BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:45 گرينويچ - دوشنبه 30 ژوئن 2008 - 10 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
'جاسوس اسرائیل' به اعدام محکوم شد
 
تصویر علی اشتری در گزارش خبرگزاری فارس
علی اشتری به اتهام همکاری با موساد به طور غیر علنی محاکمه و به اعدام محکوم شده است
یک شهروند ایرانی که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل در تهران محاکمه شده بود به اعدام محکوم شده است.

روز دوشنبه، 30 ژوئن (10 تیر)، خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گزارش کرد که شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران، علی اشتری را در ارتباط با اتهام جاسوسی به نفع موساد - سازمان اطلاعات اسرائیل - مجرم شناخته و او را به اعدام محکوم کرده است.

خبر محاکمه یک "مرد جوان" ایرانی به اتهام همکاری با سرویس های اطلاعاتی اسرائیل برای نخستین بار روز شنبه این هفته توسط خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش شد اما این گزارش حاوی جزئیات بیشتری در این مورد نبود.

ایسنا در گزارش محکومیت علی اشتری، به نقل از مدیرکل ضد جاسوسی وزرت اطلاعات نوشته است که علی اشتری، 45 ساله، متولد و ساکن تهران، در زمینه مسایل فنی الکترونیکی تخصص دارد و فردی با هوش و صاحب یک شرکت و سهامدار چند شرکت است.

در این خبر آمده است که آقای اشتری در زمینه خرید و فروش تجهیزات فنی و الکترونیکی با برخی مراکز امنیتی، دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی همکاری هایی داشته هرچند این مراکز صرفا با وی به عنوان یک ایرانی در داخل کشور ارتباط داشتند.

 اشتری وابسته به هیچ مرکز دولتی نبود و همین باعث شد نظارت درستی روی او انجام نشود و بدون عبور از فیلترهای خاص اطلاعاتی کشور، حوزه دسترسی های وی افزایش یافته و با آدمهای مختلفی ارتباط برقرار و در مجامع داخلی و خارجی حضور داشته باشد اما پاسخگو نباشد
 
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گفته است که سرویس اطلاعاتی موساد پس از برقراری ارتباط با علی اشتری، که در زمینه مسایل شغلی خود سفرهای زیادی به خارج داشت، سفارش هایی را در ارتباط با مراکز فوق در ایران می داد.

وی افزوده است که آقای اشتری در یکی از این سفرها "به دام سرویس های جاسوسی" اسرائیل افتاد و ماموران اسرائیلی نیز با توجه به "مسایل و معضلات اخلاقی، مشکلات خانوادگی و مسایل مالی" او را به همکاری خود جلب کردند.

این مقام وزارت اطلاعات گفته است که اشتری در خلال سفرهای بعدی، ارتباط گسترده ای را با ماموران موساد برقرار ساخت و با فراگیری نحوه استفاده از دستگاه های ارتباطی سری، اطلاعاتی را با آنان رد و بدل می کرده است.

به گفته وی، آقای اشتری به هیچ مرکز دولتی وابسته نبوده و به همین دلیل، نظارت درستی بر فعالیت های او صورت نمی گرفته است.

فروش قطعات آلوده به مراکز حساس

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در عین حال گفته است که به دلیل اعتماد بین علی اشتری و مشتریانش، او توانست در برخی مراکز مهم جمهوری اسلامی نفوذ کند و اطلاعاتی را که از این طریق کسب می کرده، در اختیار موساد قرار دهد.

مراکز تحقیقاتی، سازمان انرژی اتمی و برخی مراکز دفاعی و نظامی از جمله سازمان هایی عنوان شده اند که، به گفته مقام وزارت اطلاعات، آقای اشتری با آنها تماس داشته و اطلاعاتی را که از آنها به دست می آورد به سازمان اطلاعات اسرائیل منتقل می کرده است.

علی اشتری در دادگاه انقلاب
به گفته منابع جمهوری اسلامی اشتری در دادگاه به جرم خود اعتراف کرد و از آن پوزش خواست

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات مدت همکای آقای اشتری با موساد را دو تا سه سال عنوان کرده و گفته است که در این مدت، وی "برخی قطعات آلوده و معیوب" را برای خرید توسط سازمان های ایرانی پیشنهاد می کرده که استفاده از آنها باعث شکست پروژه هایی شده که "در برخی زمینه ها غیرقابل جبران است."

این مقام وزارت اطلاعات در مورد منظور خود از "آلوده بودن" قطعات و تجهیزاتی که علی اشتری متهم به فروش آنها به سازمان های حساس جمهوری اسلامی است توضیحی نداده و سازمان های دریافت کننده این قطعات آلوده و پروژه های استفاده کننده از آنها را مشخص نکرده است.

این مقام وزارت اطلاعات گفته که ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی به این دلیل به آقای اشتری ظنین شدند که وی به مراکز مهم کشور رفت و آمد زیادی داشت و افزوده است که "بعد از آنکه کارهای لازم را انجام دادیم و سفرهای خارجی او را کنترل کردیم، متوجه شدیم که این فرد با سرویس اطلاعاتی موساد همکاری دارد."

در مورد زمان آغاز و نحوه محاکمه آقای اشتری اطلاعات دیگری انتشار نیافته هرچند خبرگزاری ایرنا در روز شنبه گزارش کرد که این محاکمه برگزار شده و وکیل مدافع متهم در این جلسه لایحه دفاعیه ای را تقدیم رئیس دادگاه کرد.

خبرگزاری فارس گزارشی مفصل را به آنچه که اعترافات جاسوس رژیم صهیونیستی در دادگاه خوانده شده اختصاص داده و از جمله نوشته است که علی اشتری در مجموع پنجاه هزار دلار از موساد دریافت کرد و در دادگاه از مردم ایران و هر سازمانی که به واسطه اقدامات او دچار صدمه شده بودند عذر خواست و از دادگاه تقاضای رافت اسلامی کرد.

 در طول این مدت اتفاق افتاده که مرکزی، قطعه ای می خواسته و اشتری به کمک موساد قطعات معیوب و آلوده را برای استفاده پیشنهاد می کرده که در برخی موارد استفاده از این قطعات باعث شکست پروژه هایی شده که در برخی زمینه های غیرقابل جبران است
 
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات

با توجه به عدم حضور ناظران در دادگاه علی اشتری، ارزیابی جریان رسیدگی به پرونده اتهامی علیه او و دلایل صدور حکم اعدام امکانپذیر نیست اما در جمهوری اسلامی، احکام اعدام باید برای اجرا به تایید دیوان عالی کشور برسد.

اسرائیل هنوز نسبت به خبر صدور حکم اعدام برای یک ایرانی به اتهام جاسوسی برای آن کشور واکنشی نشان نداده اما در پی انتشار خبر محاکمه این فرد در روز شنبه، از قول یک منبع اسرائیلی گزارش شد که دولت اسرائیل از این پرونده اطلاعی ندارد.

این اولین بار نیست که در ایران، فردی به اتهام جاسوسی برای اسرائیل محاکمه می شود و
در زمستان سال 1999 بيست یهودی در شهر شيراز به اتهام جاسوسی برای اسرائيل بازداشت و ده تن از آنان پس از اعتراف به جاسوسی در دادگاه غيرعلنی به زندان محکوم شدند.

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی معمولا نسبت به تماس شهروندان این کشور با خارجیان حساسیت نشان می دهند و گنجاندن اتهامات ارتباط با بیگانه و جاسوسی در برخی پرونده های سیاسی و امنیتی نیز بی سابقه نبوده است.

 
 
طرح در مقاله اکونومست از دیگر رسانه ها
خطر حمله اسرائیل به مراکز اتمی ایران
 
 
یهودی ایرانی در حال تورات خوانی از دیگر رسانه ها
پاسخ منفی یهودیان ایران به ترک وطن
 
 
یک یهودی در حال انجام مراسم مذهبی در کنیسه یوسف آباد یهودیان ایرانی
نگاهی به جامعه یهودیان در ایران
 
 
مطالب مرتبط
يهودی متهم به جاسوسی آزاد شد
گرينويچ 16/01/2002 | صفحه نخست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران