http://www.bbcpersian.com

13:05 گرينويچ - پنج شنبه 12 ژوئن 2008 - 23 خرداد 1387

اعتراض عفو بین الملل به اعدام نوجوان ایرانی

سازمان عفو بین الملل اعدام پسر هفده ساله ای را که روز سه شنبه در شهر سنندج در استان کردستان به دار آویخته شده، محکوم کرده است. "محمد حسن زاده" متهم به قتل یک پسر بچه ده ساله بود.

به گزارش سازمان عفو بین الملل او در سن پانزده سالگی مرتکب قتل شده بود. محمد حسن زاده پس از دستگیری در سال 85 به کانون اصلاح و تربیت سنندج منتقل شد و سال گذشته حکم اعدام او صادر شد.

سازمان عفو بین الملل ضمن محکوم کردن این اعدام در بیانیه خود نوشته است: "مورد اخیراعدام نوجوان متهم به قتل، یکی دیگر از موارد بی اعتنایی مقامات ایران از تعهدات بین المللی خود به کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حقوق کودکان است که بر اساس آن افرادی که در سن زیر هجده سال مرتکب جرم می شوند، نباید اعدام شوند."

محمد مصطفایی، وکیلی که مسئولیت پرونده شماری از نوجوانان با شرایط مشابه محمد حسن زاده دار دارد، چندی پیش در گفتگو با بی بی سی گفت که قضاتی که در محاکم دادگستری مبادرت به صدور حکم قصاص برای اطفال زیر 18 سال می کنند به ماده 49 قانون مجازات اسلامی استناد می کنند.

بشنويدگزارش اسماعیل مهاجر -- برنامه جام جهان نما

طبق این ماده قانونی، طفل در صورت ارتکاب جرم مبرا از مسئولیت کیفری است. اما در تبصره یک این ماده آمده است که طفل کسی است که به حد بلوغ شرعی نرسیده باشد. در قانون مدنی ایران سن بلوغ برای پسر 15 سال تمام قمری و برای دختر 9 سال تمام قمری در نظر گرفته شده و قضات با تعمیم دادن قانون مدنی به قانون مجازات اسلامی، اقدام به صدور احکامی مانند بزرگسالان برای بسیاری از محکومان زیر 18 سال می کنند.

روزنامه کارگزاران در گزارش خود درباره اعدام محمد حسن زاده نوشته که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه توصیه کرده بود که این مسئله "با مصالحه و سازش حل شود." اما به گفته مسئولان دادگستری سنندج در گفتگو با کارگزاران "تمام تلاش ها برای صلح و سازش و جلب رضایت اولیای دم نتیجه ای نداد و از این رو حکم روز سه شنبه انجام شد."

پیشتر نیز اتحادیه اروپا خواستار لغو مجازات اعدام این دو نفر شده بود، این اتحادیه صدور حکم اعدام برای این دو جوان ایرانی و دیگر افرادی را که در کمتر از سن قانونی مرتکب جرم شده اند، نقض تعهدات بین المللی ایران اعلام کرده.

سازمان عفو بین الملل همچنین گفته که نگران گزارشهای رسیده درباره "سعید جزی"، 21 ساله است که قرار است حکم اعدامش در 25 ماه ژوئن اجرا شود. این سازمان درباه چگونگی محاکمه این افراد نیز ابراز نگرانی کرده و آنها را مطابق استانداردهای بین المللی نمی داند.

بر اساس گزارش این سازمان، محمد فدایی درنامه ای در هفتم ژوئن نوشته که در مدت بازداشتش با لگد و شکنجه او را وادار به امضای اعترافی کردند که او از محتویاتش بی خبر بوده.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود از 85 نوجوان مجرم دیگر که در انتظار اجرای حکم اعدام هستند، نام برده و ابراز نگرانی کرده که ممکن است افراد دیگری نیز در شرایط مشابه در ایران قرار داشته باشند.

از چهار سال پیش رئیس قوه قضائیه ایران، صدور حکم اعدام برای افرادی که در سن کمتر از هجده سالگی مرتکب جرمی شده باشند که مجازات مرگ برای آن در نظر گرفته شده باشد را ممنوع کرده اما دادگاهها همچنان به صدور چنین احکامی ادامه می دهند.

قوه قضائیه ایران نیز لایحه ای در مورد رسیدگی به جرائم افراد زیر هیجده سال تدوین کرده که در صورت تصویب، حکم اعدام برای افرادی که پیش از 18 سالگی مرتکب جرم شده باشند صادر نخواهد شد.

دادن مهلت برای جلب رضایت خانواده مقتول نیز از جمله تمهیداتی است که قوه قضائیه ایران برای رهاندن این دسته از محکومان از مجازات اعدام به کار می بندد.

شماری فعالان حقوق بشر می گویند در حال حاضر 107 نفر که در سنین کمتر از هیجده سال مرتکب قتل شده اند در زندانهای ایران در انتظار اعدامند.‎