BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:53 گرينويچ - چهارشنبه 27 اوت 2008 - 06 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
کروبی و خنثی شدن پروژه انتخاباتی اصلاح طلبان
 

 
 
مهدی کروبی
حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 نقش عمده ای در کدورت کروبی از اصلاح طلبان ایفاء کرد
شورای مرکزی حزب اعتماد ملى، مهدى كروبى دبير كل خود را به عنوان نامزد اين حزب براى انتخابات رياست جمهورى بهار سال‌ آينده در ايران معرفى كرده است.

آقاى كروبى كه سابقه دو دور رياست مجلس شوراى اسلامى را در كارنامه خود دارد هنوز نسبت به درخواست حزب خود واكنش نشان نداده، اما به اعضاى حزب خود گفته است كه هفته آينده موضع علنى خود را در باره ورود يا عدم ورود به كارزار رقابت‌ انتخاباتى اعلام خواهد كرد.

مهدى كروبى در انتخابات رياست جمهورى سال ۱۳۸۴ نيز شركت كرد، اما با فاصله اندكى از محمود احمدى نژاد، از ورود به دور دوم انتخابات باز ماند.

آقاى كروبى پيشى گرفتن آقاى احمدى نژاد از خود را نتيجه دست بردن در آراء دانست و خواستار بازشمارى صندوق‌هاى راى در برخى از حوزه‌هاى انتخاباتى شد.

آغاز اختلاف

گفته مى‌شود آقاى كروبى در حال متقاعد كردن رهبر جمهورى اسلامى براى بازشمارى آراء بوده، اما اعلام رسمى نتيجه انتخابات از طرف عبدالواحد موسوى لارى وزير كشور دولت محمد خاتمى و تاكيد او بر صحت شمارش آراء، امكان بازشمارى آراء را منتفى كرده است.

ظاهرا اين مساله درافزايش نارضايتى آقاى كروبى از آقاى موسوى لارى و نيز محمد خاتمى بى تاثير نبوده است.

پيش از آن، آقاى كروبى از اينكه مجمع روحانيون مبارز و ساير گروههاى اصلاح طلب از وى در انتخابات رياست جمهورى حمايت نكردند، دلخور شده بود.

گروههاى اصلاح طلب از جمله مجمع روحانيون مبارز كه در آن زمان آقاى كروبى رئيس، و محمد خاتمى عضو آن بود، با تصور آنكه رئيس مجلس ششم راى بسيار ناچيزى در بين ايرانيان دارد، از معرفى وى به عنوان نامزد انتخاباتى خود پرهيز كرده بودند.

به واقع برخى از نظرسنجى‌ها نيز، كه البته در مورد علمى بودن آنها ترديدهايى وجود داشت، از قرار گرفتن نام آقاى كروبى در پايين فهرست نامزدهاى انتخابات رياست جمهورى نهم خبر مى‌داد، اما در ميان شگفتى همگان، آقاى كروبى در دور نخست انتخابات توانست با كسب بيش از پنج ميليون راى، بالاتر از مصطفى معين، نامزد اغلب گروههاى اصلاح طلب، و نيز محمد باقر قاليباف و على لاريجانى دو نامزد گروههاى محافظه كار قرار گيرد.

راى به نسبت بالاى آقاى كروبى سبب شد كه او از مجمع روحانيون مبارز كه درواقع از حمايت از رئيس خود در انتخابات دريغ كرده بود، استعفاء دهد و شخصا حزب اعتماد ملى را تاسيس كند.

آقاى كروبى در عين حال، با صدور بيانيه‌اى بى‌سابقه و شديداللحن خطاب به رهبر جمهورى اسلامى، اعتراض خود را نسبت به روند برگزارى انتخابات علنى كرد و پس از آن از تمام مسئوليت‌هاى حكومتى خود از جمله عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام استعفاء داد.

حزب اعتماد ملی

حزب اعتماد ملى از همان آغاز تاسيس خود به عنوان يك حزب اصلاح طلب شهرت يافت، اما به تدريج كوشيد تا صف خود را از ساير گروههاى اصلاح طلب جدا كند.

اين حزب در انتخابات دور سوم شوراهاى شهر و روستا با ساير احزاب اصلاح طلب در تهران ائتلاف كرد كه نتيجه آن راهيابى چهار نامزد اصلاح طلب به شوراى شهر تهران شد.

اما در انتخابات مجلس هشتم حزب اعتماد ملى از ائتلاف با احزاب اصلاح طلب خوددارى كرد و فهرست خاص خود را، كه البته شامل شمار زيادى از نامزدهاى ائتلاف اصلاح طلبان بود، به طور جداگانه معرفى كرد.

ائتلاف اصلاح طلبان كه تحت نام "ياران خاتمى" در انتخابات مجلس هشتم حضور يافته بود نيز تعدادى از اعضاى فهرست حزب اعتماد ملى را در فهرست انتخاباتى خود گنجاند اما سرشناس‌ترين نامزدهاى حزب را مستثنى كرد.

ائتلاف ياران خاتمى و حزب اعتماد ملى هيچكدام در انتخابات مجلس هشتم در تهران توفيقى كسب نكردند، هر چند كه اين عدم توفيق را به صفر كردن آراء برخى از نامزدهاى خود در حوزه هاى مختلف راى گيرى در تهران نسبت دادند.

تاثیر انتخابات مجلس هشتم بر تجمع "اصلاح طلبان"

با اين حال، انتخابات مجلس هشتم نتيجه ديگرى هم داشت و آن بروز شكاف جدى بين حزب اعتماد ملى و دو حزب اصلاح طلب جبهه مشاركت ايران اسلامى و سازمان مجاهدين انقلاب بود.

از آن پس، انتقادهاى متقابل اين گروهها عليه يكديگر علنى تر و جدى تر شد.

آقاى كروبى و همكارانش، جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب را متهم كردند كه در دوران اصلاحات بدون برنامه روشن و استراتژى حساب شده، به افراط و تندروى دامن زدند و در عمل اصلاحات را با ناكامى روبرو كردند.

جبهه مشاركت و مجاهدين انقلاب در مقابل انتقادهاى آقاى كروبى و همكارانش تا اندازه‌اى خويشتندارى نشان دادند هر چند كه در پاره‌اى موارد نوع مديريت آقاى كروبى بر مجلس ششم را نشانه يك مديريت عاميانه برشمردند و حزب اعتماد ملى را به تبانى پنهان با برخى مراكز قدرت براى فروپاشى جبهه اصلاح طلبان متهم كردند.

حضور کروبی و برنامه های اصلاح طلبان

به هر حال، معرفى آقاى كروبى از سوى حزب اعتماد ملى به عنوان نامزد رياست جمهورى، به دامنه اختلاف بين اين حزب با جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب مى افزايد.

جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب در پى ايجاد اجماع بين اصلاح طلبان پيرامون محمد خاتمى هستند، اما معرفى آقاى كروبى از سوى حزب اعتماد ملى و پذيرش احتمالى او، نه فقط ايجاد اجماع در مورد آقاى خاتمى را ناممكن مى‌كند بلكه به ترديدهاى آقاى خاتمى براى حضور در صحنه انتخابات نيز مى‌افزايد.

در واقع آقاى كروبى با حضور احتمالى خود در انتخابات، پروژه جبهه مشاركت و مجاهدين انقلاب را براى به صحنه كشاندن دوباره آقاى خاتمى تقريبا خنثى كرده است و آنها از اين پس بايد در پى پروژه ديگرى باشند.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران