BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:12 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2008 - 03 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
انتشار پیش نویس سند تحریم ایران
 
شورای امنیت - عکس آرشیوی
پیش نویس قطعنامه ابتدا ماه ژانویه مورد بررسی کلیه 15 عضو شورا قرار گرفته بود
قدرت های عمده اروپایی روز پنجشنبه مجموعه اصلاح شده پیش نویس قطعنامه تحریم های تازه علیه ایران را تسلیم شورای امنیت سازمان ملل کرده و اظهار امیدواری کرده اند که هفته آینده به رای گذاشته شود.

هدف این قطعنامه تعلیق غنی سازی اورانیوم در ایران است که بسته به شدت و گستردگی آن می تواند سوخت مورد نیاز نیروگاه های هسته ای یا ماده لازم برای ساخت سلاح اتمی را فراهم کند.

رئیس جمهور ایران در تازه ترین موضع گیری در این زمینه بار دیگر گفته است ایران اعتنایی به این "فشارها" نخواهد کرد.

جان سائرز، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، که همراه آلمان و فرانسه از تنظیم کنندگان این پیش نویس است به خبرنگاران گفت که متن سند منعکس کننده اظهارات برخی از 10 عضو غیردائم شورای امنیت است.

پیش نویس قطعنامه روز 29 ژانویه مورد بررسی کلیه 15 عضو شورا قرار گرفته بود.

ژان موریس ریپرت سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت که هدف این پیش نویس "تلاش برای تضمین تصویب قطعنامه در صورت امکان در هفته آینده و به اتفاق آراست."

جان سائرز گفت که پیش نویس تازه بر دو رشته تحریم های قبلی که در ماه های مارس و دسامبر 2006 به خاطر خودداری ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم تصویب شده بود می افزاید.

ایران اتهام تلاش برای استفاده از این فرآیند جهت دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی را رد می کند و می گوید آن را برای مصارفی همچون تولید برق و تحقیقات پزشکی می خواهد.

تنظیم کنندگان پیش نویس تازه ابراز اطمینان کرده اند که آرای کافی برای تصویب آن در میان اعضای غیردائم را دارند.

تنظیم کنندگان پیش نویس تازه ابراز اطمینان کرده اند که آرای کافی برای تصویب آن در میان اعضای غیردائم دارند

عناصر اصلی این پیش نویس ماه گذشته مورد توافق وزرای خارجه پنج عضو دائمی شورا - آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین - و آلمان قرار گرفته بود.

این سند خواستار ممنوعیت کامل سفرهای بین المللی دست اندرکاران برنامه اتمی ایران می شود.

این درحالی است که قطعنامه قبلی شورا تنها خواستار اعمال هوشیاری در مورد سفر این دسته از مقام های ایرانی می شد.

پیش نویس تازه همچنین حلقه مبادلات تجاری با ایران را تنگ تر می کند. این سند از کشورها می خواهد "در وارد شدن به تعهدات تازه با حمایت مالی دولتی برای تجارت با ایران، از جمله اعطای اعتبار، ضمانت یا بیمه صادرات به شهروندان خود در چنین معاملاتی هوشیاری به خرج دهند."

سند همچنین از کشورها می خواهد در مورد همکاری موسسات مالی در خاک خود با بانک های مستقر در ایران، به خصوص بانک ملی و صادرات و شعب آنها در خارج، دقت کنند.

سفرای چند عضو غیردائم شورا از جمله آفریقای جنوبی، لیبی و اندونزی گفته اند پیش از به رای گذاشتن پیش نویس می خواهند منتظر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های اتمی ایران شوند.

این گزارش قرار است روز جمعه منتشر شود و انتظار می رود در فاصله سوم تا هفتم مارس در نشست شورای حکام آژانس اتمی سازمان ملل به بحث گذاشته شود.

'عناصر سست داخلی'
 دشمنان تصور می كنند كه با كمک برخی عناصر سست داخلی می‌توانند ملت ايران را مجبور به عقب نشينی كنند و صفوف متحد ملت ايران را از هم بپاشند
 
محمود احمدی نژاد

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، در سفری به استان هرمزگان در این زمینه گفته است: "دشمنان تصور می كنند كه با كمک برخی عناصر سست داخلی می‌توانند ملت ايران را مجبور به عقب نشينی كنند و صفوف متحد ملت ايران را از هم بپاشند."

وی که منتقدان داخلی مواضع خود در زمینه برنامه اتمی را نشانه رفته بود افزود: "دشمنان ملت ايران يک روز با فريب و تهديد، عده‌ ای را وادار كردند كه به جای پيگيری حقوق ملت به فکر باج دادن و عقب نشينی بيفتند."

وی همچنین گفت: "امروز كه آژانس بين‌المللی اتمی در گزارش‌های مكرر خود حقانيت ملت ايران را ثابت كرده به نفع شما است كه ماجرا را ختم كنيد."

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در یک گزارش اخیر خود گفته است که ایران به بخش اعظم مسائل ابهام آور گذشته در مورد برنامه اتمی اش پاسخ داده است با این حال وی تاکید کرده است که به علت محدود شدن همکاری ایران با بازرسان آژانس، همچنان سوالاتی در مورد فعالیت های کنونی ایران باقی است.

مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی چند هفته پیش در واکنش به تنظیم پیش نویس قطعنامه تازه گفتند تصویب آن "دارای عواقب جدی" خواهد بود اما در مورد آن توضیح بیشتری ندادند.

ایران قبلا در واکنش به قطعنامه های شورای امنیت، اجرای پروتکل الحاقی به "ان پی تی" (پیمان منع اشاعه) را متوقف کرده است که به گفته مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تحقیق درباره ماهیت واقعی برنامه اتمی ایران اثر منفی گذاشته است.

 
 
. دیدگاه رسانه ای
سرمقالات روزنامه های آمریکا درباره ایران
 
 
تاسیسات اتمی ایران ارزیابی اطلاعاتی
تردیدهای تازه عامل گزارش جدید ایران
 
 
نطنز گزارش هسته‌ای ایران
تغییر دیدگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران
 
 
جان بولتون سفیر جنجالی
گفتگو با بولتون درباره ایران و کتاب جدیدش
 
 
جلیلی گزارش هسته ای ایران
واکنش ایران به گزارش آژانس اتمی
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران