http://www.bbcpersian.com

01:13 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژوئيه 2008 - 13 تیر 1387

طرح مجازات اعدام برای اخلالگران امنیت روانی

به گزارش منابع خبری ایران پیش نویس طرحی در مجلس شورای اسلامی تنظیم شده است که مجازات اعدام را برای جرایمی که مخل امنیت روانی جامعه تشخیص می دهد در نظر می گیرد.

يک فوريت این طرح روز چهارشنبه با 180 رای موافق، 29 رای مخالف و 10 رای ممتنع به تصويب رسيد.

براساس این طرح، مجازات اعدام همچنین شامل حال دایر کنندگان وبلاگ ها و وبسایت های پورنوگرافی و همچنین آنهایی که "مروج الحاد" تشخیص داده شوند خواهد شد.

تنظیم این طرح را حمید رضا حاجی بابایی نماینده همدان و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر فاش کرده است. این طرح توسط 20 نماینده تنظیم شده است.

در این طرح که ظاهرا از حمایت علی لاریجانی رئیس مجلس برخوردار است، آمده: "مرتکبان جرایمی که مصداق اخلال در امنیت روانی جامعه تشخیص داده می شوند محارب شناخته شده و به اعدام محکوم خواهند شد."

این نماینده مجلس افزود: "براساس این پیشنهاد جرائم مخل امنیت روانی جامعه شامل راهزنی، سرقت مسلحانه، تجاوز به عنف، تشکیل خانه فساد و فحشا، دایر کردن وبلاگ و وبسایت مروج فساد و فحشا، الحاد و قاچاق انسان به منظور سوءاستفاده جنسی، شرارت، آدم ربایی به قصد تجاوز یا اخاذی خواهد بود."

جمهوری اسلامی از سوی برخی گروه های عمده حقوق بشر با این انتقاد مواجه بوده است که از قوانین و اتهامات مبهم همچون "تشویش اذهان عمومی" برای سرکوب هرگونه مخالفتی استفاده می کند.

اگر طرح کنونی مجلس به تصویب برسد، ستادهای ویژه ای در مراکز استان ها تشکیل خواهد شد که وظیفه آنها "کشف جرم و ساماندهی مبارزه با جرائم و احکام" خواهد بود.

فرمانده نیروی انتظامی، معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور، معاون امنیت وزارت اطلاعات، معاون امنیت وزارت کشور، فرمانده سپاه، فرمانده نیروی مقاومت بسیج و رئیس سازمان صدا و سیما در هر استان اعضای چنین ستادی خواهند بود.

به گفته آقای حاجی بابایی وظیفه این ستادها تعیین مصادیق جرائم مخل امنیت روانی جامعه، تعقیب و مجازات مرتکبان و اجرای مجازات آنان خواهد بود.

به گزارش روزنامه "اعتماد" چاپ تهران آقای لاریجانی رئیس مجلس طی سخنانی در همایش "اسلام و آسیب های اجتماعی" از تشدید مجازات اخلالگران در امنیت اجتماعی دفاع کرده است.

وی گفت: "حکومتی خوب است که برای آسیب های اجتماعی فرمول حکومتی مطلوب داشته باشد؛ به ویژه در شرایط دوران مدرنیته که با آسیب های متنوع تری روبرو هستیم."

او افزود: "نباید منتظر بمانیم عده ای از افراد شرور و ناهنجار، عده زیادی را دچار آسیب روانی و اجتماعی کنند و فقط چند سال زندان و جریمه نقدی شوند."

او جای دیگری تاکید کرد: "کسانی که با آرامش روانی جامعه بازی و نگرانی ایجاد می کنند مصداق مفسد فی الارض هستند، چرا که آنها با اقدام خود به جامعه ظلم می کنند."

اعتماد نوشت که به نظر می رسد تنظیم این طرح پاسخی به کاستی ها در طرح امنیت اجتماعی باشد که از قبل اجرا می شد اما برخی قضات گزارش می دادند که قانون روشنی برای تعیین مجازات مجرمان اجتماعی وجود ندارد.

به نوشته این روزنامه تعدادی از جرائم ذکر شده در این طرح در قوانین ایران وجود داشته و مجازات آنها مشخص بوده است اما افزودن جرایم مربوط به وبلاگ و وبسایت ها جدید است.

نظرات شما

شرم آور است، در روز روشن و در خانه ی ملت! دارند بر جنایت و کشتن انسان ها به جرم نوشتن و اندیشیدن، لباس قانون می پوشانند، دایر کردن سایت و وبلاگ را همطراز قتل و آدمربایی قرار می دهند، همین روزها باید برای آنکه در وبلاگش به عنوان آخرین دریچه ی تنفس، ابراز عقیده می کند، لباس عزا بپوشیم... چه کسی می تواند در آن بیدادگاه ها، ثابت کند کدام ابراز عقیده ترویج الحاد نیست... شرم آور است... مانی - استهکلم

با سلام فقط یک کلمه پارانویا. فرهاد

این آقایون با طرح چنین مجازاتهایی خودشان در امنیت روانی مردم اخلال ایجاد میکنند ! چه کسی اینها را مجازات خواهد کرد؟ امیر - تهران

راستی اگر از هر ایرانی برسید چه کسی روان مردم را پریشان کرده، چه کسانی را نام خواهند برد. همانها را بفرستید سر شغل اصلیشان، اعدام لازم نیست. آرین

این رژیم دیکتاتور خود را برای دور تازه ای از سرکوب ها که منشا آن بیداری مردم است خود را آماده میسازد. فرزاد - تهران