BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:23 گرينويچ - جمعه 23 مه 2008 - 03 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
اتحادیه اروپا خواهان جلوگیری از اعدام دو جوان ایرانی شد
 
بهنود شجاعی (راست) و سعید جزی
بهنود شجاعی (راست) و سعید جزی هر دو هنگام نزاع شخصی مرتکب قتل شده اند
اتحادیه اروپا خواستار لغو مجازات اعدام در مورد دو ایرانی شد که به جرم ارتکاب قتل در سن کمتر از هیجده سال به مرگ محکوم شده اند، این اتحادیه صدور حکم اعدام برای این دو جوان ایرانی و دیگر افرادی را که در کمتر از سن قانونی مرتکب جرم شده اند، نقض تعهدات بین المللی ایران اعلام کرده است.

ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک که دولت ایران از امضاکنندگان آن است، مجازات مرگ یا حبس ابد را در مورد افراد زیر هیجده سال ممنوع کرده، مجلس شورای اسلامی امضای دولت ایران بر این کنوانسیون را در سال 1372 تنفیذ کرده و شورای نگهبان نیز این ماده از کنوانسیون را مغایر شرع اسلام یا قانون اساسی تشخیص نداده است.

دو جوانی که اتحادیه اروپا خواهان لغو حکم اعدام آنان شده، سعید جزی و بهنود شجاعی نام دارند.

حکم اعدام سعید جزی سه روز پیش (بیستم مه) به تأیید دیوان عالی رسید و رئیس قوه قضائیه ایران به بهنود شجاعی که حکم اعدامش سال گذشته تأیید شد تا حدود دو هفته دیگر مهلت داده است که رضایت خانواده مقتول را برای نجات از طناب دار جلب کند.

بنابر حکم دادگاه شعبه 1183 تهران، سعید جزی در سیزدهم ژوئن 2003 (۲۳ خرداد 1382) فردی به نام مرتضی جان زمین را‏‎ طی نزاع دسته جمعی به ضرب چاقو به قتل رسانده است.‏

وکیل او، محمد مصطفائی با اشاره به اینکه سن سعید جزی هنگام وقوع جرم کمتر از هیجده سال بوده استدلال کرده که مقتول نیز پنج سال از سعید جزی بزرگتر بوده و "با اقدامی ناشیانه و غیرمعقول" باعث قتل خود شده است.‏

محمد مصطفائی درگیری منجر به قتل میان سعید جزی و مرتضی جان زمین را این گونه روایت کرده: سعید جزی وارد اغذیه فروشی یکی از دوستانش می شود که در محله خودشان ‏واقع بوده و در حالی که دوستش در اغذیه فروشی حاضر نبوده، ساندویچی از روی پیشخوان بر می دارد و شروع به خوردن می کند، مرتضی جان زمین که بتازگی در اغذیه فروشی استخدام شده بوده و از دوستی سعید با صاحب اغذیه فروشی بی اطلاع بوده، نسبت به سعید فحاشی می کند که بدین ترتیب طرفین درگیر می شوند و درگیری به قتل مرتضی می انجامد.‏

 ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک که دولت ایران از امضاکنندگان آن است، مجازات مرگ یا حبس ابد را در مورد افراد زیر هیجده سال ممنوع کرده، مجلس شورای اسلامی امضای دولت ایران بر این کنوانسیون را در سال 1372 تنفیذ کرده و شورای نگهبان نیز این ماده از کنوانسیون را مغایر شرع اسلام یا قانون اساسی تشخیص نداده است
 

بهنود شجاعی که اتحادیه اروپا لغو مجازات اعدام او را نیز خواستار شده، 28 مرداد 1384 (19 اوت 2005) در حالی که هفده سال بیشتر سن نداشته، طی درگیری در ونک پارک در شمال تهران جوانی همسال خود به نام احسان (امید) نصراللهی را به قتل رسانده است.

محمد مصطفائی که وکالت بهنود شجاعی را نیز به عهده دارد ماجرای قتل را این گونه روایت کرده که یکی از دوستان بهنود به نام حسام با او تماس می ‌گیرد و موضوع اختلاف خود با امید را مطرح می‌ کند، بهنود برای حل و فصل اختلاف میان حسام و امید به ونک پارک می رود و می ‌بیند که آنها در حال جر و بحثند، بهنود آنها را جدا می ‌کند اما امید هنگام برگشت به بهنود ناسزا می ‌گوید و درگیری بین آنها آغاز می‌ شود و در نهایت به قتل امید می انجامد.

بهنود شجاعی در دفاع از خود ادعا کرده که امید چاقو در دست داشته و او برای دفاع از خود با تکه شیشه ‌ای یک بریدگی بر سینه وارد می کند و از محل می گریزد.

وی سپس دستگیر و محاکمه شد، شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران بهنود شجاعی را مجرم شناخت و در دهم مهر 1385 (دوم اکتبر 2006) حکم به قصاص (اعدام) او داد که این حکم در نهم تیر 1386 (سی ام ژوئن 2007) در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور تأیید شد.

بهنود شجاعی قرار بود سحرگاه چهارشنبه هفتم مه (هیجدهم اردیبهشت) در محوطه داخلی زندان اوین به دارآویخته شود اما یک روز پیش از اجرای حکم، رئیس قوه قضائیه به او یک ماه فرصت داد تا باز هم برای جلب رضایت خانواده مقتول تلاش کند.

وکیل بهنود شجاعی با طرح ایراداتی به پرونده، در مورد اینکه وی با وجود اعتراف به قتل، واقعاً قاتل اصلی امید نصراللهی باشد تردیدهایی مطرح کرده است.

اما ایرادهای وکیل بهنود شجاعی و اعتراضهای بین المللی به حکم اعدام او باعث نشده که رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی مجدد به پرونده او را بدهد.

‏این در حالی است که از چهار سال پیش رئیس قوه قضائیه ایران، صدور حکم اعدام برای افرادی که در سن کمتر از هیجده سالگی مرتکب جرمی شده باشند که مجازات مرگ برای آن در نظر گرفته شده باشد را ممنوع کرده اما دادگاهها همچنان به صدور چنین احکامی ادامه می دهند.

قوه قضائیه ایران نیز لایحه ای در مورد رسیدگی به جرائم افراد زیر هیجده سال تدوین کرده که در صورت تصویب، حکم اعدام برای افرادی که پیش از 18 سالگی مرتکب جرم شده باشند صادر نخواهد شد.

دادن مهلت برای جلب رضایت خانواده مقتول نیز از جمله تمهیداتی است که قوه قضائیه ایران برای رهاندن این دسته از محکومان از مجازات اعدام به کار می بندد.

شماری فعالان حقوق بشر می گویند در حال حاضر 107 نفر که در سنین کمتر از هیجده سال مرتکب قتل شده اند در زندانهای ایران در انتظار اعدامند‎.‎

سازمان دیده بان حقوق بشر که در آمریکا استقرار دارد این آمار را هفتاد نفر ذکر کرده است.

 
 
نشان دیده بان حقوق بشر 'ادامه وخامت'
ایران در گزارش سالیانه دیده بان حقوق بشر
 
 
اعدام در ملأ عام - عکس از خبرگزاری فارس اعدام در ملأ عام
ممنوعیتی با انگیزه علمی یا مصلحت سیاسی؟
 
 
یکی از شرکت کنندگان در تجمع علیه اعدام در ایران علیه اعدام!
تجمع عفو بین الملل مقابل سفارت ایران در بلژیک
 
 
مجازات اعدام مجازات اعدام
راه حل مشکل نا امنی اجتماعی در ایران؟
 
 
نازنين فاتحی ايران
دختر جوان ايرانی از قتل عمد تبرئه شد
 
 
. گزارش
ابراز نگرانی اتحاديه اروپا از اعدام افراد نابالغ در ايران
 
 
عاطفه رجبی بر سکوی اعدام حقوق
حذف مجازات اعدام نوجوانان در ايران؛ تحولی شگرف
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران