BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:34 گرينويچ - پنج شنبه 27 مارس 2008 - 08 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
اعتراض حزب اعتمادملی به خاتمی
 

 
 
کروبی و خاتمی
رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتمادملی با ارسال نامه ای به محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران نسبت به آنچه "مصادره و محاصره" آقای خاتمی توسط "چندین تن" خوانده هشدار داده است.

آقای منتجب نیا همچنین محمد خاتمی را متهم به فروختن "یاران واقعی امام و دوستان دیرین و ریشه دار خود" کرده و از او خواسته است همراه با "برادران عزیز، لایق و مخلص خود چون [مهدی]کروبی [دبیرکل حزب اعتمادملی]"، افراد و تشکلهای سیاسی را برای پیشگیری از خطرات و آفات تقویت کند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در این نامه که تاریخ دوم فروردین را در انتهای خود دارد، یادآور شده که چند روز پیش از آن، نامه ای چهار صفحه ای را به طور خصوصی به محمد خاتمی که اینک ریاست مجمع روحانیون مبارز را بر عهده دارد، ارسال کرده است.

با اینکه درباره محتوی نامه خصوصی چیزی منتشر نشده اما احتمالاً آن را باید نسخه مفصلتر متنی دانست که هم اکنون به طور علنی در اختیار افکار عمومی قرار گرفته و در آن از محمد خاتمی خواسته شده است تا حساب خود را از کسانی که به اختصار "آنان" نامیده شده اند، جدا کند.

اعتماد ملی در مقابل 'آنان'

تقسیم بندیهایی که از ماهها پیش در عرصه سیاسی ایران شکل گرفته، با ارائه فهرستهای نهایی نامزدهای مورد حمایت تشکلها و احزاب، احزاب حاضر در انتخابات مجلس هشتم، صورت روشنتری پیدا کرد و مقصود آقای منتجب نیا از "آنان" را می توان در فهرستی جستجو کرد که با عنوان ائتلاف اصلاح طلبان یا "یاران خاتمی" وارد میدان انتخابات شد.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب مشارکت ایران اسلامی را احتمالاً باید از جمله گروههایی دانست که آقای خاتمی در نامه رسول منتجب نیا، از داشتن رابطه با آنان برحذر داشته شده است.

این دو تشکل سیاسی علیرغم ملاحظات بسیار، در نهایت برای حفظ هماهنگی با ائتلاف اصلاح طلبان، با عنوان یاران خاتمی در انتخابات حضور پیدا کردند.

رسول منتجب نیا در نامه اش، در مورد وجود نداشتن نام چند نفر از "دوستان مخلص" آقای خاتمی در فهرست "یاران خاتمی" گله کرده و یادآور شده که آقای خاتمی "بارها به اینجانب و سایر دوستان قول و وعده داده" که با همکاری افرادی "چون آقایان کروبی و موسوی خوئینی، خیل عظیم اصلاح طلبان را هدایت و جریان مردمی و خط امامی اصلاحات را مدیریت کرده و برای همیشه آن را تثبیت" کند.

نام رسول منتجب نیا در فهرست یاران خاتمی در تهران وجود نداشت.

مرزبندیهای جدید

رسول منتجب نیا
 منتجب نیا خاتمی را متهم به فروختن یاران واقعی امام و دوستان دیرین و ریشه دار خود کرده است
 

حزب اعتماد ملی و در رأس آن، مهدی کروبی البته پیش از این به انحای مختلف تلاش کرد حساب خود را از کسانی که آنان را اصلاح طلبان تندرو یا افراطی می نامد، جدا کند.

رسول منتجب نیا اخیراً در گفتگویی با سایت خبری سپهرنیوز، اعضای حزب اعتمادملی را اصلاح طلبهای "ریشه دار" و "خط امامیهای پرسابقه" دانسته و گفته: "جریان افراطی گری در اصلاحات، موج کوچکی است و اگر عقلای قوم مانند آقایان خاتمی و کروبی در میدان حضور فعال داشته باشند و صحنه گردان باشند، افراطیون هرگز مجال نخواهند یافت کاری کنند".

پیشتر مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی هم در تلاش برای جدا کردن حساب محمد خاتمی از برخی گروههای اصلاح طلب که این روزها خود را اصلاح طلبان پیشرو می نامند گفته بود با آقای خاتمی هیچ گونه اختلافی ندارد و تنها مشکلش با جمع قلیلی از اصلاح طلبان است که همواره در ایام حکومت اصلاحات، با ارزشها دست و پنجه نرم می کردند و روحانیون و مسئولان را نگران می ساختند.

رسول منتجب نیا در ادامه همین مسیر در نامه ای که به آقای خاتمی نوشته است او را بزرگتر از آن دانسته که در انحصار و محاصره چندین تن باشد و به گفته وی یاران واقعی امام و دوستان دیرین و ریشه دار خود را به آنان بفروشد و خود را هزینه آنها کند.

دور دوم انتخابات مجلس یا انتخابات ریاست جمهوری؟

انتشار چنین نامه ای در آستانه دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را می توان دارای چندین پیام دانست.

با توجه به ناکامی حزب اعتماد ملی در دور اول انتخابات، احتمالاً لایه های فوقانی این حزب به این تحلیل رسیده اند که در صورت پشتیبانی شخص محمد خاتمی از فهرست انتخاباتی این حزب، اقبال رای دهندگان به نامزدهای این حزب می توانست بیشتر باشد و به این ترتیب در تلاشند در دور دوم انتخابات، امضای آقای خاتمی را پای فهرست خود داشته باشند.

از طرف دیگر توجه به اینکه انتشار این نامه به احتمال زیاد پس از مذاکرات بسیار انجام گرفته، می توان این نتیجه را گرفت که اعتماد ملی در جلب حمایت آقای خاتمی ناکام مانده و با علنی کردن این نامه در صدد است مرزبندی خود با اصلاح طلبان را پررنگتر از گذشته کرده، به گونه ای با این طیف سیاسی و مهمترین حامی آنها، یعنی محمد خاتمی اتمام حجت کند.

به خاطر داشته باشیم که انتقادهای تند حزب اعتماد ملی از اصلاح طلبان در آستانه انتخابات، توانست خطر رد صلاحیت نامزدهای این حزب را تا حدودی تعدیل کند و بعید نیست که در ترسیم مرزبندی جدید هم، این حزب به مرحله دوم انتخابات و جلب همدلی برگزار کنندگان انتخابات چشم داشته باشد.

در همین حال بعضی ناظران سیاسی در ایران، این نامه را آغاز فشارها به محمد خاتمی برای جلب حمایت او از نامزد حزب اعتماد ملی در انتخابات ریاست جمهوری آینده دانسته اند.

اگر چه هنوز محمد خاتمی به طور رسمی علاقه ای به حضور در انتخابات ریاست جمهوری از خود نشان نداده اما در صورتی که رئیس جمهور پیشین ایران بخواهد بار دیگر وارد این میدان شود، پیش بینی می شود حضور او ضربه ای سنگین به آرای مهدی کروبی وارد کند که به احتمال زیاد نامزد حزب اعتماد ملی برای انتخابات ریاست جمهوری است.

مهدی کروبی، پیشتر از گروههای اصلاح طلب به خاطر عدم حمایت از او در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، به تندی انتقاد کرده بود.

 
 
کروبی و خاتمی صفحه ویژه انتخابات
اعتراض اعتمادملی به خاتمی
 
 
شرکت در انتخابات ویدیو
نتایج انتخابات ایران؛ چشم‌انداز اولیه
 
 
مقامات ایرانی ویدیو
اظهارات مقامات ایران درباره انتخابات
 
 
سربازان سپاه ویدیو
انتخابات ایران؛ نفوذ سپاه بیشتر می‌شود
 
 
تبلیغات انتخاباتی ویدیو
گزارش جان سیمپسون از انتخابات ایران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران