http://www.bbcpersian.com

16:12 گرينويچ - سه شنبه 24 ژوئن 2008 - 04 تیر 1387

فریبا صحرایی
خبرنگار مستقل در کانادا

تشکیل نخستین "کنگره ایرانیان کانادا"

سه دهه بعد از ورود اولین نسل مهاجران ایرانی به کانادا، اکنون "کنگره ایرانیان کانادا" می گوید که مصمم است برای اولین بار به صدای ایرانیان مهاجر در این کشور تبدیل شود.

ایرانیان مهاجر به نبود مکانیسم های کار گروهی در کشور و زیان های ناشی از آن واقفند؛ نهاد و تشکلی که برای منافع جمعی آنها با اقندار و به شیوه ای دمکراتیک به مبارزه برخیزد و حامی آنها باشد، به حمایت از حقوق شهروندی آنها پرداخته و منافع فردی آنها را پیگر شود و جامعه ایرانی را از حاشیه به متن بکشاند.

روز یکشنبه گذشته در سالن اجتماعات شهرداری نورت یورک عده قابل توجهی از ایرانیان مقیم شهر تورنتو جمع شدند تا به کاندیداهای خود رای دهند.

منوهر میثاقی یکی از کاندیداهای منتخب این کنگره می گوید: سعی شده روند برگزاری انتخابات کاملا دمکراتیک و آزاد باشد و همه کارها با رعایت اصول و مفاد اساسنامه کنگره انجام شود.

او اضافه کرد: بعد از سالیان دراز ایرانیان به این نتیجه رسیدند که وقت کار جمعی برای منافع گروهیشان در جامعه کانادایی رسیده است. مکانیسمی که بتواند صدای ما را به گوش سایر گروههای جامعه و دولتمردان کانادایی برساند.

آقای میثاقی که از ۲۵ سال پیش تا امروز در کانادا زندگی کرده، پشتیبانی اعضای جامعه ایرانیان مهاجر را ضامن اصلی موفقیت کنگره دانست. او گفت: هدف ما این است که اعضای کنگره را از حدود ۵۰۰ نفر در حال حاضر به ۵۰۰۰ نفر برسانیم.

پیشتر هم نهادها و انجمن هایی به دست ایرانیان و با انگیزه های مختلف راه اندازی شده اما تنها عده انگشت شماری به حیات خود ادامه دادند که همانها هم گروه خاصی از ایرانیان مهاجر را تحت پوشش خدماتشان قرار می دهند.

شیوا، دانشجوی ایرانی رشته مدیریت در کانادا، می گوید: در کارنامه حرکت های گروهی ایرانیان مهاجر ما شاهد کار برجسته و موفقی نبودیم. معمولا انجمن ها خوش نام نبودند در بین جامعه ایرانی و نتوانستنداعتماد اعضای خود را جلب کنند و حالا هم ما واقعا نمی دانیم کنگره ایرانیان تا چه حد به وعده های خودش پایبند می ماند و اصلا چطور می خواهد از منافع ایرانیان دفاع کند.

او اضافه می کند: به نظر من این کنگره در بخش اطلاع رسانی و ارتباط با ایرانیان باید به مراتیب بیشتر کار کند. چنانچه ما می بینیم از همین آغاز کار تبلیغات خوبی برای مرحله اول انتخابات صورت نگرفت، بخصوص برای معرفی کاندیداها.

برای تشکیل کنگره از ۳۰ ماه پیش تا حال جلسات هفتگی با حضور داوطلبانه عده ای از فعالان اجتماعی انجام شده و مثل سایر کارهای گروهی با مشکلات خاص خود همراه بوده است.

چنانچه نیاز سلیمی عضو کمیته برگزاری مجمع عمومی می گوید: مهم ترین مشکل این بود که افراد اکثرا با یک نگاه فردی آمده بودند. همان عادت دیرینه فردگرایی. در حالی که این کنگره اساسا برای جمع و منافع جمعی ایرانیان بنیاد گذاشته شده. درست به همین خاطر هم ویژگی و شعار اصلی این کنگره دمکراتیک بودن آن است.

در اولین انتخابات کنگره ایرانیان کانادا از بین ۲۱ کاندیدای شرکت کننده، ۱۱ نفر با آرای حضوری و اینترنتی انتخاب شدند که در بین آنها چهره های جوان و مسن و زن و مرد حضور داشتند و خانم ها فیروزه بهرامی و لادن شهروز بالاترین آراء ممکن را به دست آوردند.

حفاظت از منافع جامعه ایرانی- کانادایی، ایجاد همکاری میان جامعه ایرانی-کانادایی و جوامع دیگر کانادا به منظور ترویج و تقویت ثبات و پذیرش فرهنگی در بین جوامع مختلف، شناسایی، معرفی، تشویق و تقدیر از فرهنگ، ارزشها، زبانها و تاریخ ایرانی و حمایت از سازمانهایی که برای افراد نیازمند در جامعه ایرانی خدمات اجتماعی فراهم می کنند از جمله اهدافی است که این کنگره برای خود تعیین کرده است.