BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:40 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2008 - 20 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
لاریجانی در قم؛ انشعاب در اصولگرایان
 

 
 
علی لاریجانی
آقای لاریجانی، داماد آیت الله مطهری، بعد از دیدار با مراجع و علمای قم اعلام کرد از این شهر کاندیدا خواهد شد
علی لاریجانی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران، اعلام کرد در انتخابات مجلس هشتم که حدود پنج هفته دیگر برگزار می شود، از حوزه انتخابیه قم کاندیدای حضور در مجلس خواهد شد.

آقای لاریجانی جمعه شب و پس از دیدار با تعدادی از مراجع و علمای مذهبی در قم در گفتگو با خبرگزاری ایرنا این خبر را اعلام کرد.

آقای لاریجانی در هنگم ثبت نام برای نمایندگی مجلس نیز اعلام کرده بود که به دعوت و درخواست مراجع و علمای قم کاندیدا شده و هنوز تصمیم نگرفته از تهران کاندیدا شود یا قم و تصمیمش را در آینده خواهد گرفت.

به نظر می رسد یکی از دلایل تصمیم آقای لاریجانی به کاندیدا شدن از قم، اختلاف نظرهایی باشد که در روزهای اخیر بر سر نفر اول فهرست اصولگرایان در تهران به وجود آمده است.

در روزهای اخیر گفته می شد که گروه موسوم به 5+6، که در ماه های اخیر محوریت فعالیت های انتخاباتی اصول گرایان را برعهده داشته، بر سر انتخاب سرلیست اصولگرایان به مشکل برخورده است و به نظر می رسید وجود غلامعلی حدادعادل، رئیس فعلی مجلس، و علی لاریجانی در فهرست اصولگرایان دلیل اصلی این مشکل باشد.

به این ترتیب و با رفتن آقای لاریجانی از تهران قاعدتا باید این مشکل حل شده باشد.

اما با این حال در هفته های اخیر اخبار زیادی درباره احتمال انشعاب در اصولگرایان و انتشار فهرستی غیر از فهرست گروه 5+6 (جبهه متحد اصولگرایی) در رسانه های ایران منتشر شده است.

جبهه واقعا متحد؟

جبهه متحد اصولگرایی از چند ماه پیش کار خود را برای تدوین فهرست نیروهای اصولگرا برای انتخابات مجلس ایران آغاز کرد و بعد از چند بار تغییر ترکیب این شورا، تقریبا همه نیروهای شاخص اصولگرا اعلام کردند به تصمیمات این شورا تن خواهند داد.

اما به تدریج و با نزدیک شدن زمان تعیین فهرست نهایی، نشانه هایی از اختلاف بین چهره های شاخص اصولگرا بروز کرد.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران ایران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نخستین افرادی بودند که زمزمه تن ندادن به تصمیمات جبهه متحد در صورت فراگیر نبودن آن را مطرح کردند.

 محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران ایران، نخستین افرادی بودند که زمزمه تن ندادن به تصمیمات جبهه متحد در صورت فراگیر نبودن آن را مطرح کردند.
 

رسانه های نزدیک به این دو شخصیت و نیز احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس هفتم و رئیس مرکز پژوهش های مجلس، از مدتی پیش، از غالب شدن نظر طرفدارن محمود احمدی نژاد در گروه 5+6 و "نارضایتی" برخی گروه های اصولگرا از این روند خبر می دادند.

اعتراض ها آن چنان بالا گرفت که محمدرضا مهدوی کنی، روحانی سالخورده و بانفوذ راستگرا، تصمیم گرفت وارد عمل شود و از واگرایی هر چه بیشتر نیروهای اصولگرا جلوگیری کند.

او در جلسه ای که در دفترش برگزار شد همه چهره های شاخص اصولگرا را دعوت کرد و از اتحاد اصولگرایان در انتخابات آتی خبر داد.

مباحثات آن جلسه هیچ گاه رسما انتشار نیافت، اما هر چه بود تا مدتی بعد اعتراض ها کمرنگ تر شد.

اما به نظر می رسد بخشی از کم شدن اختلافات به دلیل احترام به آقای کنی بوده و مشکلات چند ماهه و شاید چند ساله اصولگرایان، در آن جلسه چند ساعته حل نشده است.

نهضت ثبت نام

با فرا رسیدن زمان ثبت نام، مشخص شد که ائتلاف اصولگرایان به سادگی میسر نخواهد بود.

پیش از آن گفته می شد در تهران فقط کسانی که قرار باشد در لست نهایی قرار بگیرند ثبت نام خواهند کرد و تعداد کمی نیز به عنوان نیروی ذخیره ثبت نام می کنند.

اما آنچه در عمل اتفاق افتاد این نبود. فقط از حوزه انتخابیه تهران به اندازه دو لیست کامل از نیروهای اصولگرا در انتخابات ثبت نام کردند تا ائتلاف یکپارچه اصولگرایان بیش از پیش در معرض تردید قرار بگیرد.

البته گروه 5+6 در همان زمان اعلام کرد هر کس در لیست نهایی ائتلاف نباشد، از کاندیداتوری انصراف خواهد داد و اصولگرایان تنها با یک لیست اصلی در انتخابات شرکت خواهند کرد.

اما بعد از ثبت نام یک عامل دیگر نیز وارد بازی پیچیده اصولگرایان شد: علی لاریجانی.

علی لاریجانی داماد آیت الله مطهری، از بلندپایه ترین رهبران روحانی انقلاب ایران و از نزدیک ترین شاگردان آیت الله خمینی، است که گفته می شود روابط نزدیکی با آیت الله خامنه ای رهبر ایران نیز دارد.

او در سال 1371 و بعد از استعفای سید محمد خاتمی از وزارت ارشاد، جانشین او شد و بعد از مدتی با حکم آیت الله خامنه ای به ریاست صدا و سیما رسید و ده سال در این سمت ماند.

آقای لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 کاندیدا شد و از سوی مجمعی که برای انتخاب یک نامزد اصولگرا از میان کاندیداهای موجود انتخاب شده بود، به عنوان نامزد نهایی اصولگرایان معرفی شد.

اما در آن انتخابات نیز بقیه کاندیداهای اصولگرا به نظر شورای هماهنگی اصولگرایان گردن ننهادند و در نهایت چهار کاندیدای اصولگرا، احمدی نژاد، لاریجانی، رضایی و قالیباف، در انتخابات حاضر شدند. انتخاباتی که با پیروزی محمود احمدی نژاد، کاندیدایی که اول از همه خروج خود را از شورای هماهنگی اعلام کرده بود، همراه شد.

علی لاریجانی
علی لاریجانی یکی از طبیعی ترین گزینه ها برای ریاست مجلس آینده است. اما باید دید آیا حامیان محمود احمدی نژاد راضی به این مسئله خواهند شد

لاریجانی بعد از انتخابات، به سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برگزیده شد. این مقام یکی از مهمترین مقام ها در ساختار جمهوری اسلامی است که در آن مقطع اهمیت بیشتری نیز داشت. چون دبیر شورای عالی امنیت ملی در واقع مسئولیت مذاکره با کشورهای دیگر بر سر برنامه هسته ای ایران را نیز برعهده داشت.

در همان زمان گفته می شد آقای احمدی نژاد بر خلاف نظر شخصی خود و با نظر آیت الله خامنه ای، آقای لاریجانی را به این سمت گمارده است. وقتی دو سال بعد آقای لاریجانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی استعفا داد و دلیل استعفایش را اختلاف نظر با رئیس جمهور عنوان کرد، مشخص شد که آن گفته ها چندان بی پایه نبوده است.

ثبت نام آقای لاریجانی برای انتخابات مجلس، موضع اصولگرایان مخالف دولت را قوی تر کرد. آقای لاریجانی از ابتدا در مصاحبه هایش مشخص کرد که روند فعلی گروه 5+6 را نمی پسندد و خواستار تغییر ترکیب فهرست است.

جلسه او با محمدباقر قالیباف و محسن رضایی که ساعت 6 صبح یک روز زمستانی برگزار شد، اتفاقی بود که از جدی شدن انشعاب در اصولگرایان حکایت داشت.

البته جزئیات آن جلسه منتشر نشد و آقای لاریجانی صرفا به گفتن این نکته بسنده کرد که در این جلسه درباره انتخابات و معیارهای اصولگرایی بحث شده است.

اما بعد از آن هر روز در رسانه های نزدیک به آقای رضایی و آقای قالیباف و نیز آقای توکلی (وب سایت هایی مثل تابناک، فردا و الف) خبرهایی از احتمال انتشار لیست جداگانه ای از سوی "مثلث اصولگرایی" (لاریجانی، رضایی، قالیباف) مطرح می شود.

فهرستی که تفاوت های عمده ای با فهرست های منتشر شده و منتسب به گروه 5+6 دارد. مشخص ترین تفاوت این فهرست ها حضور نداشتن حامیان دولت (مشهور به رایحه خوش خدمت) در این فهرست است.

البته به نظر می رسد رفتن آقای لاریجانی به قم و کاندیدا شدن از این شهر دلیل دیگری هم داشته باشد. اگر آقای لاریجانی در تهران می ماند، قاعدتا سرلیست فهرستی می شدکه منتسب به او و آقایان رضایی و قالیباف است و از لیست گروه 5+6 بیرون می ماند که این می توانست نکته ای منفی برای برنامه های آینده او باشد.

البته خود آقای لاریجانی در مورد برنامه های آینده اش چیزی نگفته است، اما طبیعی است که او یکی از اصلی ترین کاندیداهای ریاست مجلس هشتم باشد. ائتلاف فراگیر اصولگرایان (گروهی که بیشتر از همه گروه های دیگر به "مثلث اصولگرایی" نزدیک است) نیز روز جمعه اعلام کرد آقای لاریجانی از هر شهری که کاندیدا شود نامزد این گروه برای ریاست مجلس آینده است.

به این ترتیب آقای لاریجانی کاندیدای تمام گروه های اصولگرا از شهر قم خواهد بود و این مسئله موضع او را برای کسب ریاست مجلس آینده بالا خواهد برد. اما باید دید آنهایی که او را تشویق، یا شاید مجبور، به کاندیدا شدن از قم کردند، اجازه خواهند داد به ریاست مجلس برسد یا نه.

 
 
لاریجانی استعفا یا برکناری؟
پایان کار علی لاریجانی و ابهام در مورد علل آن
 
 
علی لاریجانی کنار رفتن لاریجانی
تحول مهم یا تغییری عادی؟
 
 
انتخابات مجلس هشتم
چهره های شاخص داوطلب نمایندگی
 
 
نشان روزنامه اعتماد ملی انتخابات مجلس
مرزبندی بی حاصل با 'اصلاح طلبان تندرو'؟
 
 
نامزدان محافظه کاران مازاد نامزد
محافظه کاران ایران و معضل انتخاب نامزد واحد
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران