http://www.bbcpersian.com

16:45 گرينويچ - پنج شنبه 01 مه 2008 - 12 اردیبهشت 1387

محموله اتمی ایران از مرز آستارا گذشت

دولت جمهوری آذربایجان محموله تجهیزات هسته ای را که از روسیه به مقصد ایران فرستاده شده و از 33 روز پیش در این جمهوری توقیف شده بود آزاد کرد و کامیون حامل این محموله بعدازظهر امروز (به وقت محلی) از مرز آستارا عبور کرد و به خاک ایران وارد شد.

آزادسازی این محموله را روز گذشته (چهارشنبه، آراز عظیم اف، معاون وزیرخارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرده و به خبرنگاران گفته بود که شرکت روسی طرف قرارداد با ایران تمام مدارک لازم را در مورد این تجهیزات هسته ای ارائه کرده و "قضیه در سریعترین زمان حل می شود".

دولت جمهوری آذربایجان دلیل توقیف این محموله را احتمال مغایر بودن آن با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد ممنوعیت صدور مواد و تجهیزات اتمی به ایران اعلام کرده بود.

اما شرکت روسی اتم استروی اکسپورت که پیمانکار ساخت نیروگاه اتمی بوشهر در ایران است اعلام کرد که این تجهیزات به منظور کاربرد در این نیروگاه به ایران فرستاده شده بوده که مغایرتی با موازین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت ندارد.

این شرکت دولتی روسیه، دولت جمهوری آذربایجان را متهم کرد که عمداً محموله تجهیزات هسته ای به مقصد ایران را توقیف کرده است.

محموله توقیف شده، آن گونه که در گزارشها آمده، تجهیزات عایق گرمایی مورد استفاده در نیروگاه اتمی بوده و ایران اعتراض خود به توقیف آن را با احضار سفیر جمهوری آذربایجان به وزارت امورخارجه و تسلیم یادداشت اعتراضی به وی ابراز کرده بود.

در مقابل، گمرک جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود که عبور چنین تجهیزاتی از این جمهوری نیاز به مجوز ویژه داشته است.

شرکت اتم استروی اکسپورت پیشتر اعلام کرده بود که توقیف تجهیزات عایق گرمایی بر برنامه زمانی تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر اثر خواهد گذاشت.

قرارداد ساخت این نیروگاه در سال 1995 میان ایران و روسیه امضا شد و قرار بود این نیروگاه تا سال 2000 به بهره برداری برسد، اما تکمیل این نیروگاه به دلائل مختلف چندین بار به تأخیر افتاده است.