http://www.bbcpersian.com

15:47 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژوئيه 2008 - 13 تیر 1387

انتقاد روسیه از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران

دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه از تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال تحریم های اضافی علیه ایران انتقاد کرد.

او گفت هر حرکتی درمورد ایران بهتر است تشویق کننده باشد تا تحریک کننده.

اتحادیه اروپا ماه گذشته دارایی های بانک ملی، بزرگترین بانک ایرانی را مسدود کرد و نام هایی تازه را به فهرست ایرانیانی که از سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع هستند افزود.

هدف این تحریم ها وادار کردن مقامات تهران به پذیرش قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل درباره فعالیت های هسته ای ایران و مشخصاً توقف غنی سازی اورانیوم در خاک این کشور است.

قطعنامه های شورای امنیت درباره ایران با رأی موافق روسیه که عضو دائمی این شورا و دارای حق وتو است تصویب شده، اما مقامات مسکو تاکنون بیشتر طرفدار اتخاذ مواضع نرم در برابر ایران بوده اند.

آقای مدودف گفته است که اقدامات مثبت مؤثرتر از تهدید خواهد بود.

پیشتر، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا گفته بود در حل مسئله اتمی ایران دیپلماسی اولین گزینه است اما تاکید کرد که گزینه های دیگر هم مدنظر خواهند بود.

آقای بوش در آستانه اجلاس گروه هشت در ژاپن در پاسخ به دو سوال مکرر خبرنگاران درباره احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران، به خبرنگاران گفت: "من همیشه گفته ام که همه گزینه ها را مد نظر خواهیم داشت اما اولین گزینه برای آمریکا حل این مسئله به شیوه دیپلماتیک است."

جورج بوش در حالی این سخنان را مطرح کرد که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس خطر حمله نظامی به ایران را نامحتمل دانست و گفت که آمریکا در شریطی نیست که بتواند جنگ دومی را در خاور میانه آغاز کند و اسرائیل نیز بحران های سیاسی زیادی دارد.

آقای متکی همچنین گفت گمان نمی کند آمریکا "دست به چنین دیوانگی بزند" در حالی که اقتصادش دچار مشکل است و هنوز درگیر جنگ در افغانستان و عراق است.