BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:52 گرينويچ - دوشنبه 12 مه 2008 - 23 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
مجلس هشتم؛ جعبه پاندورای جبهه متحد اصولگرایان
 

 
 
غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس هفتم
غلامعلی حداد عادل رسما اعلام کرده که تمایل دارد در مجلس هشتم هم رئیس بماند
در حالی که عمر دوره هفتم مجلس شورای اسلامی رو به پایان است، گمانه زنی ها درباره ترکیب هیات رئیسه مجلس هشتم در محافل سیاسی ایران آغاز شده است.

طبق گفته مقام های وزارت کشور، ائتلاف موسوم به "جبهه متحد اصولگرایان" نزدیک به ۷۰ درصد کرسی های مجلس ۲۹۰ عضوی ایران را از آن خود کرده است و ۳۰ درصد باقی مانده تقریبا به طور مساوی به ائتلاف اصلاح طلبان و نامزدهای مستقل رسیده است.

بدین ترتیب تردیدی نیست که جبهه متحد اصولگرایان سرنوشت هیات رئیسه مجلس هشتم را رقم خواهد زد.

مساله اما این است که جبهه متحد اصولگرایان در برگیرنده گرایش های سیاسی مختلفی است که نوعی رقابت درونی را در بین آن ها برای کسب ریاست مجلس ایجاد می کند.

غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس هفتم آمادگی خود را برای ادامه ریاستش بر مجلس هشتم اعلام کرده است، اما به نظر می رسد که وی از جانب علی لاریجانی نامزد مورد حمایت جناح محافظه کار سنتی از یک سو و حامیان دولت محمود احمدی نژاد از سوی دیگر با چالش روبرو شود.

ظاهرا بسیاری از نمایندگان وابسته به جریان محافظه کار سنتی از عملکرد آقای حداد عادل در موقعیت رئیس مجلس هفتم رضایت ندارند و او را عامل اصلی انفعال مجلس هفتم در مقابل تصمیم های دولت آقای احمدی نژاد می دانند.

آقای حداد عادل برای جبران این مساله طی ماه های گذشته با انتشار نامه های سرگشاده، آقای احمدی نژاد را به نادیده گرفتن پاره ای از مصوبات مجلس متهم کرده است، موضوعی که به نوبه خود واکنش خشم آلود آقای احمدی نژاد و نارضایتی شدید طرفداران رئیس جمهور از رئیس مجلس را در پی داشته است.

با این همه به نظر نمی رسد اقدام آقای حداد عادل نظر مثبت محافظه کاران سنتی را هم نسبت به وی جلب کرده باشد. از این رو او در مجلس هشتم دارای پشتوانه محکمی نیست، مگر این که "مصلحت" های معمول در نظام سیاسی ایران سبب ابقای او در پستش شود.

علی لاریجانی
لاریجانی رسما درباره تمایلش به ریاست مجلس اظهارنظر نکرده، اما گفته می شود روحانیون محافظه کار سنتی طرفدار ریاست اویند

در مقابل آقای حداد عادل، علی لاریجانی نماینده قم قرار دارد که تاکنون موضع صریحی درباره علاقه یا عدم علاقه خود برای به دست گرفتن ریاست مجلس اتخاذ نکرده است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران روحانیون بلندپایه محافظه کار خواهان ریاست آقای لاریجانی بر مجلس هشتم هستند، اما ورود او به عرصه رقابت علنی برای گرفتن این پست افزون بر آن که سبب رنجش آقای حداد عادل می شود، مشخص نیست چه واکنشی از سوی طرفداران آقای احمدی نژاد برمی انگیزاند.

حامیان آقای احمدی نژاد در مجلس هشتم که هنوز تعداد آنان مشخص نیست، قاعدتا از آقای حداد عادل به دلیل مکاتبات علنی‌ اخیرش با رئیس جمهور دلخورند و نمی خواهند او را در مقام رئیس مجلس ببینند، اما رضایت آنها از آقای لاریجانی هم بیشتر از آقای حداد عادل نیست.

آقای لاریجانی چند ماه پیش به علت اختلاف با آقای احمدی نژاد از ریاست شورای عالی امنیت ملی ایران کناره گرفت و از آن پس به انحای گوناگون سیاست های دولت را مورد انتقاد قرار داده است.

با این حال آقای لاریجانی اخیرا به عنوان رئیس فراکسیون جبهه متحد اصولگرایان در مجلس هشتم انتخاب شده است، انتخابی که دو تفسیر کاملا متضاد را در پی داشته است.

عده ای بر این باورند که ریاست آقای لاریجانی بر فراکسیون جبهه متحد به معنای قطعی شدن ریاست او بر مجلس آینده است، حال آن که عده ای دیگر بر این نکته تاکید می کنند که طبق عرف گذشته، فردی که به عنوان رئیس فراکسیون اکثریت مجلس انتخاب می شود، نامزد ریاست مجلس نمی شود. بخصوص این که آقای حداد عادل اساسا خود را کاندیدای ریاست فراکسیون اصولگرایان نکرد.

مرتضی آقاتهرانی
چهره برجسته حامیان آقای احمدی نژاد در مجلس مرتضی آقا تهرانی، یک واعظ به شدت موعودگراست

در هر حال آنچه روشن است این است که آقای حداد عادل از طیف گسترده ای از نمایندگان وفادار به شخص خود در مجلس هشتم برخوردار نیست و ریاست او تنها در گرو مصلحت سنجی های درون و برون مجلس خواهد بود.

آقای لاریجانی هم گرچه ممکن است قادر به کسب اکثریت آرای نمایندگان محافظه کار برای ریاست مجلس باشد، اما انتخاب او بدون دردسر نخواهد بود.

آنچه در این میان همچنان مبهم به نظر می رسد نوع رفتار حامیان آقای احمدی نژاد برای انتخاب رئیس مجلس است.

چهره برجسته حامیان آقای احمدی نژاد در مجلس مرتضی آقا تهرانی، یک واعظ به شدت موعودگراست که قاعدتا در پی به دست آوردن پست بالایی در مجلس است.

احتمال دارد که وی خود را نامزد ریاست مجلس کند، اما به نظر نمی رسد برای رسیدن به این منصب شانس بالایی داشته باشد.

در مجموع احتمال این که جبهه متحد اصولگرایان پیش از تشکیل مجلس هشتم بر سر تقسیم پست های هیات رئیسه به توافق برسد وجود دارد. چنین تحولی قاعدتا نقش نمایندگان اصلاح طلب و مستقل را برای تشکیل هیات رئیسه مجلس تا حد صفر کاهش خواهد داد، گو این که مانع بروز اختلاف های جدی در صفوف جبهه متحد در آینده نزدیک نخواهد شد.

در عین حال احتمال به توافق نرسیدن جبهه متحد برای تعیین هیات رئیسه مجلس هم کم نیست. در این صورت اختلاف های داخلی جبهه متحد اصولگرایان به صحن علنی مجلس کشیده خواهد شد و ادامه ائتلاف آنها را با مشکل جدی روبرو خواهد کرد.

در صورت عملی شدن این سناریو، نمایندگان اصلاح طلب و مستقل نقش به نسبت مهمی در تعیین هیات رئیسه مجلس هشتم پیدا خواهند کرد.

در مجموع چنین به نظر می رسد که ترکیب جبهه متحد اصوالگرایان در مجلس هشتم شبیه جعبه پاندورایی است که ممکن است در جریان انتخابات هیات رئیسه مجلس و یا چند ماه پس از آن گشوده شود.

 
 
علی لاریجانی انتخابات مجلس
علی لاریجانی در قم؛ انشعاب در اصولگرایان؟
 
 
مجلس ایران مجلس هشتم
انتخابات مجلس و سه پيام مهم آن
 
 
شرکت در انتخابات ویدیو
نتایج انتخابات ایران؛ چشم‌انداز اولیه
 
 
کروبی و خاتمی صفحه ویژه انتخابات
اعتراض اعتمادملی به خاتمی
 
 
مقامات ایرانی ویدیو
اظهارات مقامات ایران درباره انتخابات
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران