BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:01 گرينويچ - شنبه 28 ژوئن 2008 - 08 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
فرمانده سپاه: باید احتمال حمله به ایران را جدی تر گرفت
 
سرلشگر جعفری - روزنامه جام جم
سرلشگر جعفری می گوید دولت بوش اگر فرصتی پیدا کند به ایران حمله می کند
فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می گوید که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، باید احتمال عملی شدن حمله نظامی به ایران را جدی تر گرفت.

سرلشگر محمدعلی جعفری در گفتگو با روزنامه جام جم گفته که جمهوریخواهان در آمریکا از پیروزی نامزد مورد حمایتشان در انتخابات ریاست جمهوری نا امیدند و دولت جمهوریخواه آمریکا که چند ماهی بیشتر به پایان عمرش نمانده، در تلاش است تا اگر واقعاً شرایط فراهم باشد و فرصتی پیدا کند و اطمینان داشته باشد که حمله به ایران، حداقل با درصدی از موفقیت همراه خواهد بود، با دستاویز قرار دادن فعالیت اتمی ایران، به این کشور حمله کند.

وی در عین حال تأکید کرده که هنوز نمی توان حمله آمریکا به ایران را قطعی دانست، چراکه به گفته وی، در آمریکا ابهامها و تردیدهایی در مورد مثبت بودن نتیجه حمله به ایران وجود دارد اما دولت آمریکا در "بن بستی" قرار گرفته که یکی از راههای خروج از آن را حمله به ایران می داند.

به عقیده فرمانده کل سپاه، یکی از دلائل تردید آمریکا در حمله به ایران، پراکندگی تأسیسات اتمی این کشور است که از احتمال موفقیت آمیز بودن حمله به آنها می کاهد، سرلشکر جعفری بر این باور است که اگر آمریکا اطمینان داشت که حمله به تأسیسات اتمی ایران، این کشور را به صورت صد درصد از ادامه فعالیت اتمی باز می دارد، بعید نبود که تاکنون به ایران حمله کرده بودند.

البته وی اذعان کرده که حمله به تأسیسات هسته ای ایران می تواند فعالیت هسته ای این کشور را "اندکی به تأخیر بیندازد" اما تأکید کرده که چنین وقفه ای، بسیار کوتاه خواهد بود.

"ابهام" دیگری که به عقیده سرلشگر جعفری تاکنون مانع از حمله آمریکا به ایران شده، عدم اطمینان به سرنوشت و زمان پایان جنگ است و اینکه آمریکاییها، به گفته وی، می دانند که اگر جنگی را شروع کنند، هرگز نمی توانند هر وقت که خواستند به آن پایان دهند.

'نیاز' آمریکا به اسرائیل

سرلشگر جعفری در ادامه گفتگو با جام جم، اظهارنظر کرده که حمله آمریکا به ایران بدون همکاری اسرائیل عملی نمی شود و آمریکا برای حمله به ایران نیازمند اسرائیل است اما همین "نیاز به همکاری" به دلیل آسیپ پذیریهای اسرائیل، عاملی بازدارنده برای حمله به ایران است.

روزنامه جام جم
 اسرائیلیها می دانند که اگر اقدامی علیه ایران انجام دهند، قطعاً با توانمندی که جهان اسلام و جهان تشیع، بویژه در منطقه دارد، ضربات مهلکی به آنها وارد خواهد کرد
 
سرلشگر جعفری

وی در پاسخ به این سؤال که موارد آسیپ پذیری اسرائیل چیست، موقعیت جغرافیایی این کشور و "توانمندیهایی که در خارج از ایران برای ضربه زدن" به اسرائیل وجود دارد را دو عامل مهم بازدارنده نسبت به حمله به ایران برشمرده است.

در مورد موقعیت جغرافیایی اسرائیل، توضیح فرمانده سپاه این است: "محاسبات و برآوردهای استراتژیکی ما نشان می دهد چنانچه رژیم صهیونیستی به صورت مستقل یا همراه با آمریکا کوچکترین تحرکی علیه منافع ما داشته باشد، در کمترین زمان تمام مناطق در کنترل رژیم صهیونیستی نا امن خواهد شد، رژیم صهیونیستی فاقد عمق استراتژیک است و این سرزمین تماماً در برابر برد موشکهای جمهوری اسلامی قرار دارد، قابلیتها و توان موشکی نیروهای مسلح ما و بویژه سپاه پاسداران به گونه ای است که رژیم صهیونیستی با تمام امکانات خود قادر به مقابله با آن نخواهد بود".

در مورد "توانمندیهایی خارج از ایران برای ضربه زدن به اسرائیل" نیز وی احتمال تشکیل جبهه ای علیه اسرائیل در جنوب لبنان را مطرح کرده و و گفته است: "اسرائیلیها می دانند که اگر اقدامی علیه ایران انجام دهند، قطعاً با توانمندی که جهان اسلام و جهان تشیع، بویژه در منطقه دارد، ضربات مهلکی به آنها وارد خواهد کرد".

'علیه آمریکا نه اسرائیل'

سرلشگر جعفری در ادامه تصریح کرده که برنامه های ایران برای مقابله با حمله احتمالی، علیه آمریکا طراحی شده است، نه اسرائیل، و طراحی آنها به گونه ای است که سریع، کوبنده، قاطع و غیرقابل تصور باشد و بتواند بخشی از خسارتهایی را که به ایران وارد می شود جبران کند.

وی آسیب پذیری آمریکا را در نیروهای نظامی آن در اطراف ایران دانسته و گفته که حضور این نیروها باعث می شود ایران خارج از توانمندی موشکی اش بتواند از راههای مختلف، به منافع آمریکا حتی در دوردستها صدمه بزند.

مقایسه با عراق

سرلشگر جعفری، شرایط ایران پس از حمله را با عراق مقایسه کرده و افرادی را که از خارج از عراق برای مبارزه با ارتش آمریکا وارد این کشور شدند، جوانان مسلمان انقلابی خوانده که به گفته وی، عملیات خودمحور و تکلیف گرایانه ای علیه آمریکاییها انجام دادند.

به گفته فرمانده سپاه، موقعیت و نفوذ ایران بین ملتها و کشورهای جهان اسلام، بشدت قوی تر از عراق است و در صورتی که ایران در شرایط مشابه عراق قرار بگیرد، "مسلمانان انقلابی"، چه شیعه و چه سنی برای پاسخگویی و مقابله، احساس تکلیف الهی خواهند کرد.

سلاح نفت

سرلشگر جعفری در گفتگو با جام جم هشدار داده که حمله به ایران، نه تنها باعث افزایش چشمگیر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد شد، بلکه ایران از طریق اعمال کنترل بر خلیج فارس و تنگه هرمز که شاهراه خروج انرژی است، به حمله نظامی واکنش نشان خواهد داد.

وی به کشورهایی که با آمریکا در حمله به ایران همراهی یا این حمله را تأیید کنند نیز هشدار داده که آنها، بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس، از عواقب چنین حمله ای متضرر خواهند شد.

 
 
طرح در مقاله اکونومست از دیگر رسانه ها
خطر حمله اسرائیل به مراکز اتمی ایران
 
 
برنامه هسته ای ایران مانور هوایی اسرائیل
اسرائیل چه هدفی را دنبال می کند؟
 
 
نوری المالکی و پرویز داوودی مالکی در تهران
رفع نگرانی ایران یا نگرانی از رفتار ایران؟
 
 
محمود احمدی نژاد حمله به ایران؟
گمانه زنیها درباره احتمال حمله به ایران
 
 
عالم شوراب، از حامیان حزب الله در لبنان حزب الله
'ناو هواپیمابر' ایران در لبنان
 
 
اوباما، مک کین انتخابات آمریکا
ایران، بحث داغ کاندیداهای ریاست جمهوری
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران