BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:11 گرينويچ - دوشنبه 28 ژوئيه 2008 - 07 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
واکنش تند کیهان به احتمال نامزدی خاتمی و نوری
 

 
 
خاتمی
مساله نامزدی آقای خاتمی برای انتخابات دوره بعد، واکنش های متفاوتی را میان گروه های سیاسی برانگیخته است
در حالی که ماهها به دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده، تحرکات گروه های سیاسی در این زمینه افزایش یافته است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران اگرچه هنوز در مورد شرکت در دور دوم اظهارنظری نکرده اما گروه حامی او امیدوار است که با حضور مجدد او در عرصه انتخابات، برای یک دوره دیگر نهاد ریاست جمهوری را در اختیار داشته باشد.

احتمال می رود مانند دوره پیش، گروه های محافظه کار و اصولگرا در ایران، چندین کاندیدا برای انتخابات دوره آتی ریاست جمهوری معرفی کنند که تا کنون به غیر از رئیس جمهور، نام های علی لاریجانی، رئیس مجلس، غلامعلی حداد عادل رئیس پیشین مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی، محمد باقر قالیباف، شهردار برای حضور در انتخابات دهم مطرح شده اند که البته هیچ یک رسما تائید نشده اند.

در میان جناح اصلاح طلب نیز تا کنون نام های مختلفی بر زبان ها آورده شده که مطرح ترین آنها محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، مهدی کروبی رئیس پیشین مجلس و عبدالله نوری، وزیر پیشین کشور هستند. از حضور احتمالی علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و حسن روحانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی نیز سخن گفته شده است. البته برخی نام ها در هر دوره انتخابات از سوی محافل سیاسی مطرح می شوند.


مساله نامزدی آقای خاتمی برای انتخابات دوره بعد، واکنش های متفاوتی را میان گروه های سیاسی برانگیخته است. برخی گروه های سیاسی از جناح اصلاح طلب، از این حضور استقبال کرده و می گویند اصلاح طلبان با حضور آقای خاتمی می توانند به پیروزی برسند.

آنها می گویند که مردم از سیاست های آقای احمدی نژاد به خصوص در زمینه اقتصادی ناراضی هستند و این نارضایتی می تواند باعث روی کار آمدن نامزد اصلاح طلبان شود.

البته مساله نامزدی آقای خاتمی مخالفانی را حتی میان اصلاح طلب ها دارد. این مخالفان می گویند رئیس جمهور پیشین در دو دوره زمامداری خود نتوانست به تعهدات و وعده های خود وفادار بماند.

اصولگرایان و بخشی از جناح محافظه کار نیز کارنامه آقای خاتمی در دو دوره را منفی ارزیابی کرده و می گویند مردم دیگر به سوی اصلاح طلبان نخواهند رفت.

ناکامی آقای خاتمی در تحقق وعده های خود باعث شد تا بخش زیادی از مردم در انتخابات نهم از اصلاح طلبان رویگردان شوند. این رویگردانی و ظهور محمود احمدی نژاد به عنوان کاندیدای "متفاوت" باعث پیروزی او در این انتخابات شد.

اما آنچه قابل توجه است، واکنش منفی و تند گروه های تندرو نسبت به مطرح شدن دوباره نام آقای خاتمی است.

روزنامه کیهان که توسط آقای شریعتمداری اداره می شود در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی مواضع شدیدی علیه او و سیاست های دولت اتخاذ می کرد

روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود به قلم حسین شریعتمداری گفته است که آقای خاتمی به دلیل عملکرد و مواضع خود از صافی شورای نگهبان رد نخواهد شد.

روزنامه کیهان که توسط آقای شریعتمداری اداره می شود در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی مواضع شدیدی علیه او و سیاست های دولت اتخاذ می کرد.

آقای شریعتمداری در سرمقاله خود با عنوان "او کیست؟" به مساله کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات دهم پرداخته و گفته است که گروه های اصلاح طلب چگونه می خواهند اختلاف نظرهای خود را حل کرده و به یک نامزد مشترک برای انتخابات دست یابند.

او در مورد بیان نام های مختلف از سوی اصلاح طلبنان برای انتخابات آتی گفته است که تنها یکی از این افراد، نامزد اصلی است و بقیه "سرکاری" هستند.

آقای شریعتمداری، محمد خاتمی را "با قاطعیت" نامزد اصلی اصلاح طلبان دانسته و این سئوال را مطرح کرده که اصلاح طلبان تا چه حد به موفقیت او امید دارند.

او گفته است که در صورت موفقیت آقای خاتمی در انتخابات، اصلاح طلبان که آقای شریعتمداری از آنها به عنوان مدعیان اصلاحات یاد می کند و گروه های مخالف نظام و محافل خارجی به هدف خود دست پیدا می کنند.

آقای شریعتمداری، آقای خاتمی را که دو دوره رئیس جمهور ایران بوده، گزینه مطلوب "دشمنان بیرونی" ایران خوانده است.

پایان سکوت عبدالله نوری

روزنامه کیهان همچنین در بخش دیگری به موضوع طرح کاندیداتوری عبدالله نوری اشاره کرده و گفته است که احتمال اندکی برای تائید صلاحیت او از سوی شورای نگهبان وجود دارد.

آقای عبدالله نوری پس از تعطیلی روزنامه خرداد و محاکمه و زندانی شدن سکوت اختیار کرده بود

عبدالله نوری که پس از تعطیلی روزنامه خرداد و محاکمه و زندانی شدن سکوت اختیار کرده و از سوی برخی رسانه های اصلاح طلب، لقب "شیخ خاموش" را گرفته بود، اخیرا سکوت را شکسته و در مورد مسایل کشور اظهار نظر کرده است.

او در دیدار با اعضای دفتر تحکیم وحدت گفته است که اصلاح طلبان باید برای رسیدن کشور به جایگاه واقعی خود تلاش کنند.

آقای نوری برخوردهای اخیر با دانشجویان در شهرهای مختلف را نگران کننده خواند و از آن ابرازتاسف کرد.

آقای نوری از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی در ایران، همواره پست های کلیدی و حساسی را بر عهده داشته است.

او در تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقشی فعال داشت و نماینده آیت الله خمینی در سپاه بود.

آقای نوری در سال ۱۹۸۰ برای مدتی ریاست رادیو تلویزیون ایران را بر عهده داشت و پس از آن برای مدت حدود یک سال (تا سال ۱۹۸۱) معاون وزارت خارجه بود.

وی از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸ نماینده مردم اصفهان در دومین دور مجلس بعد از انقلاب بود.

در سال ۱۹۸۹ و در دور نخست ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر کشور شد اما در دور دوم ریاست جمهوری آقای رفسنجانی برای این پست معرفی نشد.

آقای نوری بعد از خروج از دولت، در سال ۱۹۹۶ بار دیگر وارد مجلس شد. او این بار به عنوان نماینده مردم تهران وارد مجلس شد اما دوران نمایندگی خود را به پایان نرساند و به دعوت محمد خاتمی، رییس جمهور، از سال ۱۹۹۷ بار دیگر به عنوان وزیر کشور وارد دولت شد.

عبدالله نوری، دوره چهارساله وزارت کشور خود با دولت اول محمد خاتمی را نیز به خاطر استیضاح توسط نمایندگان مجلس پنجم که اکثریت آن در اختیار جناح راست بود به پایان نرساند زیرا نمایندگان به وی رای اعتماد ندادند.

او در سال ۱۹۹۹ با کسب بالاترین رای در نخستین انتخابات شورای شهر تهران، موفق شد به شورا راه یابد و ریاست شورا را نیز کسب کرد اما با هدف شرکت در انتخابات مجلس ششم که در سال ۲۰۰۰ برگزار شد، از شورای شهر استعفا داد هرچند به علت محکومیت در جریان دادگاه روزنامه خرداد نتوانست در این انتخابات شرکت کند. او از آن زمان سکوت اختیار کرده و به ندرت در مورد مسایل کشور اظهارنظر کرده است.

 
 
محمد خاتمی صدور انقلاب
خاتمی چه می ‌خواست بگوید
 
 
محمد خاتمی محمد خاتمی
بازگشت به صحنه سیاست؟
 
 
خاتمی در کانون توحید خاتمی در لندن
۱۵۰ سال است آزادی و پيشرفت می خواهيم
 
 
محمد خاتمی ديدگاه
خاتمی در آمريکا و نگرانی تندروهای ايران
 
 
محمد خاتمی سلام خاتمی
خاتمی: هر آن انتظار داشتم بگويند وزير تو احضار شده است
 
 
محمد خاتمی رئيس جمهور پنجم
محمد خاتمی؛ از رياست مرکز اسلامی هامبورگ تا رياست جمهوری اسلامی ايران
 
 
مطالب مرتبط
عبدالله نوری عفو شد
گرينويچ 04/11/2002 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران