BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:22 گرينويچ - سه شنبه 24 ژوئن 2008 - 04 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
کشمکش ایران و مجاهدین خلق با اروپا
 
کاروان مجاهدین خلق در لندن
رای ماه گذشته دیوان عالی بریتانیا با جشن و شادمانی اعضای مجاهدین روبرو شد
به دنبال تصمیم پارلمان بریتانیا برای حذف نام مجاهدین خلق از فهرست سازمان های تروریستی، دولت ایران خواستار انصراف بریتانیا از این تصمیم و سازمان مجاهدین خواستار تکرار آن توسط اتحادیه اروپا شده است.

سازمان مجاهدین که بزرگترین گروه مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور است روز سه شنبه از اتحادیه اروپا خواست با پیروی از تصمیم پارلمان بریتانیا نام این گروه را از فهرست گروه های ممنوعه تروریستی خط بزند.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران، روز سه شنبه گفت: "ما به دولت بریتانیا توصیه می کنیم در حذف نام این گروهک از فهرست سیاه سازمان های تروریستی تامل کند."

به گزارش ایرنا رسول موحدیان، سفیر ایران در لندن، نیز در نشستی با برخی نمایندگان مجلس عوام بریتانیا ضمن انتقاد شدید از اقدام پارلمان چنین گفت: "آزادی عمل گروهک تروريستی منافقين در انگليس که شب گذشته در مجلس عوام رسميت يافت نقطه ای سياه در تاريخ روابط دو کشور تلقی می شود و در حافظه تاريخی مردم ايران باقی خواهد ماند."

اکنون احتمال دارد اتحادیه اروپا نیز که سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می داند در این موضع خود تجدید نظر کند چرا که تصمیم آن بر اقدام دولت بریتانیا برای غیرقانونی کردن این گروه استوار بود.

"دولت نوروزی" از شورای ملی مقاومت، شاخه سیاسی مجاهدین خلق، سه شنبه گفت: "وقت آن است که آنها (اتحادیه اروپا) فورا و قویا برای حذف نام سازمان مجاهدین خلق ایران از این فهرست اقدام کنند."

این درخواست در زمانی حساس برای دیپلماسی اروپا جهت راضی کردن ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم مطرح می شود.

درخواست ایران
 ما به دولت بریتانیا توصیه می کنیم در حذف نام این گروهک از فهرست سیاه سازمان های تروریستی مکث کند
 
غلامحسین الهام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا به نمایندگی از طرف پنج عضو دائم سازمان ملل و آلمان، بسته ای از مشوق های تجاری را به ایران ارائه کرد که هدف آن راضی کردن تهران به تعلیق غنی سازی اورانیوم بود؛ فرآیندی که غرب مظنون است ایران برای ساخت سلاح اتمی می خواهد. ایران این ادعا را رد می کند.

وزرای اتحادیه اروپا اصلا قرار بود 12 ژوئن در مورد وضعیت سازمان مجاهدین خلق تصمیم بگیرند اما دیپلمات ها گفتند آن حرکت به پس از تصمیم پارلمان بریتانیا موکول شد.

یک مقام اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویتر گفت که این اتحادیه منظما فهرست سازمان های ممنوعه تروریستی را مرور می کند و افزود هرچند تاریخ دقیقی تعیین نشده اما بررسی بعدی ممکن است ظرف چند هفته آینده انجام شود.

سازمان مجاهدین ادعا می کند ایران موفقیت در مذاکرات مربوط به پرونده اتمی جمهوری اسلامی را به تروریستی دانستن مجاهدین گره زده بود.

محمد محدثین از اعضای ارشد شورای ملی مقاومت روز 11 ژوئن گفته بود: "قصد تهران این است که تظاهر کند اگر سازمان مجاهدین خلق از لیست خط بخورد، شانس موفقیت در مذاکرات اتمی بسیار دشوارتر خواهد بود."

این گروه ادعا کرد که ایران بر دولت فرانسه فشار آورده است نام مجاهدین را در فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا نگاه دارد. آقای محدثین آن زمان گفت ایران نسبت به تاثیر حذف نام مجاهدین از سازمان های تروریستی بر منافع فرانسه در لبنان اخطار داده است.

'طرح تهران'
 قصد تهران این است که تظاهر کند اگر سازمان مجاهدین خلق از لیست خط بخورد، شانس موفقیت در مذاکرات اتمی بسیار دشوارتر خواهد بود
 
سازمان مجاهدین

تصمیم پارلمان بریتانیا برای آزاد کردن فعالیت سازمان مجاهدین خلق در پی دستور دیوان عالی این کشور در روز هفتم مه اتخاذ می شد.

رای دیوان عالی حکم سال گذشته دادگاه ویژه ای در لندن را تایید کرد که می گفت دولت بریتانیا با اصرار در عدم حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای ممنوعه تروریستی، به عمد راه خطا در پیش گرفته است.

وزارت کشور بریتانیا بر اساس قانونی که در سال 2000 در این کشور به تصویب رسید، سازمان مجاهدین خلق را تروریست قلمداد کرده و کلیه فعالیتهای این سازمان در خاک بریتانیا را ممنوع کرده بود.

دادگاه در حکم خود نوشت که سازمان مجاهدین خلق از سال 2001 فعالیت مسلحانه را کنار گذاشته و از سال 2003 نیز که خاک عراق به اشغال ارتش های آمریکا و متحدانش درآمد و قرارگاه مجاهدین در کنترل این نیروها قرارگرفت، نفرات مجاهدین خلع سلاح شده و تلاشی نیز برای ازسرگیری فعالیت مسلحانه نکرده اند.

واکنش ایران به صدور آن حکم چنین بود: این رأی حکمی سیاسی و فاقد پایه‌ های حقوقی و ناشی از برخورد دوگانه بریتانیا با مسئله تروریسم است.

سازمان مجاهدین خلق عمده ترین تشکل سیاسی در خارج از ایران است که طی 27 سال گذشته با هدف براندازی حکومت جمهوری اسلامی در ایران فعالیت می کند.

با اینکه فعالیت مجاهدین خلق در اروپا طی هشت سال گذشته ممنوع بوده اما شاخه سیاسی این سازمان با عنوان شورای ملی مقاومت مجاز به فعالیت در کشورهای اروپایی و آمریکاست.

 
 
نشان مجاهدین خلق مجاهدین خلق
وضعیت مجاهدین سابق در عراق
 
 
نشان مجاهدین خلق مجاهدین خلق
ناکامی جداشدگان برای پناهندگی به غرب
 
 
نيروهای مجاهدين ويديو
کشمکش ايران و آمريکا و آينده مبهم مجاهدين
 
 
نشان سازمان مجاهدين خلق گفتگو
چرا برخی سياسمتداران غربی از مجاهدين خلق حمايت می کنند
 
 
يکی از اعضای سازمان مجاهدين خلق ايران و آمريکا
مجاهدين خلق، 'وجه المصالحه' بين دو کشور؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران