http://www.bbcpersian.com

09:47 گرينويچ - چهارشنبه 16 آوريل 2008 - 28 فروردین 1387

'مهمات جنگی' باعث انفجار شیراز بود

شورای امنیت کشور در ایران عامل انفجار در حسینیه ای در شهر شیراز را مهمات جنگی موجود در این محل اعلام کرده است.

دبیرخانه شورای امنیت کشور با صدور اطلاعیه ای در روز چهارشنبه، 16 آوریل (28 فروردین) اعلام داشت که مطالعات و بررسی های انجام شده نشان می دهد که عامل انفجار در حسینیه سید الشهدا در شهر شیراز وجود برخی از مهمات جنگی در این محل بوده است.

شامگاه شنبه، 12 آوریل (24 فروردین)، هنگام برگزاری مراسم هفتگی انجمن موسوم به کانون ره پویان وصال در این حسینیه انفجاری روی داد که دوازده کشته و بیش از دویست زخمی برجای گذاشت.

پس از وقوع این حادثه، برخی از افراد حاضر در محل گفتند که لحظاتی قبل از انفجار، شخصی را هنگام کار گذاشتن کیفی در نقطه ای از حسینیه مشاهده کرده بودند.

در بعضی از گزارش های اولیه در مورد این انفجار نیز به نقل از برخی منابع محلی احتمال بمب گذاری هنگام برگزاری مراسم ره پویان وصال مطرح شده بود.

اظهارات این افراد باعث انتشار شایعاتی در مورد دست داشتن عوامل مخالف داخلی یا خارجی در حادثه مرگبار حسینیه سید الشهدا شد.

شورای امنیت کشور در اطلاعیه خود، که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور انتشار یافته، در مورد علت این حادثه گفته است که "انفجار هرگونه بمب یا انتقال مواد انفجاری از بیرون توسط عوامل و عناصر معاند اعم از داخلی و خارجی در این حادثه منتفی است."

این اطلاعیه در عین حال می افزاید که هنوز جزییات وقوع این حادثه مشخص نیست و بررسی کارشناسی در این زمینه ادامه دارد و نتیجه نهایی پس از تکمیل تحقیقات اعلام خواهد شد.

خودداری از "گمانه زنی"

شورای امنیت کشور از رسانه های همگانی خواسته است که "از هرگونه گمانه زنی و یا اظهار نظر غیر کارشناسی در این رابطه خودداری نمایند."
زخمی انفجار شیراز
انفجار شیراز دوازده کشته و دهها زخمی برجای گذاشت

روز دوشنبه نیز معاون امنیتی - انتظامی وزارت کشور گفته بود که شواهدی در مورد دخالت عمدی در ماجرای انفجار در حسینه سیدالشهدا وجود ندارد.

با منتفی بودن بمب گذاری عمدی در این حسینیه، این احتمال قوت گرفته است که حادثه مرگبار روز جمعه گذشته ناشی از انفجار مهمات جنگی بوده که برای نمایشگاهی به یادبود جنگ ایران و عراق در این محل قرار داده شده بود.

ظاهرا در سال جاری نیز مانند چند سال گذشته، حسینه سید الشهدا محل برگزاری نمایشگاه یادمان شهدای جنگ بوده و شورای امنیت کشور نیز این نظر را مطرح کرد که ممکن است انفجار" برخی اقلام جنگی" این نمایشگاه باعث حادثه مرگبار روز جمعه شده باشد.

وظیفه شورای امنیت کشور، که ریاست آن را وزیر کشور بر عهده دارد، بررسی جریانات و پیش آمدهای مهم مربوط به امنیت داخلی و اتخاذ تصمیم برای مقابله با آنهاست.

پس از انفجار شیراز، وظیفه تحقیق در مورد این حادثه به شورا امنیت کشور محول شد که از جمله با شوراهای تامین استان ها در ارتباط است.