BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 23:40 گرينويچ - چهارشنبه 07 مه 2008 - 18 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
ابراز تأسف ایران و بریتانیا از حکم دادگاه درمورد مجاهدین خلق
 
کاروان مجاهدین خلق در لندن
ایران از مقامات قضائی بریتانیا خواست در مورد حکمی که در مورد مجاهدین خلق صادر کرده اند به افکار عمومی بریتانیا و جهان، بویژه ملت ایران پاسخ دهند
در پی صدور رأی دادگاه تجدیدنظر در لندن به خروج نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای تروریستی، دولت ایران این رأی را بشدت محکوم کرد و آن را حکمی سیاسی، فاقد پایه‌ های حقوقی و ناشی از برخورد دوگانه بریتانیا با مسئله تروریسم دانست .

محمدعلی حسینی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با اشاره به اینکه دولت بریتانیا، سازمان مجاهدین خلق را تروریست می داند از مقامات قضائی بریتانیا خواست در مورد حکمی که صادر کرده اند به افکار عمومی بریتانیا و جهان، بویژه ملت ایران پاسخ دهند.

وی بریتانیا را متهم کرد که با خروج نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای تروریستی، تنها به ترویج تروریسم و خشونتگرایی کمک می کند .

این در حالی است که وزیرکشور بریتانیا نیز از رأی دادگاه تجدیدنظر در مورد سازمان مجاهدین خلق ابراز تأسف و اعلام کرده است که با اتخاذ تصمیمهای سختگیرانه تر تلاش خواهد کرد این حکم، امنیت مردم بریتانیا را به خطر نیندازد.

رأی دادگاه تجدیدنظر بریتانیا در واقع رد اعتراض وزیرکشور بریتانیا به حکمی بود که سی ام نوامبر (نهم آذر) سال گذشته از سوی دادگاه ویژه ای در لندن صادر و در آن اعلام شده بود که دولت بریتانیا با اصرار در عدم حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای ممنوعه تروریستی، به عمد راه خطا را در پیش گرفته است.

این حکم به درخواست 35 عضو مجلسین عوام و اعیان بریتانیا صادر شده بود که چند سال است برای خارج ساختن نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای تروریستی در بریتانیا تلاش می کنند.

 وزیرکشور بریتانیا نیز از رأی دادگاه تجدیدنظر در مورد سازمان مجاهدین خلق ابراز تأسف و اعلام کرده است که با اتخاذ تصمیمهای سختگیرانه تر تلاش خواهد کرد این حکم، امنیت مردم بریتانیا را به خطر نیندازد
 

رأی دادگاه تجدیدنظر به این حکم قطعیت بخشیده و وزارت کشور بریتانیا را ملزم می کند نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروههای تروریستی خارج سازد.

سازمان مجاهدین این رأی را پیروزی خود قلمداد کرده و مریم رجوی، رهبر شاخه سیاسی این سازمان پس از اعلام رأی دادگاه تجدیدنظر در گفتگو با خبرگزاری رویتر خواهان عذرخواهی دولتهای غربی و بریتانیا برای تروریست قلمداد کردن مجاهدین خلق شد.

وزارت کشور بریتانیا بر اساس قانونی که در سال 2000 در این کشور به تصویب رسید، سازمان مجاهدین خلق را تروریست قلمداد کرد و کلیه فعالیتهای این سازمان در خاک بریتانیا را ممنوع ساخت.

اتحادیه اروپا و آمریکا نیز همین تصمیم را اتخاذ کردند.

گروهی از اعضای مجلسین عوام و اعیان بریتانیا طی این سالها دست کم سه بار به تصمیم وزارت کشور بریتانیا اعتراض کرده بودند اما وزارت کشور به درخواست آنان ترتیب اثر نداده بود تا اینکه سرانجام این اعتراضها در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت.

دادگاه رأی داد که وزارت کشور، قانون مربوط به ممنوعیت فعالیت گروههای تروریستی را نادرست تفسیر کرده است، چراکه سازمان مجاهدین خلق از سال 2001 فعالیت مسلحانه را کنار گذاشته و از سال 2003 نیز که خاک عراق به اشغال ارتشهای آمریکا و متحدانش درآمد و قرارگاه مجاهدین در کنترل این نیروها قرارگرفت، نفرات مجاهدین خلع سلاح شده و تلاشی نیز برای ازسرگیری فعالیت مسلحانه نکرده اند.

با اینکه دیوان عدالت اتحادیه اروپا نیز رأی مشابهی در مورد مجاهدین خلق صادر کرده اما دولتهای اروپایی همچنان از عمل به رأی دادگاه خودداری می کنند و هنوز رسماً مجاهدین خلق را تروریست می دانند.

سازمان مجاهدین خلق عمده ترین تشکل سیاسی در خارج از ایران است که طی 27 سال گذشته با هدف براندازی حکومت جمهوری اسلامی در ایران فعالیت می کند.

 با اینکه دیوان عدالت اتحادیه اروپا نیز رأی مشابهی در مورد مجاهدین خلق صادر کرده اما دولتهای اروپایی همچنان از عمل به رأی دادگاه خودداری می کنند
 

با اینکه فعالیت مجاهدین خلق در اروپا طی هشت سال گذشته ممنوع بوده اما شاخه سیاسی این سازمان با عنوان شورای ملی مقاومت مجاز به فعالیت در کشورهای اروپایی و آمریکاست.

سازمان مجاهدین خلق طی سالها فعالیت در غرب هوادارانی در برخی احزاب اروپايی و نمايندگان آنها در مجلسهای قانونگذاری کشورهای اروپايی و پارلمان اروپا کسب کرده است.

تلاش حقوقی برای پایان دادن به ممنوعیت فعالیت مجاهدین خلق در بریتانیا را دو نماینده مجلس اعیان هدایت کردند: بارون دیوید وادینگتون، وزیرکشور بریتانیا در دولت مارگارت تاچر و بارون گوردون سلین، از قضات سابق دیوان عدالت اتحادیه اروپا.

جشن مجاهدین

پس از اعلام حکم دادگاه تجدیدنظر درباره مجاهدین خلق، شماری از هواداران این سازمان که در برابر ساختمان محاکم سلطنتی در مرکز شهر لندن تجمع کرده بودند به شادمانی پرداختند و سپس در هتل سنت جیل در محله وست مینستر گردآمدند که پیام مریم رجوی و بیانیه سازمان درباره حکم دادگاه در آن قرائت شد.

هواداران مجاهدین خلق سپس در حالی که خودروهایشان را با تصاویر مریم و مسعود رجوی و پرچمهای ایران و نشان سازمان مجاهدین خلق آراسته بودند کاروان شادی به راه انداختند و در سطح شهر لندن حرکت کردند.

 
 
نشان مجاهدین خلق مجاهدین خلق
وضعیت مجاهدین سابق در عراق
 
 
نشان مجاهدین خلق مجاهدین خلق
ناکامی جداشدگان برای پناهندگی به غرب
 
 
نيروهای مجاهدين ويديو
کشمکش ايران و آمريکا و آينده مبهم مجاهدين
 
 
نشان سازمان مجاهدين خلق گفتگو
چرا برخی سياسمتداران غربی از مجاهدين خلق حمايت می کنند
 
 
يکی از اعضای سازمان مجاهدين خلق ايران و آمريکا
مجاهدين خلق، 'وجه المصالحه' بين دو کشور؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران