http://www.bbcpersian.com

02:26 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئيه 2008 - 01 مرداد 1387

بریتانیا می گوید 'دخالت' ایران در عراق کاهش یافته است

دس براون وزیر دفاع بریتانیا که دو ماه پیش از عراق دیدار کرد می گوید به نظر می رسد که دخالت ایران در این کشور کاهش یافته است.

بریتانیا قبلا ایران را متهم به تامین مالی، مسلح کردن و آموزش دادن گروه های شبه نظامی شیعه که به خصوص در جنوب عراق به نیروهای ائتلافی تحت رهبری آمریکا حمله می کنند، کرده است. ایران این اتهامات را رد می کند.

بریتانیا هم اکنون حدود 4 هزار سرباز در عراق دارد که جملگی در حومه شهر جنوبی بصره مستقر هستند.

از زمان عملیات در بصره علیه پیکارجویان شیعه که مظنون به داشتن ارتباط با ایران هستند حملات علیه نیروهای ائتلافی به طور چشمگیری کاهش یافته است.

پس از آن عملیات که با ابتکار نیروهای عراقی و با حمایت نیروهای آمریکایی و بریتانیایی انجام شد کنترل بخش های بزرگی از بصره، دومین شهر بزرگ عراق، از دست نیروهای شبه نظامی خارج شد.

آقای براون روز دوشنبه در پارلمان بریتانیا گفت: "دخالت در عراق، دخالت ظاهری در عراق، از سوی ایران کاهش یافته است."

وی افزود به اعتقاد او شواهدی وجود دارد که ایران از زمان سرکوب شورشیان شیعه در بصره، در ابعاد گذشته به شورشیان کمک نمی کند. با این حال او جزئیاتی از این شواهد ارائه نکرد.

اما وزارت خارجه بریتانیا گفت که این کشور هنوز نگرانی هایی درباره جریان سلاح از ایران به عراق دارد.

آمریکا نیز بارها ایران را به حمایت از شورشیان شیعه به ویژه سپاه مهدی به رهبری مقتدی صدر متهم کرده است.

ژنرال دیوید پتریوس که تا چندی پیش فرمانده کل نیروهای آمریکایی در عراق بود در ماه آوریل در کنگره آمریکا گفت که "گروه های ویژه" مورد حمایت ایران "بزرگترین خطر بلندمدت" را متوجه عملی شدن برقراری یک نظام دموکراتیک در عراق می کنند.

ایجاد پایگاه در نزدیکی مرز ایران

هفته پیش یک فرمانده آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت نیروهای آمریکایی پس از تضعیف شدید القاعده، درحال معطوف کردن توجه خود به مرز ایران هستند تا از ورود سلاح ها به این کشور جلوگیری کنند.

ژنرال مایکل اوتس "قاچاق" سلاح از ایران را "آخرین تهدید عمده باقی مانده" برای عراق توصیف کرد. وی گفت که نیروهای ائتلافی تاکنون در متوقف کردن این جریان فرامرزی موفق نبوده اند.

به گفته وی نیروهای آمریکایی قصد دارند پایگاهی گشتی را در استان میسان عراق در نزدیکی مرز ایران برپا کنند.

او گفت که نیروهای آمریکایی قبلا یک پایگاه گشتی را در استان "واسط" در فاصله اندک از گذرگاه ضربتیه ایجاد کرده اند و قصد دارند در مورد مرز شلمچه در استان بصره نیز دست به اقدام مشابهی بزنند.

وی تاکید کرد که هدف آمریکا اقدام شدید در داخل عراق است نه در آن سوی مرز. وی گفت که به "نظر می رسد اکثر قاچاقچیان، اگر نه همه آنها، عراقی هستند هرچند شبکه آنها در ایران شروع می شود."

ایران از جمله همین هفته در بیانیه ای که توسط سفارت این کشور در بغداد منتشر شد اتهام کمک رسانی به شورشیان شیعه را "دروغ" خواند و آن را بهانه ای برای تخریب روابط دو کشور همسایه دانست.

ایران بارها تاکید کرده است که منافع آن در یک عراق با ثبات، امن و مرفه نهفته است چرا که بی ثباتی در آن کشور به ضرر ایران خواهد بود.

دولت عراق نیز ضمن ابراز نگرانی نسبت به اتهامات دخالت ایران در عراق گفته است که شواهد محکمی از کمک ایران به شبه نظامیه شیعه وجود ندارد.