BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:35 گرينويچ - شنبه 14 ژوئن 2008 - 25 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
دلائل غرب برای امید به موافقت ایران با بسته پیشنهادی
 
خاویر سولانا و سعید جلیلی
سعید جلیلی، مسئول مذاکرات اتمی ایران یکی از سه دریافت کننده متن بسته پیشنهادی از سولانا بود
بسته پیشنهادی غرب به ایران برای ترغیب این کشور به دست برداشتن از فعالیتهای حساسیت برانگیز اتمی، آن گونه که مقامات غربی اذعان کرده اند تفاوت چشمگیری نسبت به بسته پیشنهادی قبلی که دو سال پیش از جانب ایران رد شد ندارد اما به نظر می رسد غرب دلایلی برای امیدواری به اینکه این بسته این بار پذیرفته شود داشته باشد.

پیش از آنکه خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با مدیران کل وزارتخانه های امورخارجه پنج کشور بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه راهی تهران شود تا بسته پیشنهادی جدید را به ایران تقدیم کند، یکی از مسئولان ارشد وزارت خارجه بریتانیا گفت تفاوت عمده بسته کنونی با بسته پیشین این است که بسته پیشین هنگامی به ایران عرضه شد که هنوز پرونده اتمی این کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع نشده و تحریمی علیه ایران در نظر گرفته نشده بود اما ایران بسته کنونی را در شرایطی دریافت می کند که چهار قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل علیهش تصویب شده و تحت تحریم بین المللی قرار گرفته است.

به گفته این دیپلمات ارشد بریتانیایی، آثاری که تحریمهای بین المللی بر اقتصاد ایران برجای گذاشته و مشکلات اقتصادی که این کشور با آنها دست به گریبان است، انگیزه عمده ای است که می توان برای پذیرفتن بسته پیشنهادی از جانب ایران در نظر گرفت.

وی افزود که ایرانیها این بار بر خلاف دفعه پیش، اطمینان یافته اند که تحت فشار قرار خواهند گرفت و این فشار افزایش خواهد یافت، از طرف دیگر، اینکه ایرانیها هم خودشان بسته پیشنهادی تدوین کرده اند نشان می دهد که آنها هم نسبت به وضعیت موجود نگرانند که این نشانه خوبی است.

نکته دیگر در این است که متن بسته پیشنهادی برای منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران و سعید جلیلی و علی لاریجانی، مسئولان کنونی و پیشین مذاکرات اتمی ایران فرستاده شده است.

این در حالی است که علی لاریجانی که اخیراً به ریاست مجلس شورای اسلامی برگزیده شده، ماههاست مسئولیتی در پرونده اتمی کشورش ندارد.

 به گفته یک دیپلمات برجسته بریتانیایی، بسته پیشنهادی چنان سخاوتمندانه تدوین شده که مردم ایران از برخی مفاد آن شگفتزده خواهند شد
 

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه بریتانیا در پاسخ به این سؤال که چرا علی لاریجانی نیز در فهرست دریافت کنندگان نامه گنجانده شده است گفت که پیشنهاد کنندگان بسته می خواهند مطمئن شوند که همه اجزای حکومت ایران که در تصمیم گیریها مؤثرند از مفاد بسته با خبر شوند.

این مقام بریتانیایی همچنین اشاره کرد که با وجود موضعگیریهای صریحی که مقامات ایرانی در مورد غیرقابل توقف بودن غنی سازی اورانیوم می کنند، میان این مقامات بحثهایی بر سر پذیرش بسته پیشنهادی جریان دارد.

علی لاریجانی که متن بسته پیشنهادی برای او نیز ارسال شده، از منتقدان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به شمار می رود و استعفای او از مسئولیت مذاکرات اتمی جمهوری در پی اختلافاتش با آقای احمدی نژاد اتفاق افتاد.

او به عنوان شخصی نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی و از رقبای جدی محمود احمدی نژاد در انتخابات دور آینده ریاست جمهوری ایران به شمار می رود.

عرضه کنندگان بسته پیشنهادی قصد دارند پس از تسلیم متن بسته به مقامات ایرانی، محتوای آن را از طریق مطبوعات در اختیار همه ملت ایران قرار دهند تا مردم نیز بتوانند نظر خود را در مورد آن ابراز کنند.

به گفته یک دیپلمات برجسته بریتانیایی، بسته پیشنهادی چنان سخاوتمندانه تدوین شده که مردم ایران از برخی مفاد آن شگفتزده خواهند شد.

در مورد بسته پیشنهادی کنونی گفته شده که در مواردی همچون مدت زمان تعلیق غنی سازی اورانیوم، نسبت به بسته پیشنهادی پیشین، بیانی مشخصتر دارد.

یکی از مسئولان بلندپایه وزارت خارجه بریتانیا می گوید که مدت زمان تعلیق غنی سازی اورانیوم را می توان در مذاکره تعیین کرد و این مدت می تواند سه تا شش ماه باشد.

در بسته پیشنهادی به ایران تضمین داده شده که سوخت مورد نیاز نیروگاههای اتمی اش تأمین خواهد شد اما مقامات ایرانی می گویند که نمی توانند چنین تضمینهایی را بپذیرند، چراکه اطمینان ندارند دولتهای غربی به تعهدشان وفادار بمانند و تأمین سوخت اتمی را نیز به ابزار دیگری برای فشار بر ایران تبدیل نکنند.

در پاسخ به این سؤال، یکی از مقامات وزارت خارجه بریتانیا می گوید که راههایی برای اطمینان بخشیدن به ایران وجود دارد، از جمله تشکیل کنسرسیوم بین المللی یا بانک سوخت اتمی در آژانس بین المللی انرژی اتمی که در این صورت دولتهای غربی به شکل یکجانبه نمی توانند تعهد به تأمین سوخت اتمی را برای ایران نقض کنند.

تشکیل کنسرسیوم بین المللی برای تولید سوخت اتمی از جمله راههای پیشنهادی ایران برای حل مناقشه اتمی بوده اما ایران اصرار دارد که این کنسرسیوم باید در داخل خاک ایران مراحل تولید سوخت اتمی را انجام دهد.

یک دیپلمات ارشد بریتانیایی تأکید کرد که غنی سازی اورانیوم در خاک ایران، حتی در چارچوب کنسرسیوم، چندان رضایتبخش نیست اما می توان چنین راه حلی را هم در نظر گرفت و با ایران در مورد آن گفتگو کرد.

 
 
جورج بوش سفر خداحافظی
بوش در پی انزوای ایران است
 
 
پوستر رهبران جمهوری اسلامی در تهران از دیگر رسانه ها
اکونومیست: شفافیت و ابهام در سیاست ایران
 
 
لاریجانی لاریجانی
افزایش قدرت مردی که رقیب رئیس جمهور تلقی می شود
 
 
احمدی نژاد ایران و آمریکا
چشم انداز برنامه هسته ای ایران
 
 
برادعی گزارش البرادعی
چالش تازه ای برای اقتصاد ایران
 
 
پرچم های ایران و اتحادیه اروپا بسته پیشنهادی ایران
اعلام آمادگی برای مذاکرات اتمی و سیاسی
 
 
بمب اتمی در سایه ایران
گزارشی از برنامه های اتمی در خاورمیانه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران