http://www.bbcpersian.com

00:15 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژوئيه 2008 - 20 تیر 1387

آمریکا آزمایش موشکی ایران را 'تحریک آمیز' خواند

آمریکا و اسرائیل اقدام ایران را در انجام آزمایش یک موشک دوربرد که تل آویو در تیررس آن است، محکوم کرده اند. این اقدام همچنین با واکنش انتقادآمیز آلمان، فرانسه و ایتالیا مواجه شده است.

رسانه های دولتی ایران روز چهارشنبه اعلام کردند که در مجموع 9 موشک از جمله نوع جدید شهاب-3 با برد دو هزار کیلومتر در جریان یک مانور نظامی در صحرایی در ایران پرتاب شده است.

ایران قبلا نیز آزمایش موشکی انجام داده بود اما از آنجا که تازه ترین پرتاب در خلال تنش فزاینده با آمریکا و اسرائیل بر سر برنامه اتمی انجام می شود با واکنش بسیار گسترده تری روبرو شده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت این اقدام ایران "تحریک آمیز" بوده است.

بشنويدگفتگو با خشایار مهیم در دفتر بی بی سی در واشنگتن درباره واکنش آمریکا

بشنويدگفتگو با صادق صبا، تحلیلگر مسائل ایران در سرویس جهانی بی بی سی

ویلیام برنز معاون وزارت خارجه آمریکا گفت که "به لطف" تحریم های سازمان ملل، پیشرفت ایران در زمینه برنامه اتمی اش "اندک" بوده است.

وی چهارشنبه در یک جلسه کنگره به نمایندگان گفت: "ما قوه قهریه را گزینه ای می دانیم که وجود دارد اما به عنوان آخرین راه چاره."

همزمان رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گفت که این آزمایش باعث نشده است آمریکا به مقابله جویی با ایران نزدیک تر شود.

آقای گیتس در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به رویارویی با ایران نزدیک تر شده است یا خیر گفت: "نه فکر نمی کنم. درحال حاضر علامت های زیادی رد و بدل می شود. اما فکر می کنم همه تشخیص می دهند که عواقب هرگونه مناقشه ای چه خواهد بود."

جاناتان مارکوس خبرنگار امور دیپلماتیک بی بی سی می گوید که هدف آزمایش موشکی ایران منصرف کردن اسرائیل و آمریکا از هرگونه ضربه زدن به تاسیسات اتمی ایران بود.

خبرنگار ما که در اسرائیل است می گوید که این کشور دارای یک سیستم کاملا فعال ضد موشک های بالستیک است که به اعتقاد کارشناسان نظامی اسرائیل می تواند جلوی تهدید ایران را بگیرد.

صادق صبا تحلیلگر بی بی سی در امور ایران می گوید درحالی که آزمایش موشکی ایران محکوم می شود، مانور نظامی اخیر اسرائیل با چنین واکنشی روبرو نشد و این دوگانگی برای بسیاری از مردم و رهبران ایران قابل درک نیست.

با این حال او می افزاید بسیاری بر این نظرند که بهتر بود ایران در این شرایط دست به چنین اقدامی نمی زد تا در افکار عمومی جهان جنگ طلب شناسانده نشود.

ایران تاکید کرده است که در حمله نظامی به اسرائیل پیشقدم نخواهد شد با این حال اسرائیلی ها استدلال می کنند که ایران مکررا خواستار نابودی کشورشان شده است و از نیات رهبران آن بیم دارند.

سایر واکنش ها

زییو بوئیم، وزیر مسکن اسرائیل، روز چهارشنبه در پارلمان گفت: "من می گویم که اسرائیل حرفی نخواهد زد، و اسرائیل باید خود را برای انجام آنچه لازم است آماده کند."

کاخ سفید نیز گفت "اگر ایران می خواهد اعتماد جهان را به دست آورد باید از انجام آزمایش های موشکی بیشتر خودداری کند."

فرانسه، آلمان و ایتالیا نیز این آزمایش ها را مورد انتقاد قرار داده اند.

فرانکو فراتینی وزیر خارجه ایتالیا که سرگرم بازدید از کرانه باختری است گفت: "این آزمایش روشن می کند که حرف ما چیست. اینها موشک هایی بسیار خطرناک است. به همین دلیل است که منافع جامعه بین المللی و نه فقط اسرائیل در جلوگیری از بدتر شدن اوضاع به صورتی قاطعانه نهفته است."

سخنگوی دولت آلمان نیز با اشاره به ارائه بسته مشوق های قدرت ها به ایران برای تعلیق غنی سازی اورانیوم گفت: "قابل تاسف است که ایران با حرکتی حاکی از بدخواهی به آن پاسخ داده است."

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز گفت: "این آزمایش های موشکی تنها می تواند نگرانی های جامعه بین المللی را در زمانی که ایران درحال پیش بردن برنامه اتمی اش است تشدید کند؛ برنامه ای که براساس آخرین گزارش مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی شامل فعالیت هایی است که می تواند به طراحی و تولید سلاح های اتمی مربوط باشد."

ایران اتهام تلاش برای توسعه سلاح اتمی را رد می کند.

تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایران-آمریکا، نایاک NIAC، که یکی از اهداف سازمان او جلوگیری از بروز جنگ میان دو کشور است گفت اقدام امروز ایران کار افراد میانه رو و مخالفان جنگ در داخل دولت آمریکا مانند رئیس ستاد نیروهای مسلح و وزیر دفاع را مشکل کرده است.

وی در گفتگو با دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت: "آمریکایی ها مخصوصا آنهایی که می خواهند از جنگ جلوگیری کنند مانند آقای مالن و آقای گیتس، خیلی عصبانی شده اند. زیرا آنها در دو هفته گذشته روی اسرائیل فشار گذاشته اند تا جنگ را شروع نکند. زیرا اگر اسرائیلی ها جنگ را شروع کنند، طوری اقدام می کنند که آمریکا هم مجبور به ورود به جنگ شود."

آزمایش موشک شهاب ۳، در یک مانور نظامی با نام "پیامبراعظم۳" صورت گرفت.

این آزمایش موشکی و مانور نظامی سپاه، از سوی برخی کارشناسان پاسخی به مانور گسترده هوایی اسرائیل اعلام شده است. مقام های نظامی ایران بارها تهدید کرده اند که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران با پاسخ شدید این کشور روبرو خواهد شد.