BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 21:10 گرينويچ - دوشنبه 23 ژوئن 2008 - 03 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تردید ایران در ادعای قتل گروگانها؛ اعزام تیمی به پاکستان
 
سربازان گروگان گرفته شده ایرانی در تصویر تلویزیون العربیه
جندالله می گوید اگر درخواست هایش برآورده نشود 14 گروگان دیگر را نیز خواهد کشت
سه روز پس از اعلام خبر اعدام دو سرباز ایرانی توسط گروه جندالله، دولت ایران نسبت به صحت این خبر ابراز تردید کرده و می گوید "قرار است" هیاتی را برای پیگیری موضوع به پاکستان اعزام کند.

همزمان گروه شورشی جندالله که در استان سیستان و بلوچستان ایران فعالیت می کند خواستار آزادی 200 نفر از اعضای این گروه توسط دولت ایران شده و می گوید در غیراین صورت باقی گروگان های ایرانی را خواهد کشت.

این گروه روز 13 ژوئن شانزده سرباز و افسر ایرانی را در سراوان در نزدیکی مرز پاکستان ربود و ظاهرا به پاکستان برد.

جندالله یک هفته بعد ویدئویی را برای شبکه تلویزیونی العربیه مستقر در دوبی ارسال کرد تا نشان دهد دو تن از گروگان ها را به قتل رسانده است. العربیه صحنه قتل را نشان نداد اما وجود چنین صحنه ای در ویدئو را تایید کرد.

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اکنون می گوید "قرار است هیاتی در این رابطه به پاکستان اعزام شود و مقامات پاکستانی هم اعلام کرده اند همکاری های همه جانبه ای را در این زمینه داشته باشند."

اما آقای حسینی نگفت این هیات چه زمانی اعزام خواهد شد.

ایران می گوید به اصل ماجرا شک دارد و تاکنون مرگ این دو سرباز را تایید نکرده است. آقای حسینی گفت: "اخبار موثقی درباره شهادت آن دو مامور دریافت نکرده ایم."

یک سخنگوی دیگر دولت ایران - غلامحسین الهام - نیز روز شنبه در مورد صحت این گزارش ها ابراز تردید کرده و گفته بود: "احتمال دارد که این ادعاها یک مانور روانی باشد نه چیز دیگری. در نتیجه ما نمی توانیم تبلیغات و ترفندهای روانی آنها را تایید کنیم."

با این حال به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای حسینی به خاطر پخش تصاویر گروگان ها به شبکه العربیه اعتراض کرد: "آنچه شبکه العربیه نشان داد برخلاف تعهدات اخلاقی و حرفه ای این شبکه صورت گرفت."

از سوی دیگر گروه جندالله دلایل اعدام دو سرباز ایرانی را اعلام کرده است.

عبدالرئوف، سخنگوی این گروه، به تلویزیون العربیه در دوبی گفت: "شش نفر از آنها افسر و بقیه سرباز هستند. ما بیانیه ای صادر کردیم که در آن ضرب الاجلی دو هفته ای برای دولت ایران جهت آزادی 200 سیاستمدار بلوچ سنی مذهب هایی که در زندان های ایران هستند، تعیین کردیم."

وی گفت که با این حال "دولت ایران دو مرد جوان سنی را دو روز پس از آن عملیات (گروگان گیری) کشت" و این گروه به تلافی آن دو سرباز ایرانی را به قتل رسانده است.

علی رضا البراهووی و محمد یونس دو نفری هستند که سخنگوی جندالله ادعا کرد ایران اعدام کرده است.

عبدالرئوف تهدید کرد که اگر ایران 200 عضو گروه جندالله را از زندان ها آزاد نکند، باقی گروگان ها نیز کشته خواهند شد. با این حال وی که روز 20 ژوئن با العربیه مصاحبه می کرد، ضرب الاجل تازه ای تعیین نکرد.

توافق قبلی ایران با جندالله

غلامحسین الهام سخنگوی دولت ایران روز شنبه آمریکا را به حمایت از گروه سنی جندالله متهم کرد اما اتهام قبلی ایران دایر بر ارتباط این گروه با القاعده را تکرار نکرد.

ایران قبلا بارها آمریکا و بریتانیا را به تلاش برای بی ثبات کردن ایران از طریق گروه های شورشی همچون جندالله متهم کرده است.

با این حال محمد علی حسینی در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوال مشخص خبرنگاری دایر بر اینکه آیا جندالله "از سوی کشور، منطقه یا به صورت فرامنطقه ای حمایت می شود" از متهم کردن آمریکا خودداری کرد.

وی تنها گفت: "به هر حال گروه ها و اشرار معمولا توسط برخی مورد حمایت قرار می گیرند که اهداف آنها را تامین کند."

عبدالمالک ریگی رهبر جندالله
عبدالمالک ریگی دست به عملیات خوشونت آمیز علیه دولت ایران زده است

ایران قبلا برای آزادی سربازانی که توسط جندالله گروگان گرفته شده اند با این گروه به توافق رسیده است.

این گروه در دسامبر 2005 نه سرباز ایرانی را در همین منطقه از استان سیستان و بلوچستان ربود که یک تن آنها را به قتل رساند و هفت نفر دیگر را چند هفته بعد در روز 30 ژانویه 2006 آزاد کرد. از سرنوشت سرباز نهم که در آن زمان ظاهرا هنوز گروگان بود گزارشی منتشر نشد.

ایران در آن زمان گفت که با آدم ربایان "به توافق رسیده است" اما بعدا دادن هرگونه باج و امتیاز دیگری را رد کرد. جندالله در ازای آزادی آنها خواستار رهایی 16 عضو خود از زندان های ایران شده بود.

مقام های جمهوری اسلامی درگذشته ابراز تردید کرده اند که اگر گروگان ها به بلوچستان پاکستان منتقل شدند امیدی به آزادی آنها وجود داشته باشد.

علی جنتی معاون وزارت کشور در ژانویه 2006 در حین ماجرای گروگانگیری 9 سرباز ایرانی گفته بود: "دولت پاکستان اصولا بر منطقه بلوچستان خودش حاکمیت ندارد، بنابراین امیدی برای حل این مساله از طریق کانال های دولتی نداریم."

وزیر خارجه ایران شش ماه پس از آن گفت پاکستان قول داده است گروه جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی را سرکوب کند. قولی که پاکستان تا حدودی به آن عمل کرده است.

اسلام آباد همین هفته پیش برادر عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله، را تحویل ایران داد.

جندالله هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران عنوان می کند اما ایران این گروه را تروریستی می داند. تاکنون ده ها نظامی، مقام دولتی و غیرنظامی در عملیات خشونت بار این گروه کشته شده اند.

 
 
. مهار نا آرامی های قومی
برخورد قهری يا تغيير رويکردهای حاکميت؟
 
 
. تحليل
ريشه های داخلی يا خارجی؛ مسايل قومی حادتر می شوند؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران