http://www.bbcpersian.com

15:05 گرينويچ - يکشنبه 20 ژوئيه 2008 - 30 تیر 1387

'محکومیت نه نفر به سنگسار' در ایران

گروهی از وکلا در ایران از محکومیت هشت زن و یک مرد به مجازات سنگسار و به اتهام زنا خبر داده اند.

اعضاء نهاد "شبکه وکلای داوطلب" در گفتگو با رسانه ها از صدور حکم قطعی سنگسار علیه این افراد که به گفته آنها "هر لحظه می تواند اجرا شود" ابراز نگرانی کرده اند و از محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران خواسته اند مانع اجرای این احکام شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاریها شادی صدر از وکلای مدافعی که در "شبکه وکلای داوطلب" عضویت دارد، گفته است که شش نفر از نه متهم تنها بر اساس تصمیم قاضی و بدون حضور شاهد یا وکیل مدافع در جریان اعترافاتشان محکوم شده اند.

خانم صدر، که در سالهای اخیر برای توقف حکم سنگسار تلاش کرده است، همچنین گفت اکثر این نه نفر اهل نقاطی از ایران هستند که نرخ آموزش و سواد در آنها پایین است و برخی از آنها حتی متوجه مفهوم پرونده ای که علیه آنها تشکیل شده و اتهام خود، نشده اند.

گفته می شود زنان متهم سنی بین 27 تا 43 سال دارند و مرد متهم، 50 ساله است.

قوه قضائیه ایران، در سال ۲۰۰۲ و با صدور دستوری از سوی رئیس این قوه، اجرای مجازات اعدام با سنگسار را در ایران به حالت تعلیق درآورد، اما چون مجازات زنای محصنه از نظر حقوقی در ایران هم چنان اعدام با سنگسار است، برخی از قضات محلی، مجرمان زنای محصنه را با صدور حکم سنگسار مجازات می کنند.

نهاد "شبکه وکلای داوطلب" در دو سال اخیر مجبور به دخالت برای توقف اجرای حکم سنگسار پنج زن و یک مرد شده است، اما سال گذشته و با وجود اعتراض مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران، مجازات سنگسار علیه متهمی به نام جعفر کیانی در تاکستان به اجرا گذاشته شد.

ظاهرا این نهاد برخی نمایندگان مجلس ایران را نیز در جریان احکام صادر شده قرار داده است.

محمد مصطفایی، از دیگر وکلای عضو "شبکه وکلای داوطلب" نیز اعلام کرد: "ما تلاش می کنیم چنین مجازات هایی لغو شده و با مجازات های متفاوتی که با شان انسان تطابق دارد جایگزین گردد."