار دیگر به این روشنی نیست، از این رو امیدواریم خداوند متعال کمک کند که به وظیفه انقلابی و بسیجی خود عمل کنیم".

 جریانی که مقابل جریان اصولگرایی قرار دارد اکنون برای شما خیلی شفافتر از گذشته است اما این موضوع برای اقشار دیگر به این روشنی نیست
 
سرلشگر جعفری

قوانین ایران نظامیان را از دخالت در انتخابات و امورسیاسی منع کرده اما از آنجا که اصل 150 قانون اساسی جمهوری اسلامی سپاه را نگهبان انقلاب و ارزشهای آن دانسته، گاه فرماندهان سپاه به موضعگیریهایی در سیاست داخلی ایران می پردازند.

با این حال هیچیک از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران تاکنون بصراحت سرلشگر جعفری مستقیماً به حمایت از جریان خاصی در انتخابات نپرداخته بودند.

سرلشگر جعفری از جمله شماری از فرماندهان سپاه پاسداران بود که در جریان تظاهرات دانشجویی تابستان 1378 نامه شدیداللحنی به محمدخاتمی رئیس جمهور وقت نوشتند و هشدار دادند که اگر نا آرامی ادامه یابد، سپاه پاسداران مداخله خواهد کرد.

اعلام حمایت فرمانده کل سپاه از اصولگرایان در شرایطی صورت می گیرد که نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات در هیئتهای اجرائی و نظارت بر انتخابات، رقیبان اصلاح طلب این جناح را به میزان گسترده ای از صحنه رقابتها خارج ساخته است.

با رد صلاحیت اغلب داوطلبان اصلاح طلب، اصولگرایان در مقابل اصلاح طلبان در موقعیت برتری در رقابتهای انتخاباتی قرارگرفته اند، هرچند خود اصولگرایان نیز بر سر حمایت از دولت محمود احمدی نژاد دچار دودستگی اند.

تغییر محتوای دروس علوم انسانی

فرمانده سپاه پاسداران در بخش دیگری از سخنانش در جمع مسئولان بسیج دانشجویی خواستار تغییر محتوای دروس علوم انسانی در دانشگاهها شد و گفت: "در علوم انسانی باید مبانی اسلامی و متناسب با فرهنگ بومی ایران تدریس شود، این محتوایی است که امروز در علوم انسانی در دانشگا‌ههای کشور وجود ندارد، از این رو وظیفه شماست که در این راستا گامهای مؤثری بردارید و این نیاز انقلاب را برطرف کنید".

وی ادامه داد: "در سال ۵۸ هنگامی که دانشگاه تهران بسته شد، هدف ما از بستن دانشگاه همین بحث علوم انسانی بود اما متأسفانه از آن موقع تا کنون کار اندکی در این رابطه انجام شده است، البته در چند سال اخیر وزارت علوم نیز به دنبال این بحث هست و وزیر نیز تأکیدات بسیاری در این رابطه انجام داده است اما تغییر محتوای دروس زمانبر است ولی هیچگاه نباید فراموش شود که یکی از مشکلات اصلی است".

 
 
نشان روزنامه اعتماد ملی انتخابات مجلس
مرزبندی بی حاصل با 'اصلاح طلبان تندرو'؟
 
 
جورج بوش بوش و اصلاح طلبان
میزانی برای مرزبندی انتخاباتی
 
 
نشان ستاد انتخابات انتخابات مجلس
اطلاعاتی درباره داوطلبان نمایندگی
 
 
انتخابات مجلس هشتم
چهره های شاخص داوطلب نمایندگی
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران