BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:54 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2008 - 03 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نشستی برای طرح دیدگاه ها در مورد وضع حقوق بشر ایران
 
U.S. Commission on International Religious Freedom
کمیسیون آزادی های دینی بین المللی وابسته به دولت آمریکا نشستی برای بررسی اوضاع آزادی دین و مذهب در ایران برگزار کرده است.

این جلسه روز پنچ شنبه (21 فوریه) در یکی از ساختمان های کنگره آمریکا در مرکز شهر واشنگتن دی سی، پایتخت این کشور، برگزار شد.

جفری فِلتمن، سفیر سابق آمریکا در لبنان که هم اکنون مسئول بخش خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکاست، بلند پایه ترین مقام آمریکایی بود که برای ارائه نظر خود درباره حقوق بشر در ایران در این جلسه حاضر شد.

وی تأکید کرد که از زمان به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، وضعیت حقوق بشر در این کشور وخیم تر شده است.

جمهوری اسلامی ایران معمولا اتهام نقض حقوق بشر یا عدم رعایت حقوق اقلیت های مذهبی را دارای انگیزه سیاسی می خواند.

اما مایکل کروماتی، رئیس کمیسیون آزادی های دینی بین المللی آمریکا، هم در این نشست هشدار داد که مناقشه هسته ای ایران افکار عمومی را از وضعیت به گفته وی نابسامان حقوق بشر و آزادی دین در ایران منحرف کرده است.

وی با اشاره به نفی هولوکاست، کشتار یهودیان در زمان جنگ جهانی دوم از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، گفت که در دوران ریاست جمهوری وی، وضعیت حقوق بشر در ایران به ویژه برای اقلیت های مذهبی از جمله بهایی ها، دراویش، مسیحیان و حتی دیگر مسلمانان دگر اندیش و اصلاح طلب بدتر شده است.

بودجه ترویج دموکراسی

یکی از مسائلی که به دفعات در جلسه کمیسیون آزادی های دینی بین المللی مطرح شد این بود که آیا تخصیص بودجه ۷۵ میلیون دلاری آمریکا واقعا به ترویج آزادی و دموکراسی در ایران کمکی می کند؟

آینده ایران
 بررسی آتیه ایران باید با این حقیقت تاسف آور شروع شود: جمهوری اسلامی در آینده تا مدت های مدید پابرجا باقی خواهد ماند
 
سوزان ملونی مقام سابق وزارت خارجه آمریکا

بسیاری از اعضای جامعه مدنی ایران بارها با این تصمیم دولت آمریکا مخالفت کرده اند.

اما جفری فِلتمن گفت که این طرح در کل یک پروژه بلند مدت است که به گفته وی اثرات مثبتی دارد.

باربارا اسلاوین، خبرنگار روزنامه "یو اس ای تودی" که اخیرا درباره ایران کتابی هم منتشر کرده است، یکی از کارشناسانی بود که در جلسه کمیسیون آزادی های دینی بین المللی شرکت کرد.

او سیاست های دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، را تا حدی مسئول برخورد شدید دولت محمود احمدی نژاد با اعضای جامعه مدنی دانست.

به گفته وی: "سخنان جورج بوش در سال ۲۰۰۵ که از آزادی مردم ایران حمایت خواهد کرد و بودجه برای ترویج دموکراسی در ایران تخصیص داده نتیجه معکوس داشته است. این کارها به دولت ایران بهانه دیگری برای سرکوب جامعه مدنی را داده است."

اما رویا برومند، از بنیانگذاران بنیاد برومند برای ترویج حقوق بشر و دموکراسی در ایران، این نظر را رد می کند.

او می گوید که در سی سال گذشته نقض حقوق بشر در ایران جریان داشته و نمی شود فقط این موضوع را به دولت محمود احمدی نژاد نسبت داد.

با این همه، سوزان ملونی، از مقام های سابق وزارت امور خارجه آمریکا، هم که در جلسه روز پنچ شنبه حاضر بود، مانند باربارا اسلاوین بیشتر بر موضوع گفتگو با ایران تأکید کرد.

او گفت: "بررسی آتیه ایران باید با این حقیقت تاسف آور شروع شود: جمهوری اسلامی در آینده تا مدت های مدید پابرجا باقی خواهد ماند."

دادگاه بین المللی

دیگر اعضای حاضر در جلسه کمیسیون آزادی های دینی بین المللی مانند خانم ملونی و خانم اسلاوین از وارد شدن به بحث توصیه سیاست خارجی به دولت آمریکا خودداری کردند.

دموکرات و جمهوری خواه
 در حالی که خیلی از جمهوریخواه ها در آمریکا به دنبال یک راه حل نظامی در قبال ایران هستند، بیشتر دموکرات ها می خواهند با دولت ایران معامله استراتژیکی داشته باشند. هیچ کدام از این گروه ها حرف حقوق بشر مردم ایران را نمی زنند. در هر دو صورت، این مردم ایرانند که در نهایت بازنده خواهند بود
 
پیام اخوان

یکی از این افراد پیام اخوان، استاد حقوق بین الملل در دانشگاه مک گیل کانادا است. وی همچنین یکی از بنیانگذاران مرکز اسناد حقوق بشر ایران است.

او که در گذشته در تیم دادستان رسیدگی به اتهام های جنایت های جنگی یوگسلاوی سابق فعالیت داشت، خواستار تشکیل یک نهاد بین المللی برای رسیدگی به اتهام های نقض حقوق بشر توسط مقام های ارشد دولت ایران است.

به عقیده پیام اخوان، مقام های ارشد دولت ایران به شدت از تشکیل چنین نهادی بیم دارند.

پیام اخوان همچنین در جلسه برگزار شده در کنگره آمریکا منافع بلند مدت مردم ایران را فرای بحث های سیاسی جاری درباره برقراری رابطه دیپلماتیک بین آمریکا و ایران دانست.

وی گفت: "در حالی که خیلی از جمهوریخواه ها در آمریکا به دنبال یک راه حل نظامی در قبال ایران هستند، بیشتر دموکرات ها می خواهند با دولت ایران معامله استراتژیکی داشته باشند. هیچ کدام از این گروه ها حرف حقوق بشر مردم ایران را نمی زنند. در هر دو صورت، این مردم ایرانند که در نهایت بازنده خواهند بود."

 
 
نشان دیده بان حقوق بشر 'ادامه وخامت'
ایران در گزارش سالیانه دیده بان حقوق بشر
 
 
محمود احمدی نژاد نقض حقوق بشر
دولت احمدی‌نژاد و مجلس هفتم در معرض فشار
 
 
نشان دیده بان حقوق بشر حقوق بشر
"ایران - قوانین مبهم و سرکوب مخالفان"
 
 
محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران آرشیو بریتانیا - 1977
کارنامه جنجالی حقوق بشری شاه ایران
 
 
اعدام در ایران اعدام
نظر مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی
 
 
مطالب مرتبط
چهارراه ادیان در تهران
07 ژوئيه، 2007 | ايران
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران